Krk Hiking Adventure projekt je krčke dizajnerice s riječkom adresom Ive Šamanić Jureše. Na jednom od njenih svakodnevnih hodanja Krkom s vučjakom Rorry rodila se ideja o obilaženju cijelog otoka pješice. Iz ideje je nastao projekt iza kojeg sad stoji cijeli tim zadužen za snimanje, dizajn i marketing, ali i brojni volonteri, suradnici i podržavatelji projekta koji pomažu u njegovoj realizaciji.
Cilj projekta je predstaviti kraj otoka Krka i njegove običaje, osvijestiti na važnost čovjekova boravka u prirodi i pravilne prehrane, te prije svega informirati o načinima očuvanja okoliša.
Iva će tako ove subote, 4. svibnja, u točno 9 sati krenuti s Krčkog mosta i u 7 dana i 200 kilometara, uz rub kopna tik do mora, zaokružiti cijeli Otok. Na putu će ju pratiti kamerman i zabilježiti svaki njen korak, a vlogovi će naknadno biti objavljeni na njihovom YouTube kanalu.
”Danas smo se svi veoma udaljili, kako jedni od drugih, tako i sami od sebe, ali i od prirode. Kako bi sustavno mogli opstati, važno je vratiti fokus na sitnice kao što su disanje i prisutnost, a to najbolje možemo provođenjem vremena vani na čistom zraku.’‘, ispričala nam je Iva.
Kako bi osvijestila i potakla druge na bolje ponašanje u prirodi, Iva je podijelila i tri savjeta koje primjenjuje kako bi smanjila svoj CO2 otisak na planeti, a koji su jednostavni i izvedivi:
1. ZERO WASTE LIFESTYLE: ”Ovaj način života podrazumijeva ne-proizvodnju otpada na bilo koji način. Iako je jako teško doći do potpunog zero-waste načina života, neke sitne promjene u našoj svakodnevici, uvelike mogu napraviti razliku: umjesto plastičnih vrećica možete koristiti jednu platnenu koju nosite sa sobom u torbi ili odbijte korištenje plastičnih slamki kada ste u kafiću. To su neke male promjene koje su lako primjenjive, a na taj način smanjujemo proizvodnju mikroplastike koja odlazi u naše more i zagađuje ga, a vraća se na naše tanjure.”
2. PLOGGING: ”Pokret koji je nastao u Švedskoj, a ujedinjuje jogging i sakupljanje smeća na putu. Cilj je pokupiti smeće dok trčite, planinarite ili boravite u prirodi, iako ono nije vaše. Na taj način prenosimo poruku da nije problem čistiti za drugima i da ne trebamo prebacivati odgovornost s jedne na drugu stranu, već kolektivno preuzeti brigu za planet i napraviti naš mali korak pomoći, tamo gdje možemo. Iako je otok Krk poznat kao otok koji najbolje reciklira, ipak sam bila veoma tužna kada sam prolazila kroz šume i dijelove otoka na kojem su ljudi ostavili smeće. U naprtnjači sam imala malenu vrećicu u koju sam to smeće sakupljala i odložila ga na pravo mjesto kada sam došla kući. Taj osjećaj mog malenog doprinosa planeti me potpuno ispunio, a na ovom putu potrudit ću se napraviti isto.”
3. REUSE, REDUCE, RECYCLE: ”Ova 3 slova R su nešto prema čemu živim već dugi niz godina. Kao modna dizajnerica, svjesna sam kako je modna industrija grana koja najviše zagađuje okoliš, pogotovo pojavom ‘brze mode’ – jeftine odjeće koja se kratko nosi i brzo baca, a u tom procesu zagađuje se okoliš na mnogo različitih načina. To što je komad odjeće cjenovno jeftin- veoma je skup za okoliš. Zato sam prije nekoliko godina u svom studiju pokrenula proizvodnju torbica i brodića od lavande gdje sam iskoristila sav ostatak materijala od kreacija. Na taj način sam ponovno iskoristila materijal koji nije postao otpad. Ponovno iskorištavanje, odnosno eng. upcycling , može se s mnogo stvari – od starih napraviti nešto novo, od košulje sašiti haljina. Na kraju, ako niste spretni s mašinom za šivanje, mijenjajte se, razmjenjujte robu, kupujte u second- hand dućanima. Na taj način najviše pridonosite zaštiti okoliša, a i dalje ostajete moderni. ”
Ivinu avanturu možete pratiti na Facebook stranici i YouTube kanalu Krk hiking adventure.
Foto: Srđan Holak