Na studentskom portalu Kišobran bavimo se raznim temama i pokušavamo obuhvatiti što šira područja koja smatramo važnima za studente i opću populaciju. Novinarstvo je važan aspekt svakodnevnog života, a u zadnje vrijeme najviše se govori o kvaliteti samog novinarstva te treba li se nešto promijeniti i ”popraviti”. Potaknuti događajima u novinarstvu zadnjih nekoliko mjeseci odlučili smo upitati što studenti Sveučilišta u Rijeci misle o riječkom novinarstvu.
Napominjemo da je anketa posve anonimna te da su svi odgovori uzeti u obzir.
ANKETA:
50% ispitanika ima od 23 – 27 godina.
41,7% ispitanika ima od 18 – 22 godine.
8,3% ima od 27 – 30 godina ili više.
Sudionici dolaze sa raznih studija i raznih godina, od filozofskog do elektrotehnike, poduzetništva i drugo.
- SMATRATE LI DA U RIJECI NEDOSTAJE KVALITETNOG NOVINARSTVA?
86,1% ispitanika odgovorilo je kako u Rijeci nedostaje kvalitetnog novinarstva.
Sudionici većinom smatraju da se novinarstvo temelji na nedovoljno istraženim činjenicama, nedostaje stava i kritičkog mišljenja, kao i istinitosti. Neki su se pak osvrnuli na orijentiranost riječkog novinarstva prema jednom od političkih pravaca. Također smatraju da se novinarstvo svodi na prepisivanje te da ni EPK programi nisu najavljeni na način na koji bi trebali biti. Zahtijevanje tzv. pravih tema također se vrlo često spominjalo, kao i činjenica da postoji previše senzacionalizma, a premalo originalnosti, alternativnih medija te tema koje će se osvrnuti na prave probleme stanovništva. Sudionici su također naglasili tzv. ”nebuloze” o kojima se piše, a najčešće su to članci o poznatim osobama koje i donose najviše pregleda i čitanosti. Upozoravalo se također na nedostatak kvalitetnog novinarstva u cijeloj Hrvatskoj, ne samo u Rijeci.
Sudionici ankete koji su odgovorili da kvalitetnog novinarstva ne nedostaje ostali su suzdržani u objašnjenju.Zaključak: sudionici većinom nisu zadovoljni riječkim novinarstvom i smatraju da mu nedostaje kvalitete, originalnosti i bavljenja temama koje nisu životi slavnih osoba. - IMA LI DOVOLJNO KRITIKE U RIJEČKOM NOVINARSTVU?
83,3% ispitanika odgovorilo je kako u riječkom novinarstvu nema dovoljno kritike.
Sudionici smatraju da je kritika nužan i obavezan aspekt novinarstva koji se ne shvaća ozbiljno na nacionalnoj kao niti na gradskoj razini. Kritika nije isto što i senzacionalizam – koji su danas, po mišljenju ispitanika, poistovjećeni. Sudionici također smatraju da se kritikom koja postoji “ne pritišće” društveno odgovorne osobe. Nedostajanje cenzure i istinitosti pojavilo se kod većine sudionika koji su odgovorili s NE. Stavlja se u središte pozornosti, to da i kad postoji kritika autor upravo kritičkog članka najčešće biva „blokiran“ od strane urednika te mu ruke ostaju vezane. Neki su se pak pitali je li uopće potrebna kritika u riječkom novinarstvu.
Sudionici koji su odgovorili s DA rekli su da postoji kritika i ništa više, napomenuli da danas svako svakog kritizira te da je apsurd očekivati stopostotnu objektivnost.Zaključak: većina sudionika smatra da je kritike premalo, a kada netko i pokuša napisati kritiku ono ostaje neobjavljeno ili autor može dobiti otkaz. - ŠTO MISLITE JESU LI RIJEČKI MEDIJI PREVIŠE CENZURIRANI?
69,4% ispitanika odgovorilo je da na ovo pitanje.
Sudionici kažu da su svi mediji cenzurirani od strane urednika te pojedinaca na vlasti. Problem ograničenosti u slobodi govora u novinara također se javljao u nekim odgovorima te se naglašavalo da nedostaje slobode tiska. Neki pak smatraju da su riječki mediji previše cenzurirani jer određene boljke našeg društva naprosto ne dospijevaju biti izrečene/napisane. Sudionici pozivaju na više objektivnosti te na mogućnost replika suprotnih strana i kritičkog razmišljanja samih autora. I u ovom segmentu oslovljavale su se razne političke stranke i politička imena kao razlog cenzure u riječkom novinarstvu. Za neke cenzura itekako postoji iako se ona pokušava potisnuti tako da čitatelji misle da nije prisutna. Većina sudionika obratila je pozornost i na novinarstvo i medije općenito i izvan Rijeke, a zaključak je upravo taj da cenzura postoji u svakom dijelu Hrvatske.
Sudionici koji su odgovorili s NE većinom su ostali suzdržani, dok su neki rekli kako se ništa ne prikriva i kako je sve javno.
Zaključak: većina sudionika ankete smatra kako cenzura postoji i kako je ona veliki problem, ne samo u riječkom novinarstvu, nego i u novinarstvu u Hrvatskoj općenito. Zahtijeva se sloboda govora i tiska. - AKO STE IZ NEKOG DRUGOG GRADA, MOŽETE LI POKUŠATI USPOREDITI LOKALNE MEDIJE GRADA U KOJEM ŽIVITE I GRADA U KOJEM STUDIRATE S OBZIROM NA PRETHODNO NAVEDENA PITANJA.
Sudionici su spomenuli gradove poput Bjelovara, Karlovca, Svetog Ivana Zeline i druge. Smatraju da je novinarstvo svugdje isto, ne postoji portal ili novine koje su dovoljno objektivne i gdje se informacije temelje na činjenicama. Neki pak odvraćaju pozornost na ono što se ”smije” i ”ne smije” pisati i kako je to u manjim gradovima opće poznato. U drugim gradovima, kako neki kažu, više se piše o nekakvim općenitim stvarima kao primjerice vrijeme, sport i stanje u prometu, a nema novinarske objektivnosti i oštrine u drugim područjima i temama.
U prostoru za dodatne odgovore sudionici su pisali o tome kako je ova tema vrlo bitna te kako anketa otvara prostor za razgovor o novinarstvu.
Anketa je namijenjena isključivo studentskom istraživanju na portalu Kišobran te se odgovori sudionika ne smatraju činjenicama već subjektivnim mišljenjem. Cilj ove ankete je prikazati mišljenje studenata, tzv. “mlade generacije”, kako bismo i sami pokušali djelovati sukladno rezultatima.
Može li se stanje u novinarstvu ”popraviti” i time promijeniti mišljenje većine studenata na Sveučilištu u Rijeci?
Fotografija preuzeta s Pixabaya!
Anketu kreirala: Sonja Marković.