Upoznali smo svijet „Micro housea“ zahvaljujući razgovoru s mladim DJ-em Ivom Makarunom. Ivo je student Pomorskog fakulteta u Rijeci i slobodno vrijeme posvećuje radu i reprodukciji zvukova elektroničke glazbe. Stvarajući nove zvukove biva zamijećen od strane riječkih klubova, pa je tako imao priliku svoj rad predstaviti široj publici u klubovima „Život“ i „Hartera“. Osim toga, često snima uživo u pozadini zalaska sunca ili šuma mora. Sve više, zanimajući se za takav oblik glazbe, upoznaje nove mlade stvaratelje i podupire takav oblik zajednice.
Odgovorivši na naša pitanja Ivo nam je pojasnio podžanr micro housea, predstavio kolege s kojima stvara nove zvukove te najavio nadolazeće događaje na kojima ćemo imati priliku poslušati neke od uradaka!
1. Otkuda je došla inspiracija i što te potaklo na bavljenje elektroničkom glazbom?
Još kao dijete obožavao sam raznovrsnu glazbu te se nisam obazirao na žanrove, već sam slušao ono što mi je u trenutku odgovaralo. Sa svojih trinaest ili četrnaest godina otkrio sam Boney M i disko glazbu koja je preteća današnjoj elektroničkoj glazbi te tako zavolio i elektro zvuk. Kasnije sam upoznao sadašnjeg prijatelja i kolegu Nina Barbina koji mi je otkrio rumunjsku micro scenu u svom studiju. Očaran čistoćom zvuka spomenute glazbe zavolio sam micro zvuk.
2. Možeš li nam pobliže objasniti podžanr micro house kojim se najviše baviš?
Možemo definirati da je podžanr house glazbe na koji je utjecala minimal te techno glazba, dok su sami zvukovi u micro houseu istaknutiji. Postoje određena pravila, ali svaki je zvuk drugačije obrađen, svaki zvuk ispunjava svoje mjesto u spektru te se tako dobiva mekoća samog zvuka i fluidnost trake. Slojevima raznovrsnih zvukova dobije se zvuk koji želite ostvariti.
3. Koliko je zapravo teško osmisliti nove melodije i zvukove? Kakva su tvoja iskustva s obradom pjesama?
Osmisliti novu melodiju i zvukove nije jednostavno. Potrebno je provesti sate i sate rada u studiju kako bi dobili zvuk koji želite iskoristiti, potom ga na kraju znati primijeniti i ukomponirati. Tek od nedavno započeo sam s produkcijom, a veliku pomoć pružio mi je prijatelj Toni Teskera, aka „Tesk“- producent s adresom u Zagrebu, koji me uveo u kompleksnost zvuka te obradu. U suradnji sa spomenutim producentom objavljena je nova traka ekskluzivno na Bandcampu pod nazivom „Tesk & Makarun – Logical Sequence“ koja se može kupiti i na taj način poduprijeti mlade stvaratelje. Također, dostupna je besplatno i na Youtube kanalu „UFO beats“.
4. Kao jedan od organizatora klupske večeri MinimalCheck imao si prilike nastupati i prenijeti svoje uratke mladoj riječkoj publici. Jesi li zadovoljan odazivom publike, kakva je interakcija i povezanost publike i izvođača? Kako biva prihvaćen Micro – house od strane publike?
Publika u Rijeci prihvatila je MinimalCheck odlično, daleko više od očekivanoga! Kada smo pokretali sam serijal evanata, znali smo da imamo nešto drugačije, da radimo ono što volimo te smo htjeli pokazati publici da osjete isto ono što mi osjećamo – ljubav prema elektronici i micro zvuku. MinimalCheck smo radili cijelu prošlu godinu u riječkom klubu „Život“, gotovo smo svaki put napunili ga rasplesanom mladom publikom.
5. Bliži li nam se event u sklopu MinimalCheck-a i što sve možemo očekivati?
Ovom prilikom pozivam Vas na event pod nazivom „RNDM x MinimalCheck“ koji će se održati 10.10.2020. u „Harteri“. Posebnost spomenutog eventa krije se u udruženju snaga s dečkima iz RNDM-a (Roland, One N, Fisherman’s Friend) te nama iz MinimalCheck-a (Tesk, Nino Barbin, Makarun) uz Funktion one razglas kolega iz „Kimatike“ s vizualnim efektima „OBLIK 3“. Vjerujem da nećete ostati ravnodušni!
Više informacija o samome događaju možete pogledati ovdje.
Događaj će se održati u skladu sa epidemiološkim propisima te se poziva na odgovornost pridržavanja istih.
Posjetite Instagram te Facebook profile “MinimalChecka“.
Pozvani su svi zainteresirani, svi koji žele poduprijeti mlade DJ-e i na kraju uživati u melodijama micro housea!
Fotografije: Pavle Kaplanec, Stephany Stefan, Jupiterska.