Ova posebna izložba imala je priliku biti ostvarena zahvaljujući restauraciji dragocjenih slika koje su krasile svod riječkog kazališta Ivana pl. Zajca preko 130 godina. Po završetku restauracije odobreno je njihovo prikazivanje široj javnosti u obliku izložbe prije nego ih vrate na prvotno mjesto.
Naime prva i jedina prilika prije ove kad su se izbliza mogle pogledati slike što su ih izradili Gustav Klimt, Ernst Klimt i Franz Matsch za riječko kazalište postojala je 1885. godine. Slike su bile tada izložene u Muzeju za umjetnost i industriju u Beču,prenesene izravno iz autorske radionice slikarske trojke, a otuda su otpremljene put Rijeke, gdje su postavljene na svod netom izgrađenoga kazališnog zdanja. Danas je pred nama jedinstvena prilika kada te slike možemo pogledati iz standardne gledateljske, „normalne“ perspektive. Riječ je o ukupno devet slika: tri nose potpis Gustava Klimta, trima je autor njegov brat Ernst, a tri rada naslikao je Franz Matsch.
Najatraktivniji dio izložbe odnosi se na radove jednog od najvećih i najpoznatijih svjetskih slikara Gustava Klimta. Izložba predstavlja rani, manje poznat dio njegova opusa. On će po riječkom poglavlju umjetničke biografije izrasti u jedno od najvećih imena svjetskog slikarstva. Postat će rodonačelnik umjetničkog pokreta koji pamtimo pod nazivom bečka secesija. Njegove slike u riječkom kazališnom zdanju pokazuju kako mladi slikar već tada počinje nagovješćivati ono čime će dosegnuti zvjezdani status. Riječke slike zato su važno svjedočanstvo o Klimtovoj razvojnoj liniji.
Izložbeni postav u Palači šećera odiše kazališnim ambijentom, u kombinaciji izvornih slika i suvremenih interaktivnih projekcija. Jedna povezuje Klimtove kazališne slike s riječkim kulturnim nasljeđem i širim povijesno-kulturnim kontekstom, a druga govori o slikarevoj kasnijoj stvaralačkoj fazi.
Autorica izložbe: Deborah Pustišek Antić
Organizator: Ervin Dubrović, Muzej grada Rijeke
Dizajn izložbe: Klaudio Cetina
Multimedija i video: Studio 507, Ljubljana
Program podržavaju: Grad Rijeka, Ministarstvo kulture RH i Austrijski kulturni forum Zagreb
Slika preuzeta od: HNK Ivan pl. Zajca, Rijeka