U petak, 14. siječnja, u prostoru udruge “Kulturni Front”, održano je predstavljanje knjige “A Town Called River” autora Igora Rendića. On je riječki, višestruko nagrađivani, pisac i prevoditelj. Svoje prevoditeljsko iskustvo i poznavanje engleskog jezika iskoristio je i u pisanju ove knjige.
Svojim prvim Urban fantasy romanom, inozemnoj publici želi približiti Riječko područje te Hrvatski folklor. Knjiga je pisana na engleskom jeziku uz povremene dosjetke i izjave na hrvatskome što, domaćim čitateljima, donosi dodatnu dozu humora. Protagonist romana, Paul ili Pavle, Riječanin je koji se nakon 20 godina izbivanja iz rodnoga grada vraća uslijed smrti svoje bake. Kako bi se stranim čitateljima realističnije dočarao ambijent Rijeke i okolice, namjerno je izabran motiv povratka uslijed čega se Paul čudi novostima i lokacijama koje su bile drukčije tijekom njegova odrastanja u Rijeci.
Paul dolazi na čitanje oporuke svoje bake te nasljeđuje dio njene imovine. No, to nije jedino što je naslijedio. Bakinom smrću nasljeđuje njezine moći Krsnika. Možda se pitate što je to Krsnik? On je osoba nadnaravnih moći koja se za života bori protiv zlih sila, poput vještica i mora, kako bi zaštitila čovjeka. Dio je mitova i pučkih vjerovanja karakterističnih za područje Istre i Kvarnerskih otoka. Krsnik je bio logičan autorov odabir jer se uz njega vežu raznovrsne moći i mogućnosti. Dovoljno je specifično, ali i dovoljno općenito da s likom može “napraviti što god želi”. Kao svojevrsna suprotnost djelovanju Krsnika, iz sličnih razloga, u romanu su uključene i vještice.
Paulu pomaže Katrina, njegova prijateljica iz dječjih dana. Ona također posjeduje nadnaravne moći, iako značajno drukčije od moći Krsnika. Paulova baka Lena njoj je mnogo pomogla u kontroli vlastitih moći te na ovaj način vraća uslugu. Istovremeno se nada da će ponovno dobiti novoga partnera i pomagača u svome “poslu”.
U roman je uključen još jedan poznati motiv iz folkolora – domaći. Spominju se u bajci Ivane Brlić – Mažuranić, Šumi Striborovoj. To su mali dobri kućni patuljci uvijek spremni pomoći. Glavni lik od bake nasljeđuje i jednoga domaćeg.
Autor je grad Rijeku kao mjesto događanja izabrao zbog vlastitog dobrog poznavanja grada. Uvijek je lakše pisati o nečemu što poznajemo, zar ne? Na prvu možda zvuči dosadno za domaćeg čitatelja jer čitamo o mjestima koje već poznajemo, ali u tome je posebna čar. Koliko često čitanjem romana možemo točno vizualizirati stepenice kojima se protagonist uspinje na gornji kat puba River?
Na pitanje o planovima za budućnost, kaže da je ovaj roman dio trilogije. Poseban je jer je prvo autorovo djelo kojemu je od samoga početka znao naslov. “A Town Called River” je tako jednostavno, a specifično. Da Rijeka nije toliko poznat grad, bilo bi izuzetno čudno da se grad zove po općoj imenici. Tome se uvijek čude turisti kojima autor kao turistički vodič pokazuje grad Rijeku te je to inspiriralo sam naslov. A za prikladnu naslovnicu zaslužna je Korina Hunjak.
Ostatak vrlo zanimljivog i zabavnog predstavljanja možete pogledati na live streamu. Preostale događaje u organizaciji Udruge Kulturni front možete pratiti preko Facebook stranice udruge i Coffeehouse debates stranice.