S obzirom na zabranu održavanja većih okupljanja zbog sprječavanja širenja virusa COVID19 Student Day Festival se vjerojatno neće održati. Imate li možda neke druge ideje za provođenje istog?
Epidemiološke mjere nažalost prisilile su i nas da odgodimo Student Day Festival. Iako smo radili cijelo vrijeme kao da će se on ipak održati koncem svibnja, nažalost svima je postalo jasno da takav vid društvenog okupljanja nije moguć te je event odgođen za konac rujna ili sredinu listopada. Javnost smo o tome obavijestili na SZSUR mrežnim stranicama, a o novom terminu odlučit ćemo tijekom lipnja.
Sveučilište u Rijeci uvršteno je na RUR-ovu svjetsku ljestvicu vodećih sveučilišta, je li ovo bilo očekivano, je li Vas ovo priznanje iznenadilo?
Priznanje je svojevrsno iznenađenje, no to je plod rada uprave Sveučilišta. Sveučilište se prethodnih godina trudilo objediniti sve parametre koji se boduju ne samo na toj rang ljestvici, već i na ostalima kako bi naša pozicija stalno rasla. Prorektoru za znanost svakako odlazi dobar dio zasluge zato što su upravo on i njegov tim među najzaslužnijima.
Na Vašoj stranici naveden je 421 projekt, koliko ih je aktivno, što je s njima, kako napreduju?
Ove godine na natječaj je prijavljeno oko 70 pravovaljanih projekata kojima je dodijeljeno gotovo 480.000,00 kuna. Dio projekata provodit će se zato što ne ovise o trenutnoj situaciji, stoga će se s njihovim provođenjem nastaviti i njima će nakon potpisivanja ugovora sredstva biti dostupna. Tijekom ovog i sljedećeg tjedna trebalo bi se odraditi i potpisivanje ugovora, također online putem. Sama procedura kasni zbog odluke Vlade RH koja je ograničila trošenja sredstava iznad 10.000,00 kn te je trebalo iskomunicirati dozvolu s Ministarstvom financija.
U kojoj je fazi trenutno YUFE pilot projekt?
YUFE je kao i dosad u uzlaznoj putanji, rade se pripreme i određena testiranja da tijekom tri godine projekt zaživi u punom sjaju. Prve tri godine provodi se testna faza gdje će u razmjeni sudjelovati deset studenata svakog sveučilišta. Naša predsjednica aktivni je predstavnik studenata našeg Sveučilišta.
Zbog trenutne situacije ne možete održavati sastanke kako ste navikli. Na koji način provodite sjednice i međusobnu komunikaciju? Razlikuju li se sada Vaši poslovi ?
Većina komunikacije odvija se putem platforme Microsoft Teams, dosad smo održali dvije redovne i jednu tematsku sjednicu putem platforme. Na tematskoj sjednici pridružila nam se i rektorica. Rektorica je odgovarala članovima skupštine na postavljena pitanja. Naši poslovi u ovom online okruženju gotovo su isti, samo su preseljeni na komunikacijske platforme. Iako se broj projekata koje provodimo reducirao, pritom mislim ponajprije na projekt odlaska na utrku Wings For Life, ponajviše smo okupirani situacijom vezanom za Studentska naselja Trsat i IGK te problemima vezanima za online nastavu koje u suradnji s upravom pokušavamo otkloniti u što kraćem roku.
Tko je sve sudjelovao u izradi vizira, otkud Vam ideja da pokrenete nešto takvo?
Ideja je došla od nacionalne inicijative Studenti pomažu, ispred SZSUR-a projekt je koordinirao Luka Delak, predstavnik Medicinskog fakulteta i Luka Bandov s Tehničkog fakulteta. Zahvaljujemo se koordinatorima i donatorima materijala te suradnicima koji su printali komponente vizira. Za vrijeme provođenja projekta podijeljeno je više od 1000 vizira zdravstvenim djelatnicima u Primorsko-goranskoj županiji.
Riječko sveučilište jedno je od rijetkih koje daje subvencije studentima, što će se dogoditi s tom subvencijom u tekućem semestru s obzirom na cijelu situaciju i na pad ekonomske stabilnosti naše države?
Subvencije su isplaćene za prethodni semestar u punom iznosu, a za ovaj semestar subvencije će biti isplaćene studentima za mjesece koje su platili u punom iznosu. Za plaćeni paušal od 100,00 kn za razdoblje dok student nije koristio smještaj razmotrit će se isto nekakav model financiranja, no ne u punom iznosu zato što pojedine subvencije iznose 132,50 kn što je iznos veći od paušala.
S obzirom na provedene studentske ankete kakav biste generalni sud donijeli o tome što studenti misle o online predavanjima? Mislite li da će to uzrokovati nekakve teškoće u procesima obrazovanja studenata? Imate li saznanja kako Sveučilište reagira na to ? Planirate li provesti sličnu anketu s profesorima kako bi i oni izrazili svoje mišljenje?
Naša anketa provedena je relativno rano i rezultati su bili iznenađujuće dobri. Stariji profesori malo su se kasnije priključili ovom vidu nastave što je bilo i očekivano. Na pojedinim sastavnicama rezultati ankete potakli su nas da ukažemo na potrebne izmjene. Smatram da većih problema ne bi trebalo biti, no ako ih bude svakako stojimo na raspolaganju. Sveučilište je provelo još jednu anketu s vremenskim odmakom te će objaviti rezultate nakon obrade. Našom anketom bili su pozitivno iznenađeni te su im rezultati ustupljeni kako bi po istima mogli postupati. Anketu za profesore ostavljamo Sveučilištu kako je to nekako više u njihovoj domeni, naš interes primarno je usmjeren na studente i studentska pitanja.
Pripremile: Ivana Giba i Ines Lovrinić.