Mladi ljudi nerijetko iznose svoje indiferentne stavove prema kazalištu. Rečenica tipa: „To nije moj đir, radije ću otići u kino pogledati neki dobar film“ im često služi kao obrambeni mehanizam od činjenice da nisu u toku s kazališnim programom. Smatram da neupućenost u kulturne programe te činjenica da kazališne predstave nisu „in“ u društvu pridonose takvim ravnodušnim stavovima o kazalištu. No, mladi često nisu svjesni što propuštaju konformirajući se s drugima i ne izlazeći iz svoje sigurne zone. Pričajući o Gradu Rijeci često se pripisuju nedostaci kojekakvih sadržaja za mlade, zato ću u ovoj kolumni pokušati dokazati kako kulturnih sadržaja (konkretno, širokog repertoara predstava) ne nedostaje, ukratko opisati svoje doživljaje i ukazati na važnost stvaranja mišljenja o aktualnim pitanjima kojima se predstave bave te koja nam pomažu da izgradimo sebe kao osobu.
Hrvatski kulturni dom na Sušaku na repertoaru nudi pregršt zanimljivih predstava, a zadnja koju sam pogledala i koja me zadivila bila je predstava „Dvoje“ Teatra EXIT u režiji Matka Raguža u kojoj su 14 uloga utjelovili Bojana Gregorić Vejzović i Dražen Čuček. Autor teksta je Jim Cartwright čije se drame izvode širom svijeta i dobitnice su brojnih nagrada i priznanja. Predstava „Dvoje“ prati odnos muškarca i žene kroz parove različitih dobnih skupina i karaktera. U središtu radnje je priča o paru koji su ujedno i vlasnici jednog caffé bara dugi niz godina te kojima je odnos poprilično kompleksan. Počevši od njihova odnosa prelazi se na životne priče ostalih gostiju prisutnih u kafiću. Sve te ostale goste utjelovljuju ovo dvoje vrhunskih glumaca s lakoćom prelazeći iz uloge u ulogu, dok u pozadini svira saksofon odajući na prvi pogled opuštenu atmosferu bara koji kako vrijeme prolazi postaje zagušljivo mjesto prepuno ljudskih sudbina i priča.
Takva vrsta predstave, uz minimalno scenografije, kostimografije i rekvizite te uz dvoje glumaca koji utjelovljuju više uloga je i autorski projekt Ivice Bobana „Kako misliš mene nema“, također predstava Teatra EXIT, u kojoj glavne uloge utjelovljuju Amar Bukvić i Filip Juričić. Riječani su predstavu imali prilike pogledati na Trsatskoj gradini gdje se ljeti često održavaju predstave, te kasnije u HKD-u na Sušaku. Predstava prati priču dvaju prijatelja koji silno žele otići na more, no zbog poslovnih neprilika i siromaštva bezuspješno pokušavaju ostvariti svoj san. Oni ujedno predstavljaju metaforu „malih ljudi“ i njihovih mogućnosti u državi, uzrokovanih njihovim položajem na društvenoj ljestvici. Predstava je prepuna situacija koje ukazuju na pitanje morala u društvu. Jedna od takvih situacija je scena kada otkrivamo da je lika kojeg utjelovljuje Filip Juričić otac liječnik odbacio. Otac mu također ne pruža financijsku podršku kada mu je potrebna te se pretvara da je njegov sin samo jedan od njegovih pacijenata koji je umislio da mu je doktor član obitelji.
Uz moralna i klasna pitanja u predstavama često se prožimaju i pitanja rodnog, etničkog i seksualnog identiteta. Takve teme sadrže predstave Hrvatske drame HNK Ivana pl. Zajca koja je otvorila novu sezonu pod motom „Vježbanje različitosti“. Jedna od predstava koja je okupila veliki broj gledatelja bila je „Prava komedija“, odnosno omnibus koji sadrži kombinaciju desetominutnih komada te deset redatelja koji su potaknuti kritikom da kazalištu nedostaje pravih komedija na koje će se čovjek moći iskreno nasmijati pokušali odgovoriti na pitanje što je to prava komedija.
Smisao za humor je individualan te svakoga nešto drugo veseli, no smijeh također može poslužiti kao oružje za borbu protiv predrasuda kako ga opisuju određeni stand-up komičari iz Studio smijeha. Naime, poznati komičari iz jedinog stand-up kluba u Hrvatskoj gostuju u HKD-u na Sušaku s raznolikim programima. Jedan od projekata koji razbija predrasude između Hrvatske i Srbije je projekt „Kaj bre“ Marine Orsag i Aleksandra Perišića koji definitivno potiče na međusobnu toleranciju i prihvaćanje različitosti.
Uz HKD na Sušaku i HNK Ivana pl. Zajca u gradu Rijeci egzistira i kazalište Ri Teatar – Kalvarija koje svojim alternativnim pristupom na specifičan način prikazuje aktualne teme iz svakodnevnog života, kako grada Rijeke, tako i hrvatskog društva u cjelini.
Grad Rijeka doista nudi pregršt zanimljivih i različitih predstava u kojima svaka na svoj način obrađuje odnose iz svakodnevnog života. Na vama je da odaberete koji pristup u obradi određene teme vama najviše odgovara. Sve što morate učiniti po tom pitanju jest predahnuti od studentskih obaveza te izdvojiti malo vremena za nove i drugačije načine spoznavanja.
Autorica: Leonarda Brnas
Fotografija: HNK Ivana pl. Zajca