Seksualno uznemiravanje, nažalost, široko je rasprostranjeno i jako loše kontrolirano diljem javnog života i svakodnevice. Akademski život također ne uspijeva pobjeći od njegovih oštrih kandža i zaglušujuće naravi. Ovu pomalo tabu temu rijetko možemo pronaći na usnama akademika upravo zbog relativno kratkog perioda podizanja svijesti o njezinoj problematici. Tek nakon slavnog slučaja “Alexander vs Yale” iz 1977., gdje su dvije
studentice i profesor tužili fakultet zbog seksualnog uznemiravanja studentica i izostanka reakcije na podnesene žalbe znanstvena je zajednica, pa tako i šira javnost, obratila pozornost na ovaj problem.
Jedan od razloga zašto je ova tematika toliko osjetljiva definitivno su nedostatci u zakonskom smislu koji ne pomažu spriječiti pojavu novih slučajeva zbog brojnih “sivih” zona i nejasnih granica o tome gdje prestaje normalno ponašanje akademskog okruženja, a gdje počinje zlostavljanje. U kombinaciji s etiketom javnog srama i nelagode koju povezujemo uz razgovor o tematici seksualnog zlostavljanja općenito, dolazi do produbljivanja neznanja i neobrazovanosti o sličnim incidentima i načinima na koji ih možemo spriječiti.
Upravo potaknuti tom željom proširenja javne rasprave na ovu temu kao i podizanja svijesti o aktualnim incidentima koji se svakodnevno događaju za koje neki ni ne misle da spadaju u ovu kategoriju, djelatnici Ureda studentskog pravobranitelja Sveučilišta u Rijeci organiziraju panel raspravu o seksualnom uznemiravanju i zlostavljanju u akademskoj zajednici.
Tribina će biti prezentirana putem platforme MS Teams u petak 20. studenog s početkom u 18:00 sati.
Panel će svojim znanjem i profesionalnim uvidima u ovu temu obogatiti:
1. prof.dr.sc. Snježana Prijić-Samaržija, rektorica Sveučilišta u Rijeci
2. doc.dr.sc. Dalida Rittossa, Katedra za kazneno pravo, Pravni fakultet u Rijeci
3. izv.prof.dr.sc. Sanja Bojanić, predstojnica Centra za napredne studije Jugoistočne Europe, Sveučilište u Rijeci
4. Nebojša Paunović, savjetnik za pravna pitanja, Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova
5. Lorena Zec, psihologinja, SOS Rijeka – centar za nenasilje i ljudska prava.