• Naslovna
  • Sveučilište
  • Kultura
  • Sport
  • Znanost
  • Kolumne
  • Radio Sova
Nema rezultata
Pregled svih rezultata
  • Naslovna
  • Sveučilište
  • Kultura
  • Sport
  • Znanost
  • Kolumne
  • Radio Sova
Nema rezultata
Pregled svih rezultata
Kišobran
Nema rezultata
Pregled svih rezultata

Luka Srdoč: “Htio sam nastaviti trenirati neku japansku vještinu jer one nisu smišljene samo za obranu i očuvanje tradicije, već za razvoj duha i karaktera.”

Valentina Dukić od Valentina Dukić
28. kolovoza 2021.
u Kolumne, Sport
Luka Srdoč: “Htio sam nastaviti trenirati neku japansku vještinu jer one nisu smišljene samo za obranu i očuvanje tradicije, već za razvoj duha i karaktera.”

Kendo je japanska borilačka vještina i šport. Osim u Japanu, Kendo se do danas proširio i na gotovo sve ostale dijelove svijeta. Danas u njemu mogu sudjelovati svi, ali je zadržao status “gospodskog” športa i razinu mističnosti. Japanski izraz “kendo” sastoji se od dvije japanske riječi: ken ili mač te do, odnosno, put ili način. Time bismo pojam mogli definirati kao način korištenja mača. Kako bismo bolje razumjeli što je zapravo Kendo te kako i gdje ga trenirati u Rijeci, porazgovarali smo s Lukom Srdočem, studentom Sveučilišta u Rijeci i članom Kendo kluba Rijeka.   

1. Možeš li, za početak, ukratko reći što je to Kendo?

Počeci Kenda sežu još u 11. stoljeće, no transformacija iz uvježbavanja ubijanja mačem, u razvitak vlastitog karaktera počinje u mirnom Edo razdoblju, od početka 17. stoljeća, u Japanu. Tijekom Edo perioda razvijen je bushido kojem pripada i Kendo, a oprema koju povezujemo s današnjim Kendom je razvijena tijekom shotoku razdoblja početkom 18. stoljeća. Zaštitna oprema se sastoji od kacige (men 面), rukavica (kote 小手), oklopa za trbuh (do 胴) i oklopa za gornji dio nogu (tare). Dizajn oklopa se nije mijenjao radi očuvanja kulture samuraja, pa se zato nosi i gornji dio (gi 着) te široke japanske hlače (hakama 袴). U vještini koristimo bambusov mač (shinai 竹刀) koji je sastavljen od četiri povezane bambusove letvice koje su fleksibilne kako bi adsorbirale udarac.

2. Kako si doznao za Kendo, kada si počeo trenirati i što te motiviralo na to?

Za kendo sam saznao preko dobrog starog interneta. Od dvanaeste godine sam u japanskim borilačkim vještinama, točnije u Aikidu. Nažalost, sa 16 godina morao sam operirati rame, što me spriječilo u daljnjem treniranju te vještine. Htio sam nastaviti trenirati neku japansku vještinu jer one nisu smišljene samo za obranu i očuvanje tradicije već za razvoj duha i karaktera. Većina japanskih borilačkih vještina u Japanu se počne uvježbavati već u prvom razredu osnovne škole. Ne kako bi se djeca naučila braniti, nego kako bi razvila fizičku spremu i karakter. Natjecateljske borilačke vještine kao što su Judo, Karate i Kendo uče pojedinca kako se nositi s pritiskom natjecanja, s težinom treninga, kako prevazići strah od neuspjeha, kontrolirati emocije te kako se koncentrirati na neki zadani cilj ili situaciju. To se sve može iskoristiti u svakodnevnom životu. Kendo sam počeo trenirati kada sam upisao fakultet, odnosno u rujnu 2016. godine. Jedan dan odlučio sam doći, vidjeti te probati trenirati pa sam i ostao.

3. Treniraš u Kendo Klubu Rijeka, kako klub funkcionira i koje programe pruža svojim članovima?

Tako je. Kendo Klub Rijeka jedan je od osam klubova u Hrvatskoj. U kendu postoje zvanja kao i u svakoj borilačkoj vještini koja dolazi iz Japana, dijelimo ih na početnička (kyu 級) i majstorska (dan 段) zvanja. U Kendu se ne koriste obilježja kao što su boje pojasa. Trening vodi najstarije zvanje prisutno na treningu, što je kod nas većinom učitelj i predsjednik kluba Marko Vejvoda (4.Dan). Svi treniramo po istom programu s različitim intenzitetom. Podijeljeni smo u dvije grupe, početnička i napredna grupa. Treniramo u dvorani Mladosti ponedjeljkom, srijedom i petkom od 18:00 do 19:30 sati (početnička grupa) te 19:30 do 21:00 sati (napredna grupa). Klub se uvijek trudi čim više sudjelovati u gradskim događajima, natjecanjima i seminarima u okolici te stalno radimo na organizaciji nekih naših događaja. Ove godine je red na nama da organiziramo državno prvenstvo.

4. Kakva su tvoja iskustva s natjecanja, kako se napreduje u Kendu te na kojoj si ti razini?

Natjecanja se događaju u označenom borilištu (shiaijo 試合場) koje može biti veličine od 9×9 m do 11×11 m. Dvije kendoke se bore istovremeno jedan na jedan. Cilj borbe je nadmudriti protivnika i s pravilnim dijelom shinaia (bambusov mač), pravilnom posturom tijela te duhom pogoditi u mete. Mete podrazumijevaju glavu (men 面), ruku (kote 小手), trup (do 胴) i vrat (tsuki 突き). Za vrijeme borbe u borilištu, sude tri suca te kada dva suca dignu zastavicu s bojom oznake jednog od boraca, postiže se jedan bod (ippon 一本). Borba se odvija do dva boda. Naravno, postoje puno kompliciranije tehnike, pristupi, strategije i opomene, ali prijašnje objašnjenje je najjednostavnije. Natjecanja su skoro uvijek podijeljena na majstorska zvanja u muškoj, ženskoj, početničkoj miješanoj i dječjoj kategoriji te posebna timska natjecanja.

Natjecanja su važan aspekt Kenda zato što testiramo svoje sposobnosti koje smo stekli na treningu u kontroliranim uvjetima. Meni osobno su natjecanja jedna od dražih sjećanja koje sam doživio otkad treniram Kendo. Ne samo zbog natjecanja, već i zbog puta koje provedem s dragim ljudima te prijateljima iz kluba. Emocije koje se dožive na natjecanju su neopisive. Iako se borimo i natječemo, stječemo nove poznanike i prijatelje van našeg kluba, pa čak i iz drugih zemalja. Zahvaljujući Kendu proputovao sam dobar dio Europe, a i šire.

U Kendu, kao što sam ranije rekao, postoje rangovi koji se dijele na početnička (kyu 級) i majstorska ( dan 段) zvanja, ali nema pojasa za rangove. Nove rangove se stječe tako što se ide na polaganje. Za svaku novu razinu su propisane nove tehnike i kriteriji koji se moraju znati za prolazak. Ja sam trenutno 2. dan (Nidan) i uskoro stječem pravo polaganja za 3. dan (Sandan). Kod majstorskih polaganja, ona razina koja se položi odgovara broju godina pauze između polaganja. Kada se položi prvi dan slijedi godina dana pauze, kada se položi drugi dan, dvije godine pauze i tako dalje.

5. Student si Građevinskog fakulteta u Rijeci, a bio si i aktivan u radu nekih Sveučilišnih tijela, primjerice Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci. Zanima nas kako studentske obaveze usklađuješ s treninzima i natjecanjima.

Da, mogu reći da sam bio poprilično angažiran u izvannastavnim aktivnostima na fakultetu. S obzirom na to da je fakultet zahtjevan, u početku mi je bilo teško naći ravnotežu između obaveza. Krenuo sam na Kendo kad sam upisao fakultet, znači da sam ušao u dvije nove sredine s kojima se nikad prije nisam susreo. S vremenom, kada sam naučio kako obaveze funkcioniraju, bilo je puno lakše. Iako fakultet traži stalni trud, postoje periodi kao što su kolokviji i završni ispiti kada se treba posvetiti fakultetu. Isto tako, u Kendu se stalno trenira, ali natjecanja nisu kroz cijelu sezonu i rijetko kada bi mi se dogodilo da su mi se obaveze preklapale. Naravno, ako se to dogodi, treba posložiti prioritete. Najlakše je reći da treba sve raditi na vrijeme, ali je opće poznato da to baš ne ide tako.

6. Koliko odricanja je potrebno u kendu, u smislu održavanja kondicije, treninga i prehrane?

Kendo je poseban po tome što vas niti jedna kondicijska priprema neće pripremiti za njega. Naravno, ako se trenira kardio, eksplozivnost ili snaga pored Kenda bit će lakše. No, Kendo kondiciju se može steći samo na treningu Kenda. Što se tiče odricanja, to ovisi o tome što pojedina osoba želi. S većim ambicijama, kao što su ozbiljnija natjecanja i ulazak u reprezentaciju, dolaze i veća odricanja, bolji plan treninga van Kenda i promjena prehrane za bolje rezultate. Ali, nikome nije nametnut taj izbor.

Ako netko želi trenirati Kendo zbog vještine i povremeno ići na natjecanja, to je sasvim u redu. Klub će to omogućiti i podupirati, a ako netko želi ići na malo ozbiljnija natjecanja i tu će klub pomoći koliko god može. U klubu imamo ljude sa širokim spektrom ambicija i iskustva te su svi spremni i željni pomoći. Iako je Kendo individualna borilačka vještina, mi možemo napredovati onoliko koliko nam to partner omogućuje. S dobrim partnerom na treningu brže se napreduje. Iz tog razloga, u klubu se trudimo čim više pomoći, kako bi svi zajedno napredovali.

7. Kako se zainteresirani studenti mogu priključiti Kendo Klubu Rijeka? Imaš li neki savjet za početnike?

Zainteresirani studenti mogu poslati poruku stranici Facebook-a Kendo Kluba Rijeka gdje mogu zatražiti dodatne informacije i najaviti se za trening. Mogu poslati poruku i meni osobno, također preko Facebook-a ili Instagrama. Svake godine organiziramo početnički tečaj, ove godine kreće 13.9. kada se također mogu priključiti. Savjet koji mogu dati je da svakako svi zainteresirani dođu probati, čak iako nisu sigurno je li vještina za njih ili ako se srame.

Poveznice: Borilačka vještinaIntervjuJapanKendoKendo klub Rijekasport

Vezani članci

Trčanje kao hobi
Sport

Trčanje kao hobi

16. svibnja 2025.
Što posjetiti u gradu antičkih čuda? 3 dana u Ateni
Kolumne

Što posjetiti u gradu antičkih čuda? 3 dana u Ateni

30. travnja 2025.
Nove njuškice traže dom: Pridružite se akciji spašavanja pasa
Kolumne

Nove njuškice traže dom: Pridružite se akciji spašavanja pasa

29. travnja 2025.
Proljetne radosti i alergije
Kolumne

Proljetne radosti i alergije

21. travnja 2025.
Rotaract RI Novi val: Svjetski kup Kvarnera 2025
Sport

Rotaract RI Novi val: Svjetski kup Kvarnera 2025

16. travnja 2025.
Pobuna u učionicama: Zašto su profesori rekli “Dosta je!”
Kolumne

Pobuna u učionicama: Zašto su profesori rekli “Dosta je!”

19. ožujka 2025.
Slijedeći članak
Njega kože lica nakon adolescencije – intervju s Laurom Majerić

Njega kože lica nakon adolescencije – intervju s Laurom Majerić

Trending

  • Zaštićene biljne vrste u Hrvatskoj

    Zaštićene biljne vrste u Hrvatskoj

    0 shares
    Podijeli 0 Tweet 0
  • VELIKA galerija fotografija Riječkog karnevala – grupa Kampus

    0 shares
    Podijeli 0 Tweet 0
  • UNIFEST 2025. – okupio više od 4200 mladih

    0 shares
    Podijeli 0 Tweet 0
  • Obilježeno srce – serija koju želite pogledati

    0 shares
    Podijeli 0 Tweet 0
  • Koja je razlika između Arktika i Antarktike?

    0 shares
    Podijeli 0 Tweet 0

Radio Sova realiziran uz pomoć

Kišobran

Arhiva

Kontakt

  • Impressum
  • Budi dio Kišobran tima
  • Ul. Radmile Matejčić 2
  • info@kisobran.uniri.hr

Linkovi

  • Sveučilište u Rijeci
  • SZSUR
  • Student servis
  • Studentski kulturni centar Rijeka
  • Prijava na portal

© Kišobran - studentska medijska platforma Sveučilišta u Rijeci.

  • Naslovna
  • Sveučilište
  • Kultura
  • Sport
  • Znanost
  • Kolumne
  • Radio Sova
  • Budi dio Kišobran tima
  • Impressum

© Kišobran - studentska medijska platforma Sveučilišta u Rijeci.

Dobro došli nazad!

Prijavite se na vaš račun

Zaboravljena lozinka?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Prijava
Ova stranica koristi kolačiće. Nastavkom korištenja ove stranice pristajete na korištenje kolačića. Privacy and Cookie Policy.