Imali smo priliku razgovarati sa studenticom kroatistike Filozofskog fakulteta u Rijeci koja uz studiranje velikodušno volontira te je za svoj trud bila nagrađena Rektorovom nagradom i Nagradom Grada Rijeke. Kakva su njena volonterska iskustva, kako kombinira studij i volontiranje te odgovore na slična pitanja potražite u tekstu.
Gdje ste volontirali ili volontirate i koliko dugo?
Svoje volontersko iskustvo dijelim na kratkoročno i dugoročno, ovisno o potrebi organizatora. Od volontiranja u kraćem periodu izdvojila bih razne akcije, prvenstveno humanitarnoga karaktera, u „Klubu mladih Rijeka“, sportske manifestacije u aranžmanu Hrvatskoga nogometnog saveza, kao i radne akcije koje provode „Mjesni odbor Hartera“ i Savez udruga „Molekula“. Kada kažem dugoročno, mislim na konvencije fantastike i znanstvene fantastike „Liburnicon“ i „RiKon“, sportsku manifestaciju „Homo si teć“ te udrugu „Portić“ u sklopu koje kao Teta Pričalica čitam priče za laku noć djeci u KBC-u Kantrida. Posebno sam ponosna na svoju Udrugu studenata kroatistike „Idiom“, koja organizira književne večeri, međunarodne konferencije i mnoge druge sadržaje kojima obilježava značajnije datume. S volontiranjem sam započela u srednjoj školi i to činim i dan danas. Na navedenim projektima sam kontinuirano zadnjih pet godina, a 2017. godine sam za svoj trud nagrađena Nagradom Grada Rijeke za volontera godine, a 2018. godine i Rektorovom nagradom.
Zašto ste počeli volontirati i kako ste odabrali mjesto na kojem volontirate?
Volontirati sam započela jer mi se učinilo da bi to bio izvrstan način za steći novo iskustvo i prijatelje. Organizatori u objavi najčešće navedu nekoliko pozicija koje volonter može obnašati unutar manifestacije, stoga sam odabirala onu poziciju koja mi se činila najzanimljivijom, odnosno na kojoj sam mogla ponuditi najviše i najbolje. Najčešće su to bile pozicije rada s djecom, odnosi s javnošću, organizacija materijala i rad na info-pultu.
Jeste li zadovoljni volontiranjem? Zašto?
Iznimno sam zadovoljna volontiranjem iz razloga što ono zahtjeva prilagodljivost, dinamičnost, sposobnost improvizacije u svakojakim situacijama, a volonter na taj način može graditi svoju ličnost, ponešto naučiti, a u krajnjem se slučaju i dobro zabaviti. Naravno, postoje i one udruge koje omogućavaju da vam najveća nagrada i najljepša uspomena bude dječji osmijeh ili velika zahvalnost starijih i/ili potrebitih korisnika.
Biste li preporučili volontiranje drugim studentima? Zašto?
Svakome bih preporučila da se odluči za volonterski rad jer mislim da ono nikome ne može naštetiti, a moglo bi proširiti interese i vidike za koje niste ni znali da posjedujete. U svakom slučaju ništa ne gubite, a možete nekome donijeti mnogo!
Je li vas studij potaknuo na volontiranje i zašto?
Studentica sam četvrte godine kroatistike pri Filozofskome fakultetu u Rijeci. Kao buduća nastavnica, okušala sam se u volonterskim aktivnostima u Osnovnoj školi „Škurinje“ u kojoj sam radila s romskom djecom u jednome vidu produženoga boravka, a u organizaciji udruge „Portić“ sudjelovala sam u projektu osnaživanja učenika za uspješno učenje, kritičko mišljenje i emocionalni razvoj u sklopu čega mi je bio dodijeljen jedan učenik kojega je valjalo podučiti hrvatski jezik i povijest kako bi na kraju školske godine mogao upisati naredni razred. Srodno studiju, na volontiranje me je potakla Udruga studenata kroatistike „Idiom“ jer ondje mogu iznijeti i prijedloge za realizaciju raznih aktivnosti, a koje mogu biti korisne i mojim kolegama i meni za daljnji profesionalni i osobni razvoj. Mislim da humanistički studiji općenito mogu biti poticaj za volonterski rad jer smo mi ipak usmjereni na ljude, a upravo su drugi ljudi ti kojima valja pripomoći.
Smatrate li da je danas dovoljno polagati ispite i ispunjavati obaveze ili ipak ovakvi dodatni radni trenuci pogoduju boljoj pripremljenosti za tržište rada? Koliko su vam znanja u iskustva stečena volontiranjem pomogla pri rješavanju obaveza na fakultetu, ali i koliko vam je stečeno znanje pomoglo pri izvršavanju volonterskih aktivnosti?
Smatram da su oba segmenta podjednako važna jer nije dobro zanemarivati obaveze na studiju zbog izbornih aktivnosti, no isto tako vjerujem da je svako iskustvo vrlo važno jer nam već sutra može biti korisno pa makar u toj mjeri da ne strahujemo od javnoga nastupa ili nepoznatoga okruženja. Trebalo bi pronaći zlatnu sredinu i moći savjesno izvršavati svoje fakultetske obaveze, ali i okušati se u nekoj volonterskoj aktivnosti koja će biti po mjeri određene osobe.
Za kraj, s obzirom na to da ste istaknuta studentica hrvatskoga jezika, a velik je i vaš doprinos u volonterskim akcijama, možete li nam reći zašto bi netko trebao upisati ovaj studij i koji su vaši kriteriji bili prilikom odabira istoga? Također, možete li nam ukratko reći, kada sve zbrojite, koliko ste zadovoljni studijem, studiranjem u Rijeci, ali i mogućnostima jednog studenta kroatistike?
Zahvaljujem Vam na epitetu. U trenutku volontiranja osoba ne razmišlja o tome kakvu korist može dobiti od rada, ali kada se sad malo osvrnem i objektivno sagledam broj odrađenih sati i zahtjevnost određenih projekata na kojima sam sudjelovala, vjerujte mi da ne znam kako sam to sve stigla. Studij sam kroatistike odabrala jer mi se taj izbor činio prirodan i koliko god da se u medijima pojavila loša slika o prosvjetnim radnicima ili statistika sa Zavoda zapošljavanje da ima jako, jako puno nezaposlenih nastavnika hrvatskoga jezika, ja bih ponovno odabrala isti studij jer smatram da upravo na njemu mogu ponuditi najviše od sebe. Osobno sam jako zadovoljna cijelim studijem – što uključuje i nastavno i nenastavno osoblje. Ono što smatram osobito važnim i pohvalnim jest to što se na kroatistici ne osjećam kao broj u Studomatu, već kao osoba koju se traži mišljenje, saslušaju se problemi i traže se najadekvatniji načini kako bi se uklonile sve nesuglasice i nedoumice. Kako za mene, tako i za sve studente. Upis na ovaj studij preporučila bih svima, ali moram nadodati da nije lako kao što se govori i da trebate imati puno volje i strpljenja dok vam sve čari studiranja materinskoga jezika ne postanu najbolja odluka koju ste u životu donijeli.