Školska godina 2020./2021. započinje, a akademska godina je pred vratima. O tempora, o mores, uskliknut će mnogi: kakva su to vremena i kakvi nas običaju čekaju tijekom studiranja u okolnostima pandemije bolesti nazvane COVID-19! Valja se ipak zamisliti nad sobom i dobro pripremiti za nadolazeće studentske dane. Uz svu odgovornost i pripremu koju s pravom očekujemo od nadležnih uprava visokih učilišta (sveučilišta, fakulteta, akademija, odjela), važno je uočiti da možemo na puno toga utjecati i sami, kao studenti, kako u odnosu na vlastitu poziciji, tako i u odnosu na ukupni položaj studentske populacije. Promotrimo u tu svrhu tri glavna područja: skore studentske izbore, načelni pristup studiranju i opće motrište na život u neobičnim okolnostima.
Iura vigilantibus scripta sunt
Političko djelovanje je za one koji nemaju pametnijeg posla ili drugih sposobnosti, smatraju mnogi. Budući da studentski aktivizam u užem smislu doživljavaju kao par excellence primjer političkog, za takve aktivnosti nisu zainteresirani. Politika, međutim, predstavlja sastavni dio našeg svakodnevnog života – nolens, volens, htjeli mi to vidjeti ili ne. Politika je, naime, svjesna djelatnost neke društvene skupine usmjerena prema ostvarenju nekog cilja, a uključuje izbor cilja i metoda postizanja cilja, usmjeravanje i evaluaciju. Drugim riječima, politika je ono što radimo na dnevnoj osnovi u svakoj sferi našeg života s drugim ljudima. Gledajući uže tj. promatrajući studentski status nije na odmet primijetiti da i ovdje vrijedi ona stara iura vigilantibus scripta sunt. Prava štite samo one koji na njih paze, koji su budni, poznaju ih i spremni su se za njih zalagati (ponekad i izboriti). To je upravo definicija djelovanja studentskog zbora, zakonom određenog reprezentativnog tijela studentske populacije koja svoje predstavnike bira svake dvije godine. Studentski predstavnici itekako utječu na politike sastavnica i sveučilišta u cjelini. Osim njihova prisustva i punopravnog odlučivanja u svim relevantnim tijelima i povjerenstvima, treba se podsjetiti da u svim pitanjima koja su važna za studentska prava, studentski predstavnici imaju pravo suspenzivnog veta: pravo propitivanja i zaustavljanja donošenja odluke. Studentski izbori se ne tiču nekog drugog, osobito su bitni za osiguranje legitimnog predstavništva koje se brine o svim segmentima promoviranja i unaprjeđenja studentskih prava. Ovogodišnji su izbori posebni, održavaju se u on-line okruženju. Baš ta karakteristika dodatno olakšava biranje; bilo bi šteta da to propustimo.
Drugi, mnogo širi i zahtjevniji aspekt onoga što nas čeka u novoj akademskoj godini jest izazov održavanja nastave, stjecanje kvalitetnog znanja i dostatnih kompetencija u – očekujemo – velikoj mjeri e-okruženju. Tu je dobro prepoznati, u sebi i u drugima, ograničenja koja proizlaze iz velike moći navika. Doista, magna vis consuetudinis, navike i ustaljeni obrasci moćno utječu na naša ponašanja i u radnom okruženju. Koliko god može na prvi pogled zvučati zdravorazumski i poznato, jesmo li doista osvijestili koliko funkcioniranje u e-okruženju, posebno navike stečene uz smart telefone i društvene mreže, utječe na našu sposobnost zadržavanja pažnje na jednoj temi, na jednom predmetu proučavanja? Nađemo li se u situaciji mnogobrojnog prenošenja predavanja i raznih drugih oblika studentskih zadataka kroz e-kanale, hoćemo li biti sposobni ući duboko u sadržaj materije, a ne rasipati svoje intelektualne kapacitete na previše različitih sadržaja koji se potencijalno istovremeno „vrte“ na našim zaslonima? Multum, non multa, upozoravali su stari rimski pravnici; ući u srž stvari, ne „šarati po mnogim područjima istovremeno“. Svakako, isto vrijedi i za „pružatelje usluge“, nastavno osoblje, koje se, baš kao i studentska populacija, suočava s novonastalim okolnostima, onima koje zahtijevaju promjenu mnogih navika u načinu i sadržaju poučavanja. Fakultet, i to treba naglasiti, vuče korijen iz latinske riječi facultas, mogućnost. Kao i sve mogućnosti, glavno je pitanje kako ćemo ih koristiti. Nimia subtilitas in iure reprobatur odnosno pretjeranu sitničavost pravo ne odobrava/dopušta. Uostalom, respice finem, valja nam misliti na konačni cilj, uzeti u obzir sve okolnosti, ali ne izgubiti iz vida svrhu studiranja. Bit će neuobičajenih izazova i vjerojatno nećemo biti zadovoljni sa svakim konkretnim rješenjem u provedbi nastave i ispita. Uostalom, litigare cum ventis, voditi spor s vjetrom nije smisleno. No, svi zajedno, bona fidei, u dobroj vjeri, provest ćemo nesumnjivo uspješnu godinu.
Fortuna cetera mando
Ostaje nam osobno se pripremiti i za ostale aspekte života tijekom studiranja. Liberae sunt nostrae cogitationes tj. ne samo da je slobodno, nego i iznimno bitno imati vlastito mišljenje. Propitivati, istraživati, razmišljati. Ipak, općih preporuka odlučujemo se pridržavati jer tua res agitur, paries cum proximus ardet; da, i o tebi se radi kada susjedova kuća gori. Mi smo možda sigurni, ali brinemo o zdravlju i sigurnosti slabijih od nas. U slučaju potrebe, na raspolaganju je studentska ambulanta, odnosno psihološko savjetovalište Sveučilišnog savjetovališnog centra. Studiranje jest razdoblje u kojem napredujemo u svijetu znanstvene i stručne odgovornosti. Tu općekorisna etička uputa: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuere počinje dobivati konkretne profesionalne obrise. Pošteno živjeti, drugima ne štetiti i svakome dati njegovo pravo doista postaje ozbiljno opredmećena u kontekstu svake pojedine struke, znanosti i umjetnosti kojom se bavimo.
Doista, možemo učiniti puno da si olakšamo i da se razumno pripremimo za ono što nas čeka tijekom nadolazeće akademske godine. Sve ostalo – fortuna cetera mando – prepuštamo sreći i slučaju. Neka toga „svega ostalog“ bude što manje.