Za početak je potrebno što jasnije definirati svoje ciljeve jer često se može dogoditi da vrijeme koristimo na pogrešan način jer nismo dovoljno jasno razmotrili zašto uopće učimo i do čega će nas to učenje dovesti. Ako ne postavimo ciljeve obično se desi da odlutamo nekim drugim putem, dok postavljenjem ciljeva točno znamo što nam je činiti i koliko vremena imamo za određene zadatke.
Potrebno je osvijestiti na što trošimo većinu svoga vremena. Trebamo si postaviti pitanje provodimo li dovoljno vremena učeći za određeni ispit ili vrijeme koje nam je potrebno za njega trošimo na neke manje važne stvari. Ako si postavimo pitanje „Na koji način bih sada trebao koristiti svoje vrijeme?“, pomoći ćemo sami sebi osvijestiti koristimo li ga na pravi način ili ne.
Važna stvar pri dobrom korištenju vremena je napraviti dobar plan, a najbolje je učiniti ga tako da sastavimo listu obaveza, na tjednoj, dnevnoj ili mjesečnoj bazi i na taj način napraviti uvid u to koja nas obaveza čeka sljedeća. Najbolje je kod provođenja plana to što obaveze koje smo ispunili možemo prekrižiti ili maknuti s liste i na taj način dobiti osjećaj kako se polako rješavamo svojih obaveza, što nas dodatno motivira.
Ako imate puno obaveza koje vas čekaju, potrebno je odrediti i vrijeme koje ćete potrošiti na pauze. Pauze možete određivati prema težini gradiva, pa ako na primjer imate velik obujam gradiva, zaslužili ste uzeti dužu pauzu.
I posljednja stvar na koju bi trebalo obratiti pažnju je težina gradiva. Najbolje je krenuti od težih stvari, dok je koncentracija na visokom stupnju, a nakon toga posvetiti se ponavljanju i onim jednostavnijim zadacima.
Fotografija preuzeta s Pixabaya.