“School Strike 4 Climate”, “Fridays For Future” ili “Prosvjed za klimu” i “Petkom za budućnost” globalni je učenički pokret koji je započela Šveđanka Greta Thunberg u kolovozu prošle godine tako što bi izostajala s nastave gotovo svakog petka te prosvjedovala ispred parlamenta. Prosvjedi diljem svijeta održavaju se svakog petka unazad nekoliko mjeseci, a najveći globalni prosvjed bio je 15. ožujka, a u kojem je sudjelovalo preko 1,5 milijuna učenika u 125 država. I Hrvatski učenici su se priključili globalnom pokretu, a najveći je bio u Zagrebu. Ono što učenici zahtijevaju je osvještavanje pojedinaca i poticanje vlasti za brzu provedbu zakona koji su potrebni za rješavanje klimatske krize.
Nakon spontanog prosvjeda za klimu koji se prošlog petka održao u Rijeci, nekolicina je sudionika odlučila organizirati novi, veći prosvjed, koji se održao danas, 22. ožujka, u 12 sati. Polazna točka bio je Jadranski trg, s kojeg se ovog puta stotine učenika uputilo Korzom prema Jelačićevu trgu. Prosvjed je započeo mirno, možda malo previše mirno (što je razumljivo s obzirom da je većini sudionika ovo prvi prosvjed) no nakon odlučnih i poticajnih govora organizatora Maše Liverić, Tina Rubila (učenici), te Ane Marie Štefanac (studentica), ali i ostalih sudionika koji su hrabro istupili pred publiku i kamere te iznijeli svoje mišljenje o klimatskim promjenama (njihovim uzrocima i posljedicama), prosvjed je polako postajao sve glasniji i sve snažniji pa su se pri povratku na Jadranski trg čuli i grupni poklici: “Za koga? Za prirodu! Za koga? Za Zemlju!”
Organizatorice su u svojim govorima upozorile na klimatske promjene koje u sve kraćim intervalima događaju na globalnoj razini te koje svi sve češće primjećujemo, ali su i upozorile na odgovornost svakog pojedinca za način na koji se odnosi prema prirodi i okolišu. Od sudionika smo tako imali prilike čuti savjete o tome što svatko od nas može učiniti – prestati koristiti slamke i plastične vrećice, odvajati otpad (smeće ide u isti kamion, ali ne i na isto mjesto u njemu!) i slično. Također, naglašena je uloga sezonske “brze” mode u onečišćenju okoliša (čemu se može dodati i eksploatacija “Trećeg svijeta”) te odgovornost multinacionalnih kompanija koje okoliš ignoriraju. Jedna je profesorica bila posebno ponosna na današnji istup svojih učenika te je sve pohvalila za aktivizam te naglasila kako mladi danas ipak nisu tako pasivni kako se obično smatra. Naravno, uloga vlasti što se tiče odgovornosti za klimatsku krizu nije se mogla izbjeći, no u fokusu je ipak bila važnost uloge pojedinca za globalne promjene.
Vlast je možda, kako u petak u državi, tako i danas u Rijeci, potpuno zanemarila ovaj prosvjed i njegove poruke, no to ne znači da one nisu važne i da ih i mi možemo ignorirati. Upravo suprotno! Organizatori su već danas najavili kako ovo nije jedini prosvjed, te da ne namjeravaju samo tako odustati. Oni, kao i svi ostali koji su se pojavili na današnjem prosvjedu mogu biti ponosni jer služe kao primjer ne samo svojim vršnjacima, već i puno starijima i “zrelijima” od sebe.