Aktualna epidemiološka situacija otežala je rad mnogima, ali je i potakla iskorištavanje raznih mogućnosti koje nudi tehnologija. Online nastava, sastanci, ispiti, konferencije, pa čak i slobodne aktivnosti, uspješno se provode i u virtualnom prostoru. Andrea Oštrić Petropoli, voditeljica koordinatora za EU projekte pri Step-u Ri, uvjerila nas je u to da je zaista moguće kvalitetno provesti zahtjevan projekt online. S nama je podijelila svoje dojmove o nedavno održanom COOPAthon-u, dvodnevnom virtualnom hackatonu organiziranom u sklopu EU projekta COOPower.
Živimo u vremenu u kojem brojni ekonomski, društveni i ekološki problemi čine našu svakodnevicu. Društveno odgovorno poslovanje posljednjih je 20-ak godina postalo imperativ poslovanja organizacija u javnom i privatnom sektoru, a društveno poduzetništvo alat za održivi rast. COOPower je projekt koji potiče i promovira društveno poduzetništvo kao alternativne pristupe rješavanju nezaposlenosti mladih. Provodi se kroz natjecanja u obliku poslovnih vikenda. Na natjecanjima, COOPAthon-ima, polaznici timski razrađuju društvene ideje koje potom vrednuje žiri. Najbolje ideje osvajaju vrijedne nagrade te odlazak u finale. Ovogodišnje izdanje održalo se u periodu od 29. do 31. siječnja.
Unatoč pandemiji i novonastalim uvjetima, zainteresiranost je bila velika. Od ukupno 90 pojedinačnih prijava, formirano je čak 25 timova koji su 48 sati razrađivali ideje koje adresiraju društvene probleme i izazove. Veliki broj polaznika bili su studenti raznih sastavnica Sveučilišta.
Jedan vikend dovoljan je za odličnu ideju
Mladi su pokretači inovacija i društvenih promjena, a COOPAthon je natjecanje na kojemu mogu izraziti svoju kreativnost, promišljajući ujedno i o dobrobiti cijeloga društva. Ideje natjecatelja su, sudeći po Andreinim riječima, fantastične.
„Zanimljivo je da su sve ideje bile jako raznolike. Od aplikacija za samohrane majke, tura za slabovidne i slijepe osobe do pročišćivača ispušnih plinova za dimnjake. Pobjednički tim RediGo osmislio je pametni uređaj za praćenje navika pušenja, sve u svrhu smanjenja pušenja. Ugodno smo iznenađeni idejama te koliko su timovi napredovali u tih 48 sati. To su uglavnom mladi ljudi koji uz pomoć edukacija i mentora dolaze do fantastičnih završnih rezultata“.
Andrea smatra da će se neke od tih ideja i implementirati, ali da to sve ovisi o samim sudionicima. „Sve ovisi o timu i koliko oni vjeruju u svoju ideju. Bilo bi lijepo da ih uspiju realizirati jer su stvarno hvalevrijedne. Sudionici su studenti kojima je ovo bila prvenstveno prilika za učenje i za razvoj vještina, pa smatramo da su i samim svojim sudjelovanjem oni već pobjednici“.
Otkrila nam je također da su studenti uvijek dobrodošli te da se vesele suradnji s njima. „Uvijek nam je iznimno zadovoljstvo raditi sa studentima jer imaju kapaciteta za brzo učenje i jako su zainteresirani“.
Izazovi u vrijeme pandemije
Natjecanje se održalo putem platformi Zoom i Slack. Sve je odlično funkcioniralo, svi su u svakom trenutku mogli dobiti potrebnu informaciju. Sudionicima su na raspolaganje stavljeni mentori koji su im pomagali u mogućim izazovima i nedoumicama. No, nedostajala je ona fizička prisutnost i mogućnost druženja. „Ono što je falilo je spontana komunikacija među timovima i neslužbeno druženje, ali smo svejedno zadovoljni jer je službeni dio odrađen odlično s obzirom na situaciju. Voljeli bi da sljedeći bude uživo upravo zbog te dodatne komunikacije, osmijeha i pogleda koje se online ne vide, ne osjete i nekako izgube. Do svibnja možda bude povoljnija situacija pa se nadamo da će se finale održati uživo”.
Bogate nagrade i vrijedno iskustvo
Pobjednicima lokalnog COOPAthon-a osiguran je odlazak na državno finale na kojemu je moguće osvojiti studijsko putovanje u Veliku Britaniju i 7.500 kuna za prvo mjesto, te 5.000 kuna i 3.500 kuna za drugo i treće mjesto. Najbolje timove očekuje i mogućnost sudjelovanja u IN SITU@STEP RI Playparku, šestomjesečnom programu podrške koji je namijenjen pojedincima ili timovima s idejom za pokretanje društveno-korisne profitne ili neprofitne priče. No sudionici su dobili i puno više. „Naučili su kako posložiti i razviti poslovnu ideju, razviti poslovni plan, surađivati međusobno. Također, naučili su društveno korisnu ideju sagledati s poslovnog aspekta“, ispričala je Andrea.
Pobjednički timovi i njihove ideje:
- RediGo – Uređaj za praćenje navika pušenja i pružanje podrške pri smanjenju
- skil.ls – Platforma za razmjenu vještina koja na individualnoj razini povezuje korisnike
- Sensible -Pokretanje programa čiji je cilj izravna podrška skrbnicima oboljelim od demencije
te informiranje i senzibilizacija lokalne zajednice o toj bolesti - Upcycle the World – Ideja je inspirirana pronalaskom kreativnih načina kako prenamijeniti stari proizvod u novi
Aktualni projekti i aktivnosti Step-a Ri
Pored COOPAthon-a, Step Ri organizira različite radionice u području digitalnog marketinga i inovacija, edukacije za poduzetnike te provodi projekte na koje poziva sve zainteresirane da se priključe. “Osim projekta COOPower kroz koji smo odradili COOPAthon-e, trenutno provodimo projekt Europska poduzetnička mreža kroz koji pružamo potporu i savjetovanje gospodarstvenicima i znanstvenicima koji žele internacionalizirati svoj poslovanje, projekt IN SITU, usmjeren na razvoj društveno odgovornih ideja, BOOST4BSO, usmjeren na osposobljavanje poduzetničkih potpornih institucija za pružanje podrške tvrtkama kod uvođenja rješenja Industrije 4.0, RCK RECEPT usmjeren na razvoj inovativnih rješenja za ugostiteljstvo i turizam, te niz drugih programa”.