Ovo je druga po redu izložba koja se postavlja na vanjskim izložbenim panelima, koji su proizašli u okviru aktivnosti Kampus kreativnog tima. Naime, na deset obostranih panoa koji krase šetnicu kampusa od danas pa sve do početka veljače 2020. godine možete pogledati ovu izložbu prožetu poviješću kao i aktualnim temama.
Izložbu su osmislili izv. prof. dr. sc. Vjeran Pavlaković s Odsjeka za Kulturalne studije Filozofskog fakulteta u Rijeci, u suradnji s partnerima: EUROM – European Observatory on Memories, Sveučilištem u Barceloni, Pomorskim i povijesnim muzejom Hrvatskog primorja te zajedno sa studentima Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Ona je ujedno i dio projekta stvaranja programa susjedstvo Kampus jednog od „27 susjedstava“ Rijeke kao Europske prijestolnice kulture 2020. godine. Kampus je postao jedno specifično susjedstvo u gradu Rijeci, koje pruža društveni, kulturni i edukativni sadržaj široj društvenoj zajednici.
U lipnju 2019. održana je istoimena međunarodna konferencija „Kultura sjećanja i Španjolski građanski rat“. Cilj konferencije i izložbe je potaknuti iskru novog razumijevanja ovog sukoba i lekcija koje možemo zaključiti iz njega, u nastojanju kako se ne bi ponavljale greške iz prošlosti. Ova izložba nema namjeru glorificirati rat ili ponuditi ideološku interpretaciju prošlosti, već odati priznanje žrtvi pojedinaca koji su otputovali u nepoznatu zemlju kako bi obranili demokratske i humanističke vrijednosti u turbulentnom vremenu obilježenom usponom fašizma. Vrijednosti mira, dijaloga, tolerancije i međunarodne solidarnosti su one o kojima treba promišljati, 80 godina nakon proglašenja nacionalističke pobjede i uspostave brutalne diktature koja je trajala 35 godina.
“Ova priča o španjolskom ratu i kultura sjećanja na taj događaj nije samo španjolska povijest, već i europska povijest te lokalna povijest zahvaljujući brojnim dobrovoljcima iz Rijeke, Primorja, Gorskog kotara pa tako i Hrvatske i Jugoslavije općenito, koji su se prije osamdeset godina u Španjolskoj hrabro borili protiv fašizma”, govori profesor Pavlaković. “Iako je riječ o prošlosti ove teme su danas itekako bitne svima nama s obzirom na rast populizma i nacionalizma. Svi smo mislili da će u 2020. biti lijepo, a vidimo kako je započela malo nezgodno na svjetskoj razini. Još bitnije su nam danas te ideje antifašizma, solidarnosti, suradnje, dijaloga i ponajprije mira.”
Bujica inspirirajućih riječi profesora Pavlakovića mogla se čuti nakon kratkog uvoda Jane Ažić, voditeljice Studentskog kulturnog centra Sveučilišta u Rijeci. Osim nadahnjujućih motiva koji obogaćuju ovu izložbu, ona postaje još zanimljivija kad saznate da je povijest same lokacije kampusa usko povezana sa Španjolskim ratom. Do 1991. godine upravo tu se nalazila vojarna koja je nosila ime po dobrovoljcima iz španjolskog građanskog rata.
“Kampus je zamijenio mjesto vojarne na ovom području donoseći neke nove ideje solidarnosti, međusobne tolerancije te kulture dijaloga. Vjerujem da na takvim idejama naš grad može rasti i napredovati, a upravo to i čini uključujući se u projekt Europske prijestolnice kulture pa samim time i u europsku to jest svjetsku scenu”, zaključuje Pavlović.
Pozivamo sve studente i studentice riječkog sveučilišta kao i sve one koje zanima i koji su u blizini da dođu i “bace oko” na postavljenu izložbu.