13. lipnja 2019. godine Udruga Alumni Filozofskog fakulteta u Rijeci (ALUMNI FFRI) započela je svoj rad okupljanjem na svojoj prvoj službenoj skupštini. Bila je to do tad neviđeno okupljanje diplomiranih studenata u tolikom broju ako ne računamo brojne neformalne inicijative koje su ih na razini fakulteta ili odsjeka okupljali prijašnjih godina. Udruga je osnovana s ciljem povezivanja i međusobne suradnje različitih generacija diplomiranih studenata Filozofskog fakulteta u Rijeci te promicanja ugleda riječkog Filozofskog fakulteta u Hrvatskoj i šire. Senat Sveučilišta u Rijeci, na svojoj je 41. sjednici održanoj 21. travnja 2020. godine, donio odluku o osnivanju Alumni mreže Sveučilišta u Rijeci (ALUMNI UNIRI) kako bi se stvorila još jedna prilika za snažnije povezivanje riječkoga Sveučilišta sa širom zajednicom.
Kako bismo vam približili ideju ove udruge razgovarali smo s Kolindom Vučinić, pedagoginjom koja je grijala klupe upravo našeg FFRI-ja u vrijeme svojih studentskih dana, a sada je i članica Alumni-ja.
“Kao student na fakultetu provela sam uistinu predivne dane. Bilo je puno smijeha, ali i poneka suza kada bi se palo na ispitu. Upoznala sam divne profesore koji su mi i dalje uzor u radu, a s nekima sam imala čast nastaviti surađivati (izv. prof.dr. sc. Jasminka Zloković, dr. sc. Anita Zovko, red. prof.dr. sc. Jasminka Ledić, red. prof.dr. sc. Sofija Vrcelj). Nekih profesora na žalost više nema, ali su definitivno ostavili pozitivan trag za vrijeme studentskih dana.”
Ova majka dvoje djece ispričala nam je i kako se odlučila studirati upravo pedagogiju:
“Djetinjstvo sam provela u Gorskom kotaru, gdje sam i završila osnovnu i srednju Upravnu školu u Ogulinu. Motivirana sam bila svojom majkom koja je radila kao nastavnik razredne nastave. Upravo je ona razlog zašto sam upisala studij pedagogije na Filozofskom fakultetu u Rijeci i 1997.g. napokon stekla zvanje profesora pedagogije.”
Pri upitom kako ocjenjuje vlastito iskustvo studiranja odgovara uglavnom pozitivno, ali osim vrlina osvrće se i na pokoju manu:
“Kao što sam rekla studentski dani bili su predivni, ali svejedno ima stvari koje su mi nedostajale. Nakon toliko godina staža i iskustva, sada se usuđujem reći, teorijskog znanja dobila sam puno, dok je prakse bilo doista malo. Učeći dolazim do spoznaje da se teorija gradi na praksi. U vrijeme mojeg studiranja samo smo se dotaknuli ranog i predškolskog odgoja kao i problematike djece s teškoćama u razvoju što su vjerujem korisna znanja koja zaslužuju više pažnje i posvećenosti. U radu kao stručni suradnik pedagog u dječjem vrtiću osjetila sam da mi nedostaju upravo znanje iz ranog i predškolskog odgoja, a to je podrazumijevalo dodatne edukacije. Neke od važnijih koje su mi pomogle u radu su:
- Seminar programa Korak po Korak za djecu od 1-3 godine; 3-6 godina i Inkluzija djece s teškoćama u razvoju
- Edukacija iz Realitetne terapije ( Advanced intensive week, Basic intencive week)
- Edukacija Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje – provođenje samovrednovanja u ustanovama za rani i predškolski odgoj
- Senzorna integracija prema Dr. Ayres
Bilo bi lijepo kad bi se prilike i mogućnosti stjecanja znanja ovog području bolje ukomponirale u obveznu nastavu na našem fakultetu. Upravo zato smatram da je izvrsno što se u nazad četiri godine kolegij Pedagogija ranog i predškolskog odgoja uvrstio kao obavezni, a ne kao izborni kolegij. Pružena mi je prilika da kao vanjski suradnik Filozofskog fakulteta u Rijeci Odsjeka za pedagogiju i u suradnji s prof.dr.sc. Jasminkom Zloković, prenesem svoja znanja i iskustva studentima, a ujedno da povežemo praksu s teorijom.”
Pedesetogodišnja Kolinda danas, osim kao profesor pedagogije u dječjem vrtiću Matulji, radi i kao stručni suradnik i mentor pedagozima pripravnicima i studentima Filozofskog fakulteta u Rijeci, Odsjeka za pedagogiju. Naravno kao što smo već spomenuli članica je udruge ALUMNI FFRI i otkrila nam je zašto se odlučila priključiti upravo toj udruzi:
“Obavijest i poziv za učlanjivanje u udrugu ALUMNI FFRI vidjela sam na Facebook stranici. Učlanjivanje u udrugu bila je moja unutarnja motivacija. Putem takvih i sličnih organizacija promovira se kvaliteta pedagoške struke i svih ostalih srodnih struka, ali isto tako mogu se učiniti i neke promjene. Smatram da je učlanjivanje vrlo skroman korak, ali zajedno možemo učiniti pozitivne promjene u našim strukama i na kraju krajeva široj javnosti približiti što i kako radimo i djelujemo.”
Otkrila nam je i svoje želje i ambicije za budućnost:
“Moja želja, i to mogu reći podosta velika, je da se počne razmišljati o komori pedagoga ili nešto slično kako bi se pedagozima (predškolskim, osnovnoškolskim, srednjoškolskim, domskim) sačuvao već narušen ugled, a ujedno bi se putem KOMORE zastupali i promovirali zajednički interesi. Također pozivam sve ostale imalo zainteresirane kolege da se pridruže udruzi. Takve i slične organizacije mogu podržati ili promijeniti puno toga. Interakcija između različitih struktura može donijeti dobrobit i svakoj strukturi pojedinačno.”
Planovi same Udruge za promoviranje rada Udruge i doprinos povezivanja i umrežavanja te razmjene iskustava između sadašnjih i diplomiranih studenata Filozofskoga fakulteta u Rijeci (i njegovih prethodnika – Više stručne pedagoške škole, Pedagoške akademije, Visoke industrijsko-pedagoške škole, Fakulteta industrijske pedagogije i Pedagoškog fakulteta) kao i planovi za buduće projekte i slično, nažalost bili su pod značajnim utjecajem trenutačno aktualne pandemije i epidemiološke situacije s Covid-19 virusom. Ideju povezivanja i međusobne suradnje različitih generacija diplomiranih studenata primorani su promovirati u online okruženju, stoga pozivaju sve zainteresirane diplomirane studente Filozofskoga fakulteta u Rijeci da se pridruže u radu Udruge i svojim aktivnim angažmanom i inovativnim idejama doprinesu ostvarivanju ovih ciljeva. S obzirom da je Udruga tek nedavno formalno osnovana, želja Udruge je prikupiti čim više članova te čuti njihove prijedloge, sugestije i očekivanja od same Udruge Alumni FFRI.
U Udrugu se možete učlaniti ispunjavanjem online pristupnice dostupne na mrežnim stranicama Filozofskoga fakulteta u Rijeci, gdje je također dostupan i statut Udruge kao i detalji o osnivačkoj skupštini i članovima tijela Udruge ili preuzimanjem tiskanog primjera pristupnice koju je potrebno popuniti i skeniranu dostaviti na e-mail adresu alumni.ffri@uniri.hr. Pozivamo vas i da pratite i Facebook stranicu udruge.