Udruga Forum za održivi razvoj Zeleni prozor bavi se radom s mladima, održivim razvojem, zelenim politikama, borbom protiv klimatskih promjena, očuvanjem ljudskih prava i edukacijom mladih o zelenim vrijednostima, institucijama Europske unije i procesima odlučivanja na lokalnoj, nacionalnoj i međunarodnoj razini. Članica je Mreže za suradnju i razvoj Istočne Europe (Cooperation and Development Network Eastern Europe), a također blisko surađuje sa Zelenom europskom fondacijom (Green European Foundation) iz Bruxellesa na nekoliko projekata, uključujući i projekt European Green Activists Training, koji provode već četvrtu godinu za redom.
Zeleni prozor prošli je tjedan potpisao ugovor o financijskoj podršci za ad hoc akcijski projekt u sklopu Fonda za aktivno građanstvo u Hrvatskoj za projekt pod nazivom „Studenti za studente – naš glas za dostojanstvo studentskog rada“. Ukupna vrijednost projekta je 5.000 eura.
Udruga putem projekta želi provesti aktivnosti kao što su istraživanje o zastupljenosti, prednostima, nedostacima i oblicima studentskog rada među studentima Republike Hrvatske. Zatim predstavljanje zaključaka istraživanja i održanih fokus grupa te sastavljanje prijedloga javnih politika i izmjena propisa vezanih uz studentski rad, uz tribinu koja će se održati online i uključiti studente, studentske predstavnike i donosioce odluka iz svih dijelova Republike Hrvatske.
Izuzetno smo sretni što smo dobili financijsku podršku za ovaj projekt. I prije, ali posebice sada tijekom pandemije COVID-19 uzrokovane koronavirusom, naglašene su razlike između radničkih prava studenata i ostalih građana Republike Hrvatske na tržištu rada. Mnogi su studenti u posljednjih nekoliko mjeseci ostali bez studentskih poslova i mogućnosti da financiraju vlastiti studij, a nisu zaštićeni apsolutno nikakvim instrumentima niti imaju prava na bilo kakve naknade, kao što je to bio slučaj s ostalim radnicima. Prema podacima koje smo uspjeli prikupiti od Studentskih centara diljem Hrvatske, radi se o višestrukom padu broja izdanih ugovora u odnosu na prošlu godinu, a također su u nekim Studentskim centrima porasla i potraživanja prema poslodavcima zbog neplaćanja računa na vrijeme. Cilj je projekta pozabaviti se ovom tematikom, kad već institucije ne smatraju to dovoljno bitnim, i predložiti konkretne prijedloge izmjena javnih politika i Zakona o obavljanju studentskih poslova. Naravno, nakon toga ćemo također nastojati vršiti pritisak da se sve preporuke i prijedlozi zapravo razmotre i uvaže, jer se radi o hitnom problemu i ne želimo da naš projekt bude deklarativne prirode – objašnjava Kaja Pavlinić, predsjednica Udruge.
Upitali smo predsjednicu udruge Kaju Pavlinić što Zeleni prozor podrazumijeva da bi se trebalo izmijeniti u radničkim pravima studenata:
To bi zapravo trebao biti rezultat projekta da mi saznamo što bi trebalo presložiti, ali neke naše inicijalne pretpostavke su da je problematično koliko studentski centri dobivaju od svakog studentskog ugovora. Isto tako problematično je to što čak ako student duže ne radi, recimo 6 mjeseci, godinu dana ili više ili naglo izgubi posao, nema pravo ni na kakvu naknadu. Povećanje satnice zapravo ništa ne znači zbog toga što poslodavci jednostavno samo napišu da je osoba radila manje sati, a to je samo deklarativno i to se događa jako često tako da zapravo studenti dobivaju istu plaću makar se satnica povećala. Generalno mislim da treba više zaštiti radnička prava studenata. To su neke promjene na koje bi išli i da se uredi malo više odnos poslodavca i studenta.
Kaja nam je također otkrila gdje će se i kada održavati spomenute tribine i tko će sve moći sudjelovati na njima:
Što se tiče tribina, sve ovisi o koroni i hoće li se morati neke od njih prebaciti online. Zamišljena je tako da se svi studentski predstavnici, studenti i studenti koji pripadaju marginaliziranim skupinama mogu prijaviti. Bit će raspisan poziv za sudjelovanje. Tribine se planiraju u kolovozu i početkom rujna i održavat će se u Varaždinu, Vukovaru i Šibeniku, ali sve stvarno ovisi o koroni. Nadamo se da neće biti problema, tako da će se moći prijaviti svatko tko je zainteresiran, ali naravno bit će ograničen broj sudionika. Uz to postojat će online tribina gdje će se moći uključiti svi oni koji nisu sudjelovali u fokus grupama i isto tako bit će online istraživanje gdje se svi mogu uključiti.