Mrežna stranica za online psihološko savjetovanje mladih razvijena je u sklopu Programa za mlade Grada Rijeke za razdoblje 2018.-2022. godine. Preko online platforme mladi mogu iznijeti probleme koji ih muče te će im pomoći educirani tim za razna područja koja muče mlade. Porazgovarali smo s Kristinom Dankić, psihologinjom i glavnom urednicom portala, koja nam je približila rad platforme.
Možete li za početak ukratko predstaviti platformu Sve je Ok, koji su problemi koje se platformom pokušava riješiti? Kako se razvila ideja za pokretanje ove platforme?
Platformu je razvio Grad Rijeka kao jednu od aktivnosti Programa za mlade Grada Rijeke za razdoblje od 2018. do 2022. Dostupna je od sredine listopada 2020. godine. Ideju smo dobili za vrijeme osmišljavanja spomenutog Programa, sagledavajući nalaze istraživanja provedenog u Rijeci. Pokazali su nam da su mladi rizična populacija za pojavu psihičkih tegoba kao što su depresivnost, anksioznost i doživljaj stresa, ali i resursa koje imaju na raspolaganju.
Uvidjeli smo da su im najveće barijere za traženje psihološke pomoći teško dostupna pomoć koja se pruža u okviru zdravstvenog i drugih sustava (npr. u školi), nedostupnost usluga privatnih psihologa zbog financijskih razloga, ali i osjećaji neugode pri traženju takve pomoći. Stoga nam se činilo da osiguravanje jednog ovakvog servisa koji je digitalan, može mu se pristupiti anonimno, dobiti stručnu pomoć u roku nekoliko dana, besplatno (troškove savjetovanja podmiruje Grad Rijeka), prilično odgovara na potrebe mladih za pomoći i na izazove s kojima se suočavaju pri traženju psihološke pomoći.
Tko je tim koji održava rad ove platforme?
Urednice platforme su dvije psihologinje – Lea Barbarić (vanjski suradnik) i dr.sc. Kristina Dankić (Grad Rijeka). Za tehničko održavanje i razvoj zadužen je Siniša Necko (vanjski suradnik). Sve objavljene tekstove lektorira Gordana Ožbolt. Za zaštitu osobnih podataka zadužen je Danijel Antonić (Grad Rijeka).
Što se tiče pružanja psiholoških usluga, trenutno imamo suradnju s 14 ovlaštenih psihologa i psihoterapeuta (počeli smo sa šest, ali kako je interes za portal rastao, tako smo i proširivali tim). Većinom se radi o mladim psiholozima, ali imamo u timu i nekolicinu iskusnijih kolega. Naši suradnici su inače zaposleni u zdravstvenom sustavu (KBC Rijeka), obrazovnim ustanovama, udrugama ili imaju svoje privatne psihološke prakse. Mladi mogu odabrati kojem će se psihologu obratiti (na naslovnici su svi predstavljeni), a po potrebi mogu s njima uspostaviti kontakt i izvan okvira ove platforme, ako im je potrebna dodatna pomoć i podrška. U našem timu su sljedeći psiholozi: Anđelko Botica, Anamaria Blažić, Nataša Jelenić Herega, Katarina Banov, Tamara Milovanović, Ivona Maričić Kukuljan, Ana Goleš, Iva Kirša, Mia Host, Marina Njegovan, Ana Fabijan, Bojana Smokvina Jokić, Gracia Dekanić Arbanas i Sara Jurdana.
Možete li nam dočarati proces od trenutka kada pristigne upit od strane korisnika do trenutka kada dobiju odgovor i pomoć?
Upit stiže na adresu uredništva. Mlada osoba ima mogućnost unaprijed izabrati kojem psihologu se želi obratiti, a ako to ne učini, uredništvo prosljeđuje njen upit psihologu koji je trenutno dostupan ili je posebno specijaliziran za problem zbog kojeg nam se mlada osoba obraća. Psiholozi u pravilu odgovaraju u roku od najduže sedam dana, a iznimno u slučaju hitnoće (kada se radi o problemu koju ugrožava život mlade osobe) u roku do 24 sata. Odgovori psihologa također stižu uredništvu, koje ih prosljeđuje mladoj osobi putem e-pošte na adresu s koje nam se i javila (znači, njen kontakt isključivo je poznat uredništvu). Uz savjet psihologa, šaljemo i dodatni upitnik kojim nastojimo dobiti povratnu informaciju o tome koliko im je dobiveni savjet pomogao. Jako nam je važna ta informacija da se možemo mijenjati i poboljšavati, pa molimo sve naše korisnike da nam iskreno odgovore.
U slučaju da je mlada osoba dala pristanak da se njen upit javno objavi, tada ga zajedno sa savjetom psihologa javno objavljujemo na platformi kako bi bio od koristi i nekom drugom posjetitelju stranice.
Kako vam se mladi mogu javiti sa svojim problemom? Kako funkcionira prijavni upitnik?
Mladi nam se javljaju isključivo putem upitnika koji se nalazi na platformi. Osim što nam u njemu trebaju opisati problem koji ih muči, pitamo ih još nekoliko osnovnih osobnih detalja o njima, kako bi psiholog imao potpuniju predodžbu o njima. Važno nam je znati koliko ta mlada osoba ima godina, nije svejedno radi li se o 15 godišnjaku ili nekome tko ima punih 30 godina, zatim kojeg je spola i slično. Što su podaci potpuniji i problem detaljnije predočen i opisan, psiholog će moći svoji savjetom bolje pomoći.
Koja vam je ciljana skupina? Mogu li se javljati mladi izvan Rijeke i okolnog područja?
Ciljna skupina su nam mladi od 15 do 30 godina. Nažalost, zbog ograničenih resursa uslugu nudimo isključivo mladim Riječanima, iako interes pokazuju mladi iz cijele Republike Hrvatske, pa i šire. Žao nam je što svima ne možemo pomoći. Voljeli bi da i drugi gradovi te općine preuzmu naš model pružanja psihološke pomoći. Potreba definitivno postoji.
Imate li praksu dugoročne pomoći mladima koji vam se javljaju ili preusmjeravanje na ostale stručnjake s kojima surađujete?
Pomoć koju pružamo putem platforme je jednokratna. Nekima je dovoljan taj jedan „susret“ da promijene način na koji sagledavaju svoj problem, dok se drugi ohrabruju da potraže stručnu pomoć na drugim mjestima. Svi psiholozi koji rade s nama vrlo su kompetentni i vole raditi s mladima, stoga nam je izuzetno drago kada dobijemo informaciju da je netko nakon tog inicijalnog kontakta na platformi potražio njihovu pomoć i drugim putevima. U svakom slučaju, preporučujemo ih. Sigurni smo da će im pomoći.
Platforma za sada djeluje samo online, planirate li proširiti svoje djelovanje i uživo?
U zadnjih godinu i par mjeseci od kada platforma postoji, zaista je velik broj mladih potražio pomoć. To nam govori da se radi o zrelim mladim osobama, koje su svjesne da treba potražiti pomoć kada nam je ona nužna. Priznajemo, takav interes nadišao je sva naša prvotna očekivanja.
Iz sadržaja pisama mladih vidimo da im je psihološka pomoć i podrška često potrebna i u nekom drugom obliku i u većem opsegu nego što je mi možemo pružiti putem platforme.
U planu je izrada novoga gradskog programa za mlade, vidjet ćemo hoće li skupina mladih koja će na njemu raditi (ovo je ujedno poziv mladima da se uključe) prepoznati potrebu da naše djelovanje proširimo.