Uključenost mladih u politička zbivanja, kako na lokalnoj, tako i na široj razini, izuzetno je bitna. Na žalost, mnogi mladi nemaju interesa za politiku, pa niti za izlazak na izbore. O važnosti političkog angažmana mladih popričali smo s dvojicom sugovornika.
Kristian Tončić student je četvrte godine Pravnog fakulteta Sveučilišta u Rijeci. Osim toga, iza sebe već sada ima zavidnu političku karijeru. Od nedavno tome je pridodao članstvo u Gradskom vijeću Grada Opatije i to kao najmlađi član.
1. Što te je potaknulo da se aktivnije uključite u politički rad i postaneš vijećnik Gradskog vijeća Grada Opatije?
„Politika me u životu, uvijek pratila u stopu“, kaže stih Hladnog piva, a s kojim bi se ja mogao poistovjetiti. Od malih nogu me privlačio javni nastup, a uz svakodnevnu okruženost dnevnim tiskovinama i dnevnicima rasla je zainteresiranost za politiku. Sve je to zdušno podupirao potpredsjednik SDP-a Opatija g. Kotur, a koji je „hranio“ i oblikovao moj politički put u smjeru SDP-a. Konkretnije aktiviranje je krenulo nakon izbora 2017. godine, kada sam se i učlanio u Gradsku organizaciju SDP-a Opatija i to neposredno nakon minimalne dobne granice za ulazak.
SDP je bio logičan izbor gdje sam htio poboljšati kvalitetu života, prvenstveno mladim ljudima. Izborom za tajnika Gradske organizacije SDP-a Opatija započeo sam s ozbiljnijim praćenjem politike na razini Grada Opatije i željom da tako doprinesem boljem društvu na razini najdraže mi Opatije. Kao treća politička funkcija unutar stranke, nadao sam se da se i moje ime nađe na listi za Gradsko vijeće. Svakako sam zahvalan gospodinu, danas gradonačelniku, Kiriginu na pokazanoj inicijativi da se mlade još više uključi u donošenje odluka na lokalnoj razini, a što je pokazao i činjenicom da me je predložio za treće mjesto na kandidacijskoj listi Gradske organizacije SDP-a Opatija za Gradsko vijeće Grada Opatije.
2. Na koje načine si do sada bio uključen u političko – društvene inicijative i programe te što su ti ta iskustva donijela?
Kao što sam ranije spomenuo politika je dio mene od rane dobi, a političko-društvene inicijative i programe sam prvi put upoznao kroz Forum mladih SDP-a Opatija (politički pomladak SDP-a) 2015. godine, a nastavio izborom za predsjednika, pa zamjenika predsjednice Savjeta mladih Grada Opatije, a paralelno i izborom za zamjenika predsjednika Županijskog savjeta mladih Primorsko-goranske županije. Uz suradnju s kolegama iz gradskog Foruma mladih nastojali smo na izborima 2017. godine osvijestiti potrebe i interese mladih kroz program stranke za nadolazeće izbore, a nakon početnog, uvjetno rečenog, neuspjeha – aktivirao sam se u Savjetu mladih Grada Opatije, sa željom još većeg uključivanja mladih u lokalni politički život grada.
U savjetu sam stekao osnovna znanja o participaciji mladih u lokalnoj zajednici. Iskustvo na lokalnoj razini nadogradio sam kroz Županijski savjet mladih gdje smo, u odličnoj suradnji predsjednik Savjeta g. Matić i ja uz ostale kolege u savjetu, regionalnu razinu uključivanja mladih dodatno pojačali, a time svrstali županijski savjet mladih u sam vrh po provedenim aktivnostima. Kroz županijski savjet participiramo i u Koordinaciji županijskih savjeta mladih Republike Hrvatske. Kao platforma za suradnju i razmjenu primjera dobrih praksi među savjetima u državi dodatno doprinosi povezivanju savjeta na korist mladih općenito i stvara nova poznanstva i prijateljstva.
3. Kao jedan od najmlađih članova gradskog vijeća, kakvo „osvježenje“ planiraš unijeti kroz svoje prijedloge?
Kao najmlađi vijećnik u Gradskom vijeću Grada Opatije, prvotno želim da se rasprave osvježe, okrenu pitanjima mladih i što sve mladih trebaju tražiti i mogu očekivati od donositelja odluka. Iskustvo u savjetima mladih pokazalo mi je kakvu stvarnu moć ima predstavničko tijelo JLRS, a navedeno nastojim i iskoristiti u mandatu 2021-2025. Moj primarni interes u trenutnom mandatu bit će zagovaranje prava, interesa i potreba mladih u Gradu, a kao sportski djelatnik i zalaganje za što bržu realizaciju izgradnje nužno potrebne sportske infrastrukture u gradu, u prvom redu bazen i nogometni stadion. Svakako treba naglasiti da je ova počasna funkcija člana Gradskog vijeća i velika odgovornost za zastupanje svih građana grada od najmlađih pa do najstarijih, pa svoju ulogu vidim kao kohezivni faktor možda politički nezainteresiranih i građana kojima gradski vijećnik može pomoći u artikuliranju problema pred vijećem ili povezati s nadležnim službama u svrhu poboljšanja života u Gradu Opatiji.
4. Što misliš o politici za mlade u Opatiji, a i šire na razini županije i države? Hoćeš li se u svome radu posebno zalagati za program za mlade?
Politike za mlade nisu usklađene i koordinirane na razinama iznad gradske, pa shodno tome treba krenuti od „svoje kuće“ i nastojati da se dobro koordiniranim i izrađenim programima za mlade utječe na nacionalnu strategiju za mlade na razini države, a onda i županije. Lokalni program za mlade Grada Opatije upravo ističe ove godine. U suradnji s gradonačelnikom i nadležnim Pročelništvom za financije te Odsjekom za društvene djelatnosti istaknuo sam važnost da se, po evaluaciji trenutnog programa, odmah krene u potrebne procedure za izradu novog. Programi za mlade su od krucijalnog značaja i svakim trogodišnjim ciklusom je potrebno da se barem mali pomak napravi za mlade u Gradu.
5. Koliko vremena ti oduzima politički angažman te kako to usklađuješ sa svojim studentskim obavezama te ostalim izvannastavnim aktivnostima?
Cjelokupni politički angažman mi je praktički znatno povezan i sa studentskim s obzirom na to da Pravni fakultet daje široki spektar znanja koji su u mnogočemu vezani uz politiku. Politički angažman će sada uzimati i više vremena, s obzirom na to da za svaku sjednicu Vijeća i kontinuirani rad između sjednica trebati pronaći vremena – kao da se čita literatura za neki ispit. Bez obzira na sve, već neko vrijeme živim u jednom tempu s obaveze na obavezu i zapravo mi je problem kada se sva polja malo pasiviziraju radi odmora. U kontekstu oduzetog vremena moram naglasiti da sam zaposlen u Vaterpolskom klubu „Primorje – Erste Bank“ gdje kolegica u uredu i kolege iz uprave kluba imaju sluha za moje političke aktivnosti te me još i podupiru u ciljevima i ambicijama.
6. Zašto je važno da se mladi politički angažiraju, bilo to kroz sam izlazak na izbore ili donošenje odluka u političkim tijelima? Kako potaknuti više mladih na takav angažman?
Neizmjerno je bitan politički angažman mladih. pogotovo na lokalnoj razini. Apolitičnost mladih ili pretjerana politiziranost karakterizira mlade danas. Smatram da se to treba izjednačiti. Naravno, za bilo kakav politički angažman potrebna je jasna povijesna kontekstualizacija s obzirom na to da je danas trend biti desnog političkog usmjerenja uz diskutabilne političke „uzore“. Značajno je da se mladi uključe jer su oni sadašnjost, kasnije dolaze neke nove generacije koje će se boriti za sebe.
Mladi su bitni jer sve odluke koje primjerice Gradsko vijeće donosi, njih dotiče trenutno i u budućnosti, a sada imaju priliku za poboljšati si sadašnjost i osigurati bolju budućnost. Izlazak na izbore bi trebao biti obavezan, odnosno kažnjavati građane koji ne participiraju na izborima. Kada bi se tako nešto uvelo u Republici Hrvatskoj, vjerojatno bi više mladih bilo zainteresirano za političku sadašnjost, a onda i eventualno donošenje odluka u političkim tijelima. Mladi se mogu aktivirati kroz već navedeni Savjet mladih, a politika treba biti usmjerena i približena mladima. Ipak, za konkretan angažman iz pitanja – treba i prstohvat neke volje i brige za zajednicu, ljude oko sebe, a toga danas među mladima i nema.
Popričali smo s još jednim, drugim po redu najmlađim članom Gradskog vijeća Grada Opatije. To je student Geodetskog fakulteta u Zagrebu, Dino Žigulić.
1. Što te je potaknulo da se aktivnije uključiš u politički rad i postaneš vijećnik gradskog vijeća grada Opatije?
Na aktivniji angažman potaknula me želja da pokušam sudjelovati u rješavanju problema s kojima se susrećem u svakodnevnom životu, a u domeni su Grada. Inicijative koje proizlaze kroz civilni sektor se, nažalost, još uvijek ne shvaća dovoljno ozbiljno. Smatram da se, trenutno, političkim angažmanom brojni pomaci mogu brže ostvariti, ali bi htio da se to promijeni i da ojačaju građanske i stručne inicijative umjesto političkih.
2. Na koje načine si do sada bio uključen u političko – društvene inicijative i programe te što su ti ta iskustva donijela?
Još u osnovnoj školi postao sam član Dječjeg gradskog Vijeća koje djeluje u Opatiji. To je dobar primjer dječje participacije gdje članovi DGV-a prenose ideje i želje svoje generacije donosiocima odluka u Gradu. Time im daju bolji uvid u stvarne potrebe djece. U srednjoj školi sudjelovao sam u radu Inicijative za uvođenje noćne linije 32 u suradnji sa Savjetom mladih Grada Opatije. Ideja je naišla na dobar odaziv javnosti te je bila iznimno dobro medijski popraćena. Nakon skupljanja potpisa potpore zaista smo dočekali povratak noćne linije na relaciji Opatija-Rijeka. Uslijedio je izbor u Savjet mladih Grada Opatije te smo u 3 godine puno toga zajedno organizirali i postigli.
3. Kao jedan od najmlađih članova gradskog vijeća, kakvo „osvježenje“ planiraš unijeti kroz svoje prijedloge?
Kolega Tončić i ja najmlađi smo vijećnici trenutnog, ali mislim da se to može reći i za sve prethodne sazive. Smatram dobrim da mlade i neopterećene osobe dobiju priliku sudjelovati u radu Gradskog vijeća. Nadam se da će energija i želja mlađih vijećnika u kombinaciji s iskustvom starijih članova polučiti dobre rezultate.
4. Što misliš o politici za mlade u Opatiji, a i šire na razini županije i države? Hoćeš li se u svome radu posebno zalagati za program za mlade?
Ako politiku za mlade gledamo dosta usko smatram da je ona u Opatiji na dosta visokoj razini. Tu su brojne mjere pomoći za mlade kao što je sufinanciranje javnog prijevoza, sufinanciranje školskih knjiga, stipendiranje srednjoškolaca i studenata, poticaji za zapošljavanje, otvaranje obrta i tvrtke,… Smatram da pitanja mladih treba gledati šire od novčanih pomoći iz gradskog proračuna. Imaju li mladi želju ostati živjeti u svome gradu i mogu li si priuštiti stanovanje u svome gradu? Kakvi su troškovi života i je li komunalni standard na zadovoljavajućoj razini? Imamo li svi iste šanse i mogućnosti?
Sva prije spomenuta ulaganja u mlade su nam uzaludna ako paralelno s time ne stvaramo okruženje u kojem ćemo moći nastaviti živjeti i stvarati. Htio bih tako pristupiti programu i politici za mlade. Kroz jedan cjeloviti pristup koji obuhvaća i one segmente koji nisu usko vezani uz mlade, ali su mladima itekako bitni.
5. Koliko vremena ti oduzima politički angažman te kako to usklađuješ sa svojim studentskim obavezama te ostalim izvannastavnim aktivnostima?
Oduzima dosta vremena i mnogi procesi znaju biti spori i iscrpljujući. No, uz nešto upornosti može se izdržati i doći do cilja. Uz dobru podjelu posla i organizaciju mogu se uskladiti fakultetske i druge obaveze tako da ništa ne pati.
6. Zašto je važno da se mladi politički angažiraju, bilo to kroz sam izlazak na izbore ili donošenje odluka u političkim tijelima? Kako potaknuti više mladih na takav angažman?
Važno je da nas ima više kako bismo stvorili uvjete i okruženje u kojemu mi želimo živjeti umjesto da drugi pretpostavljaju što bi mi htjeli. Bilo koja razina uključenosti mladih je dobrodošla i na tome treba raditi. To se može potaknuti kroz edukaciju o tome da svi pripadamo zajednici koju trebamo unaprjeđivati i na nju biti ponosni. Bitno je razviti osjećaj pripadnosti i shvatiti da sve što se događa u tvojoj okolini to te se i tiče!