Trenutna situacija promijenila je naš cjelokupni dnevni raspored, životni stil i navike. Neki se od nas još uvijek privikavaju na nove životne uvjete za koje nismo sigurni koliko će dugo biti na snazi. Nakon što obavimo sve studentske obaveze koje se od nas očekuju i dalje nam ostaje puno vremena koje možemo iskoristiti u ugodnom druženju s obitelji.
Donosimo vam popis najboljih društvenih i kartaških igara koje u isto vrijeme zabavljaju, ali i razvijaju naše kognitivne vještine poput pamćenja, razmišljanja ili rješavanja različitih problema.
1. Grad – država
Za ovu igru dovoljni su papir, olovka i dva igrača. U tablicu je potrebno ispisati različite kategorije poput države, grada, rijeke, planine…i pustiti mašti na volju! Jedan od igrača zadaje slovo abecede i po tom slovu ispod određene kategorije potrebno je ispisati pojam. Prva osoba koja popuni sve kategorije tablice i po dogovoru započne odbrojavanje za broj bodova pobjeđuje. (5 bodova – ako igrači imaju isti pojam u rubrici, 10 bodova – ako se samo jedan igrač dosjetio određenog pojma, 15 bodova – ako samo jedan igrač ima popunjenu određenu rubriku).
2. Čovječe ne ljuti se!
Klasična društvena igra poznata svima! Potrebna su najmanje dva igrača, dok najveći broj igrača ovisi o ploči na kojoj se igra. Bacanjem kockice potrebno je sve četiri figurice postaviti u sigurnu kuću prije ostalih igrača. Uz malo vještine , brojanja i sreće vrijeme će brzo proći. Također, postoji alternativna verzija na Facebooku uz koju se možemo družiti s prijateljima i kolegama iz drugog grada ili države.
3. Pogodi tko sam!
Poznata društvena igra za najmanje dva igrača. Pojedinac izmišlja neku ličnost (povijesnu, javnu…) koju će druga osoba predstavljati i pokušati pogoditi koga točno predstavlja. To otkriva postavljanjem pitanja na koja se može odgovoriti s da ili ne. Ako u igri sudjeluje više igrača, svi odgovaraju na pitanja.
4. Mafija
Starija društvena igra u kojoj sudjeluje više ljudi s određenom ulogom. Hoće li mafijaši pobijediti građane ili će građani pobijediti mafijaše? Za detaljna pravila igre posjetite sljedeći link:
5. Kartaške igre
Svevremeni remi i poker neizbježne su kartaške igre, ali s istim špilom karata može se igrati i kems, kemis ili kocka s vrlo jednostavnim pravilima. Mogu sudjelovati četiri, šest ili osam igrača u paru. Svakome igraču se dodijele četiri karte i četiri karte koje su vidljive svima. Četiri karte koje su dostupne svima mijenjaju se svakim krugom i igrači mogu uzeti bilo koju kartu, ali pritom moraju vratiti jednu iz snopa kojeg drže u rukama tako da uvijek imaju četiri karte. Cilj je sakupiti četiri iste karte i pokazati svojemu partneru “tajni znak” (koji je prethodno dogovoren između para) te kada par s kojim igramo u timu prepozna znak da smo sakupili četiri iste karte izgovori kemis, kems ili kocka. Ako protivnički tim otkrije „tajni znak“ ili zaključi da netko od suprotnih igrača ima četiri iste karte može pozvati protukems i tako spriječiti pobjedu protivničkog tima.
Pasijans je ona vrsta kartaških igara za jednoga igrača pa može poslužiti kao izvor zabave u ovim danima karantene. Više o pravilima igre pogledajte ovdje: https://www.kako.hr/uncategorized/kako-igrati-pasijans-kartaska-igra-za-jednog-igraca.
Osim navedenih kartaških igara ne smijemo zaboraviti na uno, briškulu, trešetu i belu koje nas često asociraju na ljetne dane i kućne zabave. Ako kod kuće ne pronađete odgovarajući špil za takvu vrstu igre, postoje online alternative navedenih igara na Facebooku.
6. Jamb
Jamb je igra s kockama čija su pravila vrlo jednostavna. Za igru je potrebno pet kockica i tablica u koju svaki igrač upisuje najbolji rezultat odabrane kombinacije. Igrači bacaju kocke tri puta i odvajaju nakon svakog bacanja one koje smatraju da će donijeti najbolji rezultat. Cilj je igre ostvariti najveći zbroj svih polja u tablici.
Ovo su, naravno, samo neke od igara koje bi nas mogle potaknuti na druženje unutar obiteljskog doma, odvojiti nas od ekrana za koje smo prikovani i da na trenutak zaboravimo na novonastalu situaciju u svijetu. Potaknimo ukućane na igru i vratimo se u neke bezbrižnije dane!
Pripremile: Mateja Badurina i Morena Volarić.
Photo credit: Pixabay.