U sklopu četverogodišnjeg interdisciplinarnog EU projekta Risk Change , MMSU Rijeka objavio je čitanku koja se bavi temom migracija pod nazivom “Between Mobility, Control and Social Transformation“.
Unutar čitanke nalaze se tekstovi stručnjaka različitih profila koji su se u svom teorijskom ili praktičnom radu bavili aktualnom i kompleksnom temom migracija. Izbijanjem europske migrantske krize 2015. godine Hrvatska se suočila s protokom migranata te izbjeglica na balkanskoj ruti uz koje se počelo javljati nerazumijevanje i osjećaj ugroženosti među velikim brojem domaćeg stanovništva. Prema tome, potrebno je podizati svijest o temi migracije, problemima predrasuda, ksenofobije te rasizma. Upravo ova čitanka problematizira spomenute teme:
Na 336 stranica i u desetak tekstova pisanih na engleskom jeziku – iz područja antropologije, socijalne psihologije te umjetničkih i kustoskih praksi, knjiga-čitanka donosi teme o pokretljivosti u 21. stoljeću. Podijeljena je u tri poglavlja znakovitih naslova: Stranac, izbjeglica, građanin, turist – Europa kao prostor negostoljubivosti, zatim Stranputicama multikulturalizma do prostornog odvajanja – klaustrofobija suvremenih gradova te Pripada li Balkan Europi? – pitanje političke i socijalne integracije na rubovima Europe. Okuplja teoretičare i praktičare različitih profila, mahom sudionika izložbi i simpozija održanih u sklopu projekta.
MMSU Rijeka pridružio se sudjelovanju u spomenutom projektu, posebice zbog tolerantnog, multikulturalnog i otvorenog karaktera grada Rijeke.
MMSU je teme migracija, privremenih i prisilnih, kao i teme bijega i formiranja predrasuda o strancima i pridošlicama obrađivao kroz umjetničke rezidencije i skupne izložbe održane u sklopu projekta Risk Changes (Između tamo i tamo: Anatomija privremenih migracija, 2016.; Crne krabulje, 2017.; Bijeg, 2018.; Mi nismo kao oni, 2019.), a koje su također dokumentirane u ovoj publikaciji. Pored toga, organizirali su se okrugli stolovi, simpoziji, kino-projekcije, radionice, ali se i provelo istraživanje kojim se htjelo provjeriti točnost već spomenute tvrdnje o otvorenosti i multikulturalnosti Rijeke.
Svi koji su potaknuti ili zainteresirani čitati, naučiti te usvajati nove činjenice, istraživanja vezana uz temu migracija i popratnih problema s kojima se suočava migracijsko te domaće stanovništvo čitanku mogu prelistati online.
Više informacija o projektu, MMSU te čitanci pročitajte na:
https://www.mdc.hr/hr/mdc/publikacije/newsletter/newsletter-25-8-2020/#vrh
http://www.riskchange.eu/category/newsletter/
https://mmsu.hr/clanci/migracije-su-prirodni-zakon/
Fotografija: mmsu.hr.