Ne moramo zaviriti na Pantovčak ili Markov trg kako bi dobili dobru priču o politici i igricama već možemo posjetiti zanimljivu izložbu „Games and Politics“ u riječkoj Filodrammatici.
Izložba je nastala suradnjom njemačkog Goethe-Instituta i Centra za umjetnost i medije iz Karlsruhea (ZKM) te je u sklopu višegodišnje svjetske turneje bila predstavljena u Skopju i Sofiji, u zagrebačkom Muzeju suvremene umjetnosti, te sada napokon i u Rijeci gdje će ostati do 1. veljače.
Kako su video igre postale dio svakodnevnog života ljudi te su vrlo važan i utjecajan medij, uz to moramo priznati i njihov politički i društveni značaj. Video igre crpe materijal iz povijesti i svakodnevnih događaja, političko i društveno su angažirane te služe za više nego za samu zabavu. Tako se neke od najpopularnijih komercijalnih igara uključuju velike povijesne događaje ili važna povijesna mjesta. Ova izložba temelji se na računalnim igrama koje su nastale u proteklih petnaest godina s namjerom da budu kritičke, a sama izložba propituje granice i mogućnosti unutar zabave, tjeraju na razmišljanje i na aktivno sudjelovanje u igrama.
Izložba je predstavila 16 videoigra koji posjetitelji mogu sami isprobati, a svaka igra ima simbolično značenje te se dotiče problema suvremenog društva: politička odlučivanja (Democracy 3), rodna problematika (Perfect Woman), državni nadzor (TouchTone i Orwell), odnos prema izbjeglicama (Escape from Woomera), otpor prema totalitarnim sustavima (Yellow Umbrella), moć medija (The Westport Independent), posljedice ratnih događanja (This War of Mine), i tako dalje.
U izložbi koju smo posjetili mogli smo i sudjelovati zahvaljujući njenoj interaktivnoj prirodi. Izložba funkcionira tako da su postavljena računala na kojima svaki posjetitelj može igrati videoigru koju izabere.
Imali smo priliku i popričati s posjetiteljima izložbe, pa nam je tako Toni Kurelić, voditelj i urednik emisije o gaming svijetu Joyspeak na Radio Sovi, podijelio svoj dojam o izložbi:
„Kao jedan gejmer mogu reći da ne razumijem baš ništa o čemu se ovo radi, ovo su zapravo nekakve igrice koje tjeraju malo na razmišljanje. Ima jedna igrica di si očito čovjek koji se svaki dan diže ujutro na posao, brije se i s dronom ubija ljude. Tako da očito je ovo malo apstraktnije nego sama igrica, ali sviđa mi se jer govori da sve igrice nose ideale i poruku, tako da mogu reći da mi se aspekt ovog eventa svidio. Bilo je malo drugačije iskustvo u svakom slučaju.“
Dubravko Matanić, kao jedan od organizatora cijele izložbe, rekao nam je nešto o organizaciji i samoj svrsi izložbe:
„Ova izložba već dvije godine putuje po svijetu i prije Rijeke je bila u Zagrebu, u Muzeju suvremene umjetnosti i sada poslije Rijeke ide u Istanbul. Zapravo to govorim jer je bilo zanimljivo vidjeti izložbu kako dolazi ovdje: u velikim teškim sanducima. To je cijela oprema, kompjuteri, ekrani i tako dalje, ali je super jer je sve napravljeno tako da možeš vrlo lako to sklopiti. Što se tiče same izložbe, ona okuplja šesnaest igara, društveno angažiranih video igrica. Poanta izložbe je pokazati kako video igrice uvijek održavaju određenu ideologiju, uvijek ti nešto usađuju, a ove igrice bi trebale usaditi promišljanje o svijetu oko sebe. Ima super pametnih igrica koje su popularne i komercijalne, primjerice „Assassin’s Creed“. U takvim igricama puno stvari možeš naučiti o povijesti, odnosima, o ljudima, o povijesnim ličnostima i događajima, ali opet se igraš, a ove su igrice malo drugačije napravljene jer su od početka osmišljene da budu poput hakiranja sustava. Napravljene su s ciljem da čovjeka potaknu na razmišljanje, a ne samo konzumiranje.“
Nama je izložba bila pun pogodak, te svakako preporučamo da ju posjetite prije kraja mjeseca, a to možete učiniti radnim danom od 17 do 20h.