Balinjerada je poznata karnevalska tradicija koja se već 37 godina besprekidno odvija u Opatiji. Ove godine je događaj spriječen uslijed epidemioloških mjera, no u svrhu očuvanja tradicije (“da se ne zatare”) postavljena je izložba i skulptura posvećena Balinjeradi u Opatiji.
Ukoliko niste upoznati sa Balinjeradom, to je događaj na kojemu se maškare na specifičnim vozilima spuštaju glavnom ulicom Opatije. Ime je događaj dobio po balinjerama (kuglični ležajevi). Prva utrka održana je 1983. godine kao ideja Duška Jeličića Duleta. Krenulo je vrlo spontano i skromno okupivši nekolicinu entuzijasta. Do danas se pretvorilo u manifestaciju koju posjećuju ljudi širom svijeta.
Vozila kojima se maškare spuštaju “trkaćom stazom” nazivaju se karići. Osim njih tu su i monopatini, karići unjuli i dvojki te Merikanska vozila koja su često vrlo raskošna te su dobila ime po tome što se sve Amerikansko smatralo čudnim i posebnim. Naravno, sudionici dobivaju i nagrade koje se dijele za prva i posljednja mjesta, te s obzirom na raskošnost i izgled vozila. Najpoznatija je to maškarana pista na svijetu, a od 2019. dobila je i zaštićeni žig i ime koji dodatno potvrđuju originalnost ovoga događaja.
Izložba “Balinjerada Opatija”
Kako je ove godine onemogućeno odvijanje klasične Balinjerade, kako i mnogih drugih karnevalskih događaja, postavljena je izložba posvećena toj utrci. U umjetničkom paviljonu Juraj Šporer u Opatiji možete pogledati izložbu do 28. veljače.
Posjetili smo izložbu te smo pomoću slika i pola satnog videa prošetali poviješću Balinjerade koja je svakako vrlo bogata. Povijest Balinjerade daje uvid i u same događaje koji su obilježili razne godine kako se inspiracija za maske uvijek pronalazi u aktualnim događanjima. Tako možete vidjeti zagrebačku žičaru, vozila posvećena raznim političarima te aktualnim temama kojima se društvo bavilo.
Kao jednu od zanimljivijih crtica iz povijesti Balinjerade koju možete vidjeti u videu istaknula nam se godina kada se Balinjeradi pridružio magarac vučući vozilo niz glavnu cestu Opatije. Svakako je bio velika atrakcija te se je, po svjedočanstvima, on toga dana najviše najeo bombona i čokoladi. Na izložbi je moguće vidjeti još mnogo anegdota i zanimljivosti pa svakako vrijedi posjetiti.
U izložbenom prostoru može se vidjeti i male modele vozila te “taksi vozila” pomoću kojih se, u normalnim razdobljima, svaki posjetitelj može spustiti i osjetiti taj adrenalin. Nekoliko slika s izložbe možete pogledati u galeriji.
Skulptura posvećena Balinjeradi
Nedaleko od mjesta održavanja izložbe, može se vidjeti i skulptura posvećena Balinjeradi. Prikazuje dječaka na kariću što je simbol ove utrke. Autorica skulpture je umjetnica Tatjana Kostanjević. Uz skulpturu postavljena je ploča s informacijama o događaju za sve zainteresirane.