Aktualna tema koja je postala dio svakidašnjeg razgovora, ali i preplavila društvene mreže je virus COVID-19. Na dnevnoj bazi zaslijepljeni smo brojnim informacijama, zabrinjujućim naslovima, statistikama, nizom mjera opreza. Čitamo članke, komentare, čujemo razgovore ljudi oko nas, gledamo slike praznih polica u trgovinama. Zbog toga javlja se prirodna reakcija našeg tijela i uma – panika. Kako se ponašati u ovakvoj izvanrednoj situaciji u kojoj smo se našli? Kako zaustaviti lavinu negativnih misli i straha?
Svakako je potrebno da uvažimo i prakticiramo mjere opreza i zaštite te budemo odgovorni prema sebi i drugima.
Panično ponašanje i razmišljanje može u potpunosti ovladati nama i otežati obavljanje svakodnevnih obaveza. Donosimo nekoliko savjeta kako zaokupiti misli i savladati strah.
- Pratiti relevantne novosti i podatke provjerenih izvora (HZJZ ) i pridržavati se njihovih uputa.
- Biti informiran, ali ispravnim informacijama. Nije nužno konstantno provjeravati vijesti. Svakako provjeravati obavijesti vezane za online pohađanje nastave koje se nalaze na stranicama Sveučilišta, fakulteta i sl.
- Izbjegavati senzacionalističke naslove i neprovjerene informacije koje mogu povećati paniku i strah. Osloniti se samo na one provjerene i točne. Biti svjestan situacije i racionalno reagirati.
- U slučaju panike duboko disati, usmjeriti pažnju na nešto u prostoriji ili gledati kroz prozor.
- Nastojati održati dnevnu rutinu, posvetiti se onome za što inače nemamo vremena (gledanje filmova, serija, društvene igre, čitanje knjiga, pospremanje sobe i sl.)
- Održavati kontakte s bližnjima i pokušati pronaći zanimljive teme, smanjiti razgovor s onima koji su skloni panici.
- Pomoći ukućanima koji su u panici, skrenuti im misli na nešto pozitivno, potaknuti ih na zajedničku aktivnost.
Ukoliko ništa od navedenog ne pomogne i panika u potpunosti prevlada, utoliko možete nazvati Sveučilišni savjetovališni centar koji osim redovite dostupnosti radnim danom od 08.30 do 16.30 sati, uvodi i dežurni telefon tijekom vikenda (+385 99 486 7293) od 10.00 do 13.00 sati i od 17.00 do 20.00 sati.
Novonastala i neočekivana situacija različito utječe na sve nas, pokušajmo biti podrška jedni drugima i najvažnije je da budemo odgovorni, posebno za one u rizičnoj skupini. Ne dozvolimo da nas panika i strah pobijede!
Za više informacija posjtite: https://uniri.hr/vijesti/covid-19-preporuke-za-ovladavanje-panikom-i-strahom/?fbclid=IwAR0uWMcbif6HOTaeMzy2KrfjHXBJaMx5xo-DOLjwdDk6oFXOUQKTj2ebQTg.
Photo credit: Pixabay