Tko je sudjelovao u omogućavanju suradnje?
U planiranju i, nakraju, realizaciji suradnje Sveučilišta i Coursere sudjelovao je tim s Rektorata s prorektoricom za studije, studente i osiguravanje kvalitete prof. dr. sc. Martom Žuvić na čelu. Od samog početka ideju o pružanju mogućnosti studentima i djelatnicima da samostalno kroje i bruse svoje karijerne puteve i nadograđuju svoje kompetencije, svesrdno podržava rektorica prof. dr. sc. Snježana Prijić-Samaržija. Ustvari, omogućavanje i poticanje stjecanja relevantnih kompetencija promicanjem i potporom razvoju otvorenih puteva učenja jedan je ciljeva Sveučilišne Strategije za razdoblje 2021. – 2025. Ideju o suradnji podržao je i Senat Sveučilišta koji je još u rujnu 2021. donio odluku o provođenju institucijske podrške istraživačko-razvojnim projektima u obrazovanju, tzv. UNIRI CLASS programu, dio kojega je i strateška suradnja s online platformom za e-učenje Courserom.
Kako će se financirati tečajevi koji su za studente besplatni?
Partnerstvo s Courserom omogućava upis i završetak jednog tečaja svim studentima i studenticama te djelatnicima i djelatnicama Sveučilišta putem Osnovnog plana (engl. Basic plan) Coursera 4 Campus programa, a Sveučilište je i kupilo 125 osobnih licencija koje rotira u četveromjesečnim ciklusima. Na taj način licencirani pristup Platformi planiramo omogućiti 375 osoba, pri čemu nam je studentska populacija najveća ciljana skupina.
Licencije se dodjeljuju u skladu s nominacijom matične sastavnice i to na temelju internih kvalitativnih kriterija, kao što su izvrsnost ili pak doprinos razvoju i uspjehu sastavnice. Važno nam je da licencije budu iskorištene u najvećoj mogućoj mjeri, a učinkovitost sudjelovanja u programu smatramo da ćemo postići upravo nominiranjem motiviranih pojedinaca.
Koje su sve razine tečajeva koje je moguće upisati i iz kojih područja?
Što će studenti i djelatnici upisati, zapravo je na njima. Na UNIRI – Coursera platformi nalaze se skupovi sadržaja (tzv. learning programs) koje je za sve ciljane skupine – studente, nastavno osoblje, nenastavno osoblje i donosioce odluka – iz svojih kataloga izdvojila Coursera prema potrebama Sveučilišta.
Kada govorimo o studentima tu se radi primarno o tečajevima kojima se stječu znanja, vještine i kompetencije kojima će se uspješnije uključiti na tržište rada ili će im pak olakšati studiranje. To su redom tečajevi vezani uz digitalne tehnologije, služenje raznim alatima i softverima, tečajevi usmjereni na jezične, komunikacijske te vještine pisanja, tečajevi koji studentima pomažu učiti.
Osim skupu sugeriranih sadržaja studenti mogu pristupiti i cjelokupnom katalogu Courserinih tečajeva, s time da je važno naglasiti da je katalog kojega mogu koristiti oni koji koriste četveromjesečne licencije bogatiji – sadrži preko 8 400 programa i to stručnog, ali i sadržaja za osobni razvoj. U katalogu se mogu naći tečajevi (Courses), koji obično traju od nekoliko dana do nekoliko tjedana i sačinjeni su od videopredavanja, čitanja zadane literature i zadataka, zatim specijalizacije (Specializations), koje su niz povezanih individualnih tečajeva osmišljenih za svladavanje određene teme, vlastitim tempom, te profesionalni certifikacijski programi (Professional Certificate) osmišljeni su kako bi korisniku bez prethodnog iskustva pomogli da se pripremi za posao.
Još dvije za studente potencijalno zanimljive forme sadržaja koje nudi Coursera su Coursera Labs za praktične zadatke te projektni rad kroz vođene projekte (Guided Projects). One omogućuju savladavanje određenih vještina u vrlo kratkom vremenu, od pola do dva sata. Neki od od strane korisnika najbolje ocijenjenih vođenih projekata su: Create Professional Documents with Google Suite Templates, Increase Engagement in Virtual Meetings with Google Slides, Create a Brand Awareness Survey in Qualtrics, Design Remote Meeting Boards in Miro, Data Processing using Python Collections, Create a Branded Presentation Template Using Google Slides.
Primjeri najbolje ocijenjenih tečajeva s praktičnim zadatcima su Detect and Mitigate Ethical Risks, Neural Networks and Deep Learning, Build Regression, Classification, and Clustering Models ili pak Java Class Library.
Sav je sadržaj visokokvalitetan i ponuđen od strane vrhunskih svjetskih sveučilišta i tvrtki iz industrije. Coursera također kontinuirao analizira tržište rada i zahtjeve korisnika te u skladu s time nudi nove programe.
Vještine, kompetencije i znanja koja će biti stečena kroz ovaj program velika su vrijednost za pojedince, ali i za cijeli sustav. Studenti će učiti lakše, nastavnici podučavati uspješnije, ostali djelatnici raditi učinkovitije. A naći će se tu i nemali broj onih koji će ovu priliku iskoristiti isključivo za svoj osobni rast. I to je u redu.
Koje sve tečajeve mogu studenti mogu upisati i položiti bez plaćanja i koliko im je omogućeno ostalih tečajeva?
U okviru Osnovnog plana, uz neograničeni broj vođenih projekata, studenti mogu godišnje upisati jedan tečaj i za njega steći certifikat bez plaćanja. Zato je važno dobro promisliti koji tečaj upisati, a važno je i znati da je moguće odjaviti se s tečaja u roku od 14 dana od upisa. Nakon tog roka nije moguće niti odjaviti se niti upisati drugi tečaj!
Korisnici licencija mogu upisati neograničen broj programa i steći neograničeni broj certifikata. Naravno, u periodu korištenja licencije. Ovi korisnici trebaju voditi računa o tome da neki zahtjevniji sadržaji zahtijevaju i do nekoliko mjeseci rada pa ne treba čekati s odabirom i početkom pohađanja željenog programa.
Koliko dugo će trajati suradnja tj. vrijeme tijekom kojeg će studenti moći položiti ispite?
Sveučilište je s Courserom potpisalo sporazum o suradnji u trajanju od tri godine. Za studente koji pristupaju Osnovnom planu to znači upis i stjecanje jednog certifikata godišnje, tri godine zaredom.
Planirati li i nakon završetka suradnje nastaviti surađivati?
Analitika koja je Sveučilištu omogućena kroz UNIRI – Coursera platformu bit će izvrstan pokazatelj interesa studentske populacije i djelatnika za ovakav vid učenja. Naša su očekivanja vezana uz korištenje Platforme i stjecanje certifikata velika, jer su kroz studentske ankete o zadovoljstvu studiranjem detektirane želje i potrebe za stjecanjem generičkih, ali i praktičnih kompetencija. Pratit ćemo podatke o korištenju Platforme, stečenim certifikatima, rezultate narednih istraživanja, osluškivati kakve su povratne informacije studenata i studentica te na temelju toga odlučiti o nastavku suradnje.
Osnovnom planu UNIRI – Coursera platforme pristupa putem ove poveznice, isključivo uniri.hr ili student.uniri.hr korisničkim podatcima, dok licencirani korisnici/ice sadržajima pristupaju po pozivu upućenom putem e-pošte.