Elektroničko nasilje (cyberbullying) izuzetno je velik problem u današnjem svijetu, gdje su mladi svakodnevnom okruženi tehnologijom i društvenim mrežama. Poznata je činjenica da gotovo svako dijete posjeduje mobitel ili računalo, te ima pristup internetu. Uz sve pozitivne strane koje nam donose društvene mreže, velika većina mladih susreće se i s negativnim aspektima proizašlim iz ovog oblika interakcije i komunikacije. Virtualno zlostavljanje odnosi se na poruke, fotografije, pozive, komentare koji na bilo koji način mogu omalovažavati, uznemiriti, povrijediti ili na bilo koji drugi način oštetiti dijete ili odraslu osobu. Od prijetnji, svađa i vrijeđanja, preko krađe profila, pa do seksualnog uznemiravanja, djeca i mladi se danas na internetu susreću sa zastrašujućim iskustvima.
Utočište hrabrih online
Punog naziva Utočište hrabrih online, UHO je prva digitalna platforma u Hrvatskoj, pokrenuta 2019., koja se bavi dijeljenjem iskustava i savjeta vezanih za elektroničko nasilje, a pokrenuli su ju Wiener osiguranje, Društvo za komunikacijsku i medijsku kulturu (DKMK) i Hrabri telefon. Osim stručnjaka, na upite vezane uz elektroničko nasilje, odgovaraju i poznati hrvatski influenceri poput Eme Luketin, Magic Leona i Veronike Rosandić.
Većina mladih koji su bili žrtve elektroničkog nasilja, nikada ili gotovo nikada nisu zatražili potporu i pomoć roditelja u vezi situacija i problema koji su ih uznemirili dok su bili na internetu. Stoga je ova platforma izuzetno važna. Svoju pomoć kako mladi, tako i odrasli mogu zatražiti potpuno anonimno, što stvara dodatnu sigurnost. Sva pitanja o proživljenim iskustvima, mogu se postaviti privatno (putem e-maila), ili javno, u “Zoni savjeta”.
S mladima, a pogotovo s djecom, izuzetno je važno razgovarati o ovoj temi, koliko god teška bila. UHO nudi, toliko potrebnu, mogućnost anonimnog postavljanja pitanja i traženja pomoći, te djeca tako bez trunke srama i nelagode mogu dobiti pomoć koja im je potrebna. Mržnja, nasilje i vrijeđanje, bilo putem interneta ili uživo, za sobom mogu donijeti opasne posljedice, koje UHO nastoji spriječiti.
Fotografija: Pixabay