Od 11. do 14. rujna u Rijeci se održavaju programi koji u fokus stavljaju nevidljivost ženskog iskustva i manipuliranje sadržajem kojeg žene iznose. Umjetnice i aktivistice uzvraćaju rasterećenim kretnjama i nesputanim glasom kao i javno izraženim zadovoljstvom.
Započevši u petak 11. rujna s predavanjem o tehnološkoj popularizaciji potpune anatomije klitorisa, te nastavivši s vikendom radionica 3D printanja modela klitorisa i izrade klito-fanzina, program kulminira u ponedjeljak 14. rujna, kada se javnosti prezentiraju 3 nova rada hrvatskih umjetnica u obliku vođene umjetničke ture riječkim ulicama u sklopu projekta Rijeka 2020.
Predavanje i radionice dijelom su programa Klitopismenost koji se provodi već treću godinu, a tijekom ove godine klitorisna karavana, uz Zagreb, putuje i u Pulu u suradnji s inicijativom Proces queer te u Rijeku uz podršku udruge Prostor Plus. A krajem rujna klitu iščekuje i Čakovec.
Klitopismenost dio projekta “DKC-HR: Mreža društveno-kulturnih centara” kojeg provodi Savez udruga Klubtura u partnerstvu s Pogonom – Zagrebačkim centrom za nezavisnu kulturu i mlade, Platformom za Društveni centar Čakovec, Savezom udruga KAoperativa, Platformom Doma mladih, Art radionicom Lazareti, Savezom udruga Molekula i Savezom udruga Rojca. Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Sadržaj teksta isključiva je odgovornost Saveza udruga Klubtura.
Sve se aktivnosti provode u prostoru Filodrammatice (Korzo 28), a za sudjelovanje se možete prijaviti na horvat.crnogaj@gmail.com.
Više o rasporedu i predavanjima/radionicama:
Petak 11.9. / 20-21h
Predavanje: Tehnološka popularizacija klitopismenosti (Karla Horvat Crnogaj)
Tehnološki razvoj unazad dva desetljeća od prešućenog “detalja” klitoris su iznijele i na istaknute članke medija poput Guardiana. Moć slike učinila je svoje da ono o čemu se šuškalo u stručnim krugovima postane javno dostupna informacija: taj organ sa svim svojim dijelovima veličine je i do 12 centimetara. U predavanju ćemo prvo upoznati povijest tematiziranja (i cenzure) klitorisa kao i znanstvenice heroine u borbi za žensko zadovoljstvo a potom i kako su sonogrami i 3D printeri doveli do toga da umjetnice diljem svijeta stvaraju radove nadahnute oblikom klitorisa.
Subota 12.9. / 13-20h
Radionica: 3D printanje modela klitorisa (Mario Pavlić)
(5 slotova za koje se zasebno može naručiti na horvat.crnogaj@gmail.com: 13-14h; 14-15h; 15-16h; 17-18h)
Prije nešto više od deset godina, otkako je nekoliko medicinskih istraživača koristilo nove tehnologije snimanja, internetom počinju cirkulirati ilustracije pune anatomije klitorisa nastale na osnovu sonograma, uz zapanjenu konstataciju da je klitoris očito znatno veći od onog gumbića kojeg neki teže nalaze. Francuska sociologinja Odile Fillod pokrenula je 2016. projekt 3D printanog modela klitorisa za edukativnu stranicu Matilda. Fotografija modela (kojeg koristimo i na ovoj edukaciji) ostvaruje određenu medijsku vidljivost prvo među specijaliziranim medijima za 3D printanje, a potom i mainstream medijima diljem svijeta. Kombinacijom medijskog viralnog buzza te interesa za tada još relativno novu tehnologiju 3D printanja, anatomija klitorisa postaje zanimljivijom informacijom no ikad prije.
Na radionici će polaznici naučiti osnove rukovanja 3D printerom s gotovim modelima te imati priliku kući ponijeti vlastiti primjerak 3D printanog klitorisa – u boji po odabiru! Zbog ograničenog broja uređaja, polaznici odabiru jedan od 5 vremenskih slotova, uz prethodnu najavu.
Nedjelja 13.9. / 18-20h
Radionica: Ilustriranje klitorisa (Tanja Blašković)
Nove će spoznaje o klitorisu i njegovoj anatomiji u 3D formatu polaznici/e radionice izrade ilustracije klitorisa moći ujediniti sa znanjima o ilustraciji kao načinu kojim se putem crteža ili slike komentira ili odražava duh vremena te koje su mogućnosti ilustracije kao političkog komentara suvremenih zbivanja i fenomena. Na koje sve načine nacrtati klitu i podariti joj karakter naučit ćete uz voditeljicu Tanju Blašković, a nastale radove prezentirati u Klito-fanzinu! Zbog ograničenog broja sudionika/ca prijava na radionice je obavezna i šalje se na e-mail na horvat.crnogaj@gmail.com.
Broj mjesta je ograničen, a poznavanje tehnika 3D printanja i ilustriranja nisu preduvjet!
Ženski životi glasnije
Program Ženski životi glasnije bavi se pitanjem životnih praksi žena, kako proteklih desetljeća tako i danas. Projekt u fokus stavlja ograničenja koja proizlaze iz nevidljivosti ženskog iskustva, modulacije ženskog glasa te manipulacije sadržajem kojeg žene iznose – bilo narativnog, bilo tjelesnim nastupom. Umjetnice i aktivistice uključene u program uzvraćaju re-artikulacijom postojećeg diskursa razvijajući vlastiti herstory-telling jezik: rasterećenih kretnji, nesputanog glasa i javno izraženog zadovoljstva. Među njima su OKO, Josipa Bubaš, Vlasta Delimar, zbor VINS te niz žena i djevojaka koje pružaju obol vlastitim iskustvima i sudjelovanjem. Glasnu karavanu u obliku umjetničkog vođenja publike predvodi Sandi Bakotić u ulozi heroine Super Klita.
Raspored:
14. 9. / 18h / Vodovodna 43
Mural: OKO „Is she a wizard yet?”
Novi mural umjetnice OKO posvećen je velikim čarobnicama skromnih korijena. Ženama koje su čitavu povijest “tkale” život oko nas, većinom to radeći iz sjene. Pokazujući duhovno i tjelesno impresivnu sposobnost izgradnje doma ni od čega i bivajući nepresušnim izvorom energije nježnosti i brige koja nas razvija, pokazale su se pravim čarobnicama, kroz čitavu povijest i dan danas.
Generacije i generacije žena od kojih neke nisu znale niti pisati, znale su stvarati magiju koja će trajati stoljećima nakon njih – i danas sveprisutnu, iako nevidljiv na prvi pogled. Ti su procesi isprepleteni kroz našu DNA i koliko god se mijenjali s vremenom, stalno se razvijaju dalje. Ponekad nije potrebna niti artikulacija, već se esencija podneblja samo osjeti kroz magiju ruku neke nama nepoznate junakinje.
Rad umjetnice iza pseudonima OKO široko je poznat hrvatskoj, ali i međunarodnoj umjetničkoj sceni. Iako se iza pseudonima krije akademska slikarica Marina Mesar, street art intervencije koje radi pod imenom OKO zbog svoje jednostavnosti izraza kojim višeslojne poruke pušta u javni prostor prihvaćena je od publike, kritike i struke. Minucioznim pokretima ona jednakom lakoćom oslikava visoke zidove zgrada i slikarska platna stvarajući sebi svojstven urbani bestijarij likova i priča.
14. 9. / 18:30-20:30 / Vodovodna 43 – Korzo 16 – Arheološki park Principij
Tura: Sendi Bakotić „Vođena tura – Super Klita”
Što bi se dogodilo kada bi najskrovitiji dio ženskog tijela postao samosvojno biće koje hoda, misli, osjeća? Pratimo Klitu, živu i predimenzioniranu verziju inače nevidljivog i (povijesno) skrivanog organa, u njenoj šetnji kroz grad. Šetnja javnim prostorima u Rijeci počinje na lokaciji otvaranja murala umjetnice OKO u Vodovodnoj ulici 42 odakle će super junakinja Klita publiku voditi putem centra grada i izvedbi Vlaste Delimar i Josipe Bubaš koje su uključene u trajanje ture.
Sendi Bakotić je svestrana izvođačica s posebnim interesom za neverbalno, improvizacijsko, aktivističko i skupno osmišljeno kazalište. Radi kao klaunesa u udruzi Crveni nosovi klaunovidoktori te je članica Kolektiva Igralke iz Rijeke. Kao glumica sudjeluje u brojnim produkcijama, a živi i radi u Hrvatskoj i Sloveniji.
14. 9. / 19h / Korzo 16, balkon Gradske vijećnice Grada Rijeke
Performans: Vlasta Delimar „Rapunzel ili Matovilka”
Prema poznatoj priči, Rapunzel je zatočena u kuli bez ulaza a zločesta žena koja se posesivno brine za njezinu sreću spušta se i diže kroz maleni prozor niz njenu dugačku kosu. Djevojke u ulozi Rapunzel u ovom performansu nesigurne su spram svoje vlastitosti zbog nedovoljne empatije od strane okoline. No, u njima postoji snažan optimizam i vjera da će traganjem i otkrivanjem vlastitih identiteta, svojeg sebstva, trenutne pozicije u odnosu na institucije moći – ali i i ljubav drugih, svaka ponaosob doći do željenih pozicija i mjesta slobode.
Vlasta Delimar u suradnji s mladim ženama iz Rijeke koncentrirale su se na problematiku tabua tjelesnosti kao velikih barikada za razvoj i emancipaciju mladih osoba a posebno mladih djevojaka koje dolaze iz različitih obitelji i sredina. Kao mjesto izvedbe izabran je balkon kao točka demokratske funkcije, mjesto koje istovremeno može postati privatni i javni prostor.
Svoj umjetnički rad Vlasta Delimar započinje krajem 70-ih godina i od tada kontinuirano, uz i druge medije – izvodi performanse, ponekad intimne, često provokativne, ali danas svakako već antologijske i bez razmišlljanja ju ubrajamo među najvažnije domaće performere/ice i body-art protagoniste/ice. U radovima nastalim tijekom osamdesetih godina koji uključuju fotografiju, kombinirane tehnike i medije, instalacije i performanse, Vlasta Delimar opetovano ispituje status žene – baveći se društvenim kontekstom kroz ženine brojne pozicije – kao društvenog i kreativnog bića, odnosno njezine mnogostruke uloge kao domaćice, majke, umjetnice, ljubavnice… proširujući domete vlastite senzibilnosti i senzualnosti.
14. 9. / 20:00h / Arheološki park Principij
Plesna izvedba: Josipa Bubaš „Uranjanje”
Uranjanje se bavi nejasnim, prešućenim, ženskim, društveno uvjetovanim osjećajima krivnje, odgovornosti i tereta, ali i implicitnom mudrošću, snagom i uživanjem. Autorica tekstom, tijelom, glasom i slikom progovara o marginalnim i marginaliziranim osjećajima, dojmovima, mislima i naslijeđenim obrascima, dotičući se pozicije žene u društvenom kontekstu, ali i intimnom djelovanju. Sama se tema račva u nekoliko segmenata, ironizira povijesnu percepciju žene i indirektno dotiče inherentno nasilje koje ono perpetuira.
Naracija je fragmentarna, apstraktna, dana u natruhama, elementi predstave međusobno se nadopunjuju i suprotstavljaju, stvarajući asocijativnu mrežu kojoj je cilj izvrnuti, iščašiti, ismijati i imaginacijom nadići samu temu.
Josipa Bubaš je performerica i plesačica iz Zagreba, a uz autorski rad, bavi se izvedbenom teorijom i praksom. Kao izvođačica i koautorica sudjelovala je u različitim projektima u Hrvatskoj i inozemstvu. Bubaš je doktorirala na Odsjeku za Interdisciplinarne humanističke znanosti na Sveučilištu u Zadru s temom Tjelesnost izvedbe i izvedba tjelesnosti.
Program Ženski životi glasnije je sastavni dio projekta Rijeka 2020 –Europska prijestolnica kulture.
Produkcije umjetničkih radova u sklopu programa ostvarile su se uz podršku Zaklade Kultura nova.