ŠTO SU ERASMUS+ PROJEKTI?
Erasmus+ projekti razmjene su mladih ljudi koje im omogućuju da postanu svjesni društveno važnih i aktualnih tema, otkrivaju nove kulture i načine života, jačaju socijalne vrijednosti i razvijaju kompetencije. Proces učenja, u razmjenama mladih, provodi se metodama neformalnog obrazovanja – putem suradničkog učenja i traženja rješenja na zadanu problematiku. Teme projekata su raznovrsne, pa se tako mogu pronaći projekti o međuljudskim odnosima, o zdravoj prehrani, plesne radionice i slično. Erasmus+ projekti traju od 5 dana do 21 dan, a sve ovisi o projektu koji odabereš.
KAKO PRONAĆI ERASMUS+ PROJEKTE?
Postoji nekoliko izvora za potragu Erasmus+ projekata– a oni se mogu pronaći na stranicama neprofitnih organizacija (NGO) kao što su Institute of Youth Power – IYP Croatia, Meraki, Ocean Znanja itd. Također, mnogi fakulteti nude brojne projekte koje možeš pronaći na njihovim službenim stranicama. Još jedan način je učlanjivanje u Facebook grupe koje se bave razmjenom mladih kao što su: Erasmus Plus Projects, Youth in Action, EU projects 2020 te Youth projects.
KAKO SE PRIJAVITI?
Ako si zainteresiran za ponuđeni projekt, potrebno je poslati svoju e-mail adresu na koju primaš info-pack o projektu i ,ako ti isti odgovara, ispuniš aplikaciju i na taj način se prijavljuješ. Erasmus+ projekti najčešće pokrivaju smještaj, prijevoz (do određenog budžeta) i hranu tijekom svih dana projekta. Ukoliko je unutar budžeta, utoliko možeš dobiti i povrat troškova od kupovine vize. Prijevozne karte kupuješ o svom trošku, a potom ih organizatori projekta refundiraju – nekad se povrat novaca dobije odmah na projektu u gotovini, nekad nakon mjesec dana na tekući račun, a najduže 6 mjeseci nakon projekta.
Ako organizacija nema drugačija pravila, na projekt je dozvoljeno krenuti 3 dana prije i vratiti se 3 dana nakon projekta, stoga svoje putovanje možeš produžiti i posjetiti različita mjesta. U tom slučaju smještaj za produžena 3 dana nije plaćen, ali svakako se isplati pronaći alternativan način i iskoristiti priliku besplatnog prijevoza.
Osobno sam preko Erasmus+ projekta posjetila gradove poput Amsterdama, Rima i Istanbula. Svaki put bila sam unutar budžeta i iskoristila 2-3 dodatna dana zbog kojih sam gradove i okolna mjesta mogla bolje upoznati.
Dakle, osim što imaš mogućnost besplatno putovati, ovi su projekti neprocjenjivo iskustvo na kojima možeš jako puno naučiti, izaći iz svoje “comfort- zone”, stvoriti brojna prijateljstva koja traju i dugo nakon projekta.
Nemoj se puno premišljati, prijavi se i uživaj!
Fotografija preuzeta s: https://pixabay.com/.