Nastavljamo s intervjuiranjem studentskih udruga Sveučilišta u Rijeci, a sljedeća na popisu jest Udruga studenata kroatistike IDIOM.
Kako bismo saznali više o radu udruge, članovima te projektima kontaktirali smo predsjednicu USK IDIOM Andreu Poje koje nam je približila i cilj same udruge. Za početak smo upitali od kuda potječe naziv Idiom i što predstavlja:
“Riječ „idiom” upotrebljava se najčešće u značenju ‘neutralan opći naziv za svaki oblik jezika, bez obzira na rang’, a mi smo, ponaosob, vrlo različiti po tome pitanju jer dolazimo iz svih krajeva Hrvatske te svatko od nas ima svoj mjesni govor. Tako je za nas „Idiom”, doslovno i preneseno, nešto što spaja naše različitosti, naš zajednički jezik ideja i kreativnosti pomoću kojega stvaramo i djelujemo. S druge strane, smatramo da taj naziv vrlo dobro predstavlja i jednu od glavnih niti vodilja našega djelovanja – približiti bogatstvo hrvatskoga jezika široj zajednici.”
USK IDIOM aktivno djeluje od siječnja 2013. godine:
“Udruga studenata kroatistike „Idiom“, skraćeno USK „Idiom“, nastala je u sklopu Odsjeka za kroatistiku pri Filozofskome fakultetu u Rijeci i aktivno djeluje od siječnja 2013. godine. Danas broji dvadesetak redovnih te nekoliko izvanrednih i počasnih članova. Inicijativa studenata i studentica kroatistike za osnivanjem studentske udruge započela je u listopadu 2012. godine, kada je organizirana Osnivačka skupština na kojoj je izabrano vodstvo Udruge, popisani su članovi te je prihvaćen Statut Udruge. Tijekom ovih sedam godina djelovanje je Udruge vidljivo u velikome broju aktivnosti – proveli smo pedesetak većih i manjih projekata.
Cilj nam je promovirati hrvatski jezik i kulturu, ali i svoja znanja prenijeti drugima. Iz toga razloga provodimo i projekte u koje se mogu uključiti akademska i šira zajednica, poput književnih večeri i pub kvizova, po kojima je Udruga gotovo prepoznatljiva. “
Andrea nam je opisala i rad same udruge,…:
“Udruga zastupa interese studenata kroatistike te se bavi jezičnim i književnoumjetničkim temama, a podijeljena je u tri odbora: Odbor za jezik, Odbor za književnost i Odbor za medije i ostalo, s ciljem lakšega funkcioniranja i održavanja aktivnosti. Svi članovi podjednako sudjeluju u njihovu planiranju i izvedbama te nastojimo osmisliti kvalitetne projekte, biti inovativni i zanimljivi, istovremeno vjerni znanjima koja smo stekli na studiju. Cilj nam je da sve što osmislimo i realiziramo bude na korist kolegama kroatistima i nekroatistima, a posebice nadolazećim generacijama. Udrugu u najvećoj mjeri podupiru Fakultet, Odsjek za kroatistiku, profesori s Odsjeka, Studentski kulturni centar, Zaklada Sveučilišta u Rijeci, Studentski zbor Sveučilišta u Rijeci te Studentski zbor Filozofskoga fakulteta u Rijeci.”
…ali i kako se snalaze tijekom cjelokupne epidemiološke situacije:
“Trenutna epidemiološka situacija znatno je utjecala na cjelokupni rad Udruge i realizaciju aktivnosti i projekata koje smo predvidjeli u ljetnome semestru. Karantena je nastupila onoga dana kada smo namjeravali održati naš prvi „Dijalektološki turnir“ povodom Dana hrvatskoga jezika te smo se nadali da ćemo ga uspjeti održati nekoliko tjedana kasnije. Situacija se razvijala u drugačijem smjeru od očekivanoga pa smo uz „Dijalektološki turnir“ odgodili i književnu večer „Riječke perspektive“ i dva manja projekta. Uvjeti su utjecali i na pripremanje novoga broja našega časopisa „ŠtoRIje“ i na organizaciju sedme međunarodne konferencije „Moć riječi“ koje smo, s prethodno navedenim projektima, „prebacili“ za početak nove akademske godine. Osim navedenih projekata, ovoga ćemo semestra u sklopu manifestacije „Benja2.0“ realizirati radionicu pod nazivom „Glagoljica: studenti umirovljenicima“ kojom starijoj populaciji želimo pobliže približiti glagoljicu i time svoja znanja podijeliti sa širom zajednicom.
Tijekom svake akademske godine redovito održavamo sastanke na kojima razrađujemo planove i razmjenjujemo ideje. Ovogodišnji su bili održani u online obliku i veći smo fokus stavili na aktivnost na društvenim mrežama te realiziranje naših primarnih ciljeva u tome obliku. Nedostajalo nam je zajedništvo, razmjenjivanje ideja, interakcija i smijeh koje ostvarujemo svakim projektom i druženjem i jedva ih čekamo ponovo iskusiti! Prva nam se prilika za to pruža već 29. listopada 2020. kada će se održati Književna večer „Riječke perspektive“ pa pozivamo sve zainteresirane da nam se pridruže.”
USK IDIOM također je poznata i po mnogim aktivnostima i projektima koji se događaju svake godine, a u sedam godina broje čak i više od pedeset!
“Tijekom proteklih je sedam godina djelovanje Udruge vidljivo u velikome broju aktivnosti, točnije u više od pedeset većih i manjih projekata, pa će moj odgovor biti nešto duži.
Među najistaknutijim projektima izdvojila bih međunarodne konferencije koje se već sedam godina zaredom održavaju na našem Fakultetu u organizaciji Udruge i okupljaju izlagače iz Hrvatske i susjednih država. Ovogodišnja će konferencija naslova „Moć riječi“, kao nastavak na prethodno šest održanih konferencija („Jezik u (ne)književnim djelima“, „Pogledi na književne i jezične teme“, „Književni i jezični dijalozi“, „Kultura, baština i zavičaj“, „Tragom starije hrvatske pisane riječi“ i „Bȕnt bùnta u umjetnosti: umjetnost kroz prizmu suvremenosti“), imati nešto drugačije ruho u odnosu na dosadašnje, odnosno bit će održana u online obliku, što će i izlagačima i nama kao organizatorima biti novo iskustvo i izazov, ali nadasve prilika za vlastito unaprjeđivanje.
Valja istaknuti i časopis „ŠtoRIje“ koji smo pokrenuli 2014. godine, a u dosadašnjih smo pet tiskanih izdanja postigli međunarodni ugled jer su u časopisu objavljeni radovi studenata iz Hrvatske, Poljske, Srbije te Bosne i Hercegovine. Ovim smo časopisom uspjeli približiti i aktualizirati teme iz lingvistike i književnosti širem čitateljstvu te uvesti studente u znanstvenoistraživačku djelatnost. Ovogodišnji će broj „ŠtoRIja“ pod nazivom „Hrvatska narječja u dijalektalnoj književnosti“, realiziran u suradnji s red. prof. dr. sc. Silvanom Vranić, zbog trenutne situacije sačekati zimske dane i biti predstavljen u prosincu.
Vrlo se uspješnom pokazala književna večer naziva „Riječke perspektive“ koja se već pet godina kontinuirano provodi te studentima Sveučilišta u Rijeci omogućuje da pred publikom prezentiraju svoje autorske kraće prozne i poetske radove, a zatim iste objave u Knjižici radova. Drago nam je da se na „Riječkima“ uvijek traži stolica više, a ove smo godine ostvarili i suradnju s Radiom Sova te su radovi pobjednika posljednje književne večeri bili snimljeni u obliku radiodrame.
Kao dokaz da s publikom volimo dijeliti i prenositi ljubav prema poeziji i prozi svjedoče uspješno organizirane književne večeri s hrvatskim književnicima, među kojima izdvajamo onu s Kristianom Novakom u Teatru i s Đurđom Grujičić u Cukarikafeu. Valja spomenuti i književne večeri „Večer poezije Vesne Parun“, „Matoševa večer“, „Kamov u Tunelu“, „Bukowski u Cukarikafeu“, „Večer poljske poezije“, „Poezija po srijedi u Tunelu“, „Književno-povijesna večer posvećena Vukovaru“ i „Diko, čital bum ti kante!“.
Nadalje, valja spomenuti i projekt „Opismeni me prije nove godine / Nove godine / Nove Godine“ iz 2013. godine; u tri je godine provođenja u projektu sudjelovalo nešto više od 80 studenata nekroatista, a u posljednjem su održanom projektu sudjelovali i srednjoškolci te građanstvo. U prostoru Kluba Bačva 2017. godine organizirali smo prvi pravi kroatistički pub kviz pod nazivom „KvisKROteka: Bilo kuda, književnost svuda!“, a održali smo i dva natjecanja u kroatističkoj inačici svima poznatoga Aliasa. Ovi su događaji primjer našega nastojanja da populariziramo svoju struku izvan akademskih okvira.
Svake godine obilježavamo Dane hrvatskoga jezika, a istaknula bih projekt „Učim radi obrazovanja, a zbog neobrazovanja“ iz 2018. godine, projekt „Glagoljaonicu“ iz 2019. godine te „Dijalektološki turnir“ koji svoju realizaciju, odgođenu za studeni ove godine, tek treba doživjeti pa još neću otkriti o čemu je riječ. Također, u sklopu Mjeseca hrvatske knjige 2017. godine započeli smo suradnju s Klubom Mladih Rijeka u realizaciji projekta „Knjiga za knjigu“. Kao rezultat jednogodišnje suradnje izrađene su, oslikane i postavljene kućice za knjige s funkcijom malih knjižnica; možete ih vidjeti na različitim lokacijama u Rijeci, između ostaloga u Dječjem vrtiću Đurđica u Rijeci, u holu Filozofskog fakulteta, ispred Kluba mladih Rijeka te u Hostelu 1W.
Uz već navedene projekte, nadodala bih i lekturu časopisa „Libra“ Hrvatskoga kulturnog kluba – Baden (Švicarska), sudjelovanje na Student Day Festivalu, radionice za riječke osnovnoškolce i srednjoškolce, sudjelovanje u humanitarnim akcijama na Filozofskome fakultetu, doprinos u organizaciji skupa „Tragovi građanske tradicije: Riječka građanska kultura 19. stoljeća“, suradnju s Riječkom kroatističkom školom, Podružnicom Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje u Rijeci, Lektoratom poljskoga jezika i Sveučilišnom knjižnicom u Rijeci te suorganizaciju Riječkoga interdisciplinarnog kongresa i Treće međunarodne studentske konferencije „Kreativnost i stvaralaštvo u odgoju i obrazovanju“ iz Slavonskoga Broda.
Volimo druženja i putovanja pa valja naglasiti da organiziramo razne terenske nastave (u Rijeci, Zagrebu, Humu, Roču i dr.), predstave i uprizorenja, već spomenute kvizove, ali i razne zabave i tradicionalna druženja.”
Andrea nam je također odvratila pažnju na odaziv studenata te smo ju upitali koliko je udruga zadovoljna istim:
“Zadovoljni smo odazivom studenata na projekte, posebice zato što se ne radi samo o studentima kroatistike već i drugih i srodnih područja koji nas uvijek rado podrže. Primjer tomu jest i broj prijavljenih autora na književnoj večeri „Riječke perspektive“ i izlagača na našim međunarodnim konferencijama, ali i studenata koji nam se priključe na obilježavanju Dana hrvatskoga jezika, književnim večerima, kroatističkom Aliasu i našim, gotovo već tradicionalnih, kićenjima prostora Odsjeka za kroatistiku u božićno vrijeme, kojih se uvijek rado prisjećamo. Moramo priznati kako smo s mnogim studentima (ne)kroatistima ostvarili veliku povezanost i dugogodišnja prijateljstva te ih, iako službeno nisu dijelom Udruge, smatramo „svojima“. Veliku nam podršku pružaju i nekadašnji članovi Udruge koji idalje redovito prate naš rad i podržavaju nas u svakome koraku.”
Mnogi studenti tijekom svojeg obrazovanja razmišljaju o uključenju u jednu od mnogih udruga, a ovo je poziv za sve one kroatiste koji žele dijeliti svoju ljubav prema jeziku i književnosti:
“Ukoliko vapite za upoznavanjem novih ljudi sličnih interesa, želite prenositi svoju ljubav prema jeziku i književnosti, ne želite da vam se studij svede samo na tupo gledanje u knjigu te želite sudjelovati u diskusijama i razmjeni iskustava, „Idiom“ je pravo mjesto za vas! Ispunite svoj studentski život na najbolji mogući način i neka vam taj osjećaj bude nit vodilja u svemu što činite! Učlaniti se mogu svi zainteresirani studenti i studentice kroatistike, a sve što je potrebno jest poslati nam poruku na Facebook ili Instagram stranicu naše Udruge. Uvijek nam je drago kada nam se pridruže novi članovi jer nam njihovo učlanjenje služi kao prilika za druženje i upoznavanje osoba istih/sličnih interesa te dijeljenje znanja i iskustava, ali i kao svojevrsna potvrda da se trud uložen u svaki od projekata itekako isplati.”
Mi vas podsjećamo da se svi zainteresirani pridruže književnoj večeri “Riječke perspektive” koja će se održati 29. listopada 2020. godine. Za sve informacije posjetite Facebook stranicu USK IDIOM.