Studentski centar Rijeka objavio je Javni poziv za prijavu projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene, edukacijske aktivnosti, a koje su isključivo namijenjene studentima. Iako je do kraja Javnog poziva ostalo još kratko vrijeme, ali poznavajući onu poznatu studentsku kojom se sve ostavlja za kraj i rješava u zadnji trenutak, naša sugovornica nam donosi odgovore na bitna pitanja kod prijave projekata.
Predstavite se ukratko našim čitateljima.
Zovem se Marta Slavuj i zaposlena sam u Studentskom centru Rijeka kao zamjenica rukovoditeljice Odjela za kadrovske i pravne poslove. Završila sam integrirani preddiplomski i diplomski sveučilišni studij prava na Pravnom fakultetu u Rijeci, a u svoje slobodno vrijeme volim se baviti sportskim aktivnostima, gledati filmove, družiti se s prijateljima i putovati.
Studentski centar Rijeka objavio je Javni poziv za prijavu projekata koji se odnose na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti koje su isključivo namijenjene studentima. Koja je svrha Javnog poziva te što se njime želi postići?
Sukladno trenutno važećem Zakonu o obavljanju studentskih poslova Studentski centar Rijeka obavezan je na temelju javnog poziva provoditi financiranje studentskih projekata, a sredstva za studentske projekte prikupljaju se tako što se 0,5 posto neto iznosa naknade izvođača (studenta) od studentskog ugovora izdvaja za ovu svrhu. Svrha Javnog poziva je dati poticaj studentima i studentskim organizacijama za provođenje što većeg broja aktivnosti koje doprinose poboljšanju studentskog standarda i kvaliteti života studenata.
„Nama je želja da se pri Sveučilištu i Veleučilištu u Rijeci održi što veći broj studentskih projekata kako bi se dodatno obogatio studentski život te tako učinio još zanimljivijim.“
Tko se sve može prijaviti na Javni poziv?
Postoji nekoliko kategorija tko može prijaviti projekte na ovaj Javni poziv. Tako se mogu prijaviti studenti pojedinci, studentske organizacije ili grupe studenata. Najčešće studenti prijavljuju projekte preko studentskih udruga u kojima su članovi, međutim važno je samo imati ideju, a u kojem svojstvu će prijaviti svoj projekt ovisi o njima.
Koje teme su prihvatljive kod prijave?
Trenutno važeći Zakon o obavljanju studentskih poslova nabrojao je da se projektne aktivnosti moraju odnositi na kulturne, sportske, znanstvene i edukacijske aktivnosti te da moraju biti isključivo namijenjene studentima. Iako su možda nabrojane samo ove kategorije, vjerujem da su toliko široke da se bilo koja vaša ideja može svrstati u neku od kategorija.
Na što prijavitelji moraju najviše pripaziti prilikom prijava?
Kao pravnici važno mi je da svi ispunjavaju uvjete navedene u Javnom pozivu. Da ispravno popune obrasce, prikupe potrebnu dokumentaciju, te da u roku podnesu prijavu. Sugerirala bih im da prije nego pošalju prijavu još jednom pregledaju imaju li sve obrasce i jesu li ih sve potpisali. Bilo bi mi žao vidjeti da se netko toliko potrudio i da ga moramo isključiti iz evaluacije radi toga što nedostaje neki važan dokument ili slično.
Što se pokazalo kao najteži dio prijava odnosno s čime prijavitelji imaju najviše problema?
Za sada sam primijetila da studenti zaborave poslati neki od obrazaca, a koji je bitan za prijavu. Možda se to najčešće primjećuje kod ponuda za troškove projekta. Vjerujem da je najzahtjevniji dio oko ispunjavanja Obrasca za prijavu projekata u kojem je važno obrazložiti svaki od kriterija koji se od njih traži, a posebno mi se čini da im je zahtjevno ispunjavanje obrasca troškovnika projekta. No, to je sve proces učenja i vjerujem da nakon prvog puta, svaka sljedeća prijava projekta je puno lakša.
Objasnite nam kriterije za ocjenjivanje prijavljenih projekata.
Želim istaknuti da projekte ocjenjuje Povjerenstvo koje se sastoji od pet članova. Dva člana imenuje Studentski centar Rijeka, a tri člana imenuje Studentski zbor Sveučilišta u Rijeci.
Prvi korak u ocjenjivanju je kontrola pristigle projektne dokumentacije, odnosno provjera zadovoljavaju li prijavljeni projekti formalne uvjete poziva (je li dostavljena sva potrebna dokumentacija u roku i na propisan način i dr.).
Nakon što je Povjerenstvo izvršilo kontrolu, ocjenjuje prijavljene projekte sukladno Kriterijima za odabir projekata, ovisno o dostavljenim elementima aktivnosti odnosno projekta, i to bodovanjem pojedinog kriterija od 0 – do najvišeg broja bodova. Postoji osam kriterija za ocjenjivanje projekta, ali tu bih radije pozvala sve one koji planiraju prijaviti projekt da ih pročitaju u Javnom pozivu na petoj stranici. Kriteriji koji donose najviše bodova su opis projekta i doprinos studentskom standardu.
Kakav je bio odaziv prijavitelja na dosadašnjim Javnim pozivima?
Ove godine provodimo treći Javni poziv i mogu reći da smo zadovoljni dosadašnjim prijavama. Svake godine imamo sve više prijava, a vjerujem da je razlog tome i to što je sve više studenata upoznato s činjenicom da i mi raspisujemo natječaj za financiranje studentskih projekata.
„Očekujemo do sada najveći broj prijava, a posebno me veseli vidjeti koje ideje i projekti će se financirati na ovogodišnjem Javnom pozivu.“
Kako bi studentima dodatno pomogli, a na zahtjev studenata koji su prošle godine dobili sredstva za svoje projekte, organizirali smo radionicu pisanja projekta, koja je bila izvrsno posjećena. Iako je pisanje projekata doista vještina koja se uči, nadamo se da smo bar malo pomogli studentima i olakšali im proces prijave njihovih ideja.
Je li i zašto poželjno da se što više studenata odazove na Javni poziv?
Osobno bih voljela da se svi oni koji to žele, ohrabre na taj korak, koji će im zasigurno pomoći u njihovoj budućnosti. Neka im ovo bude vrijeme kada se mogu odvažiti i već tijekom studentskog života učiti kako se pišu i provode projekti. Naravno, voljela bih vidjeti što veći broj kvalitetnih studentskih projekata koji će dodatno obogatiti studentsku zajednicu i živote naših studenata. Zato svima želim puno sreće i zasučite rukave još ovo kratko vrijeme do kada je otvoren Javni poziv, odnosno do 6. studenoga.