• Naslovna
  • Sveučilište
  • Kultura
  • Sport
  • Znanost
  • Kolumne
  • Radio Sova
Nema rezultata
Pregled svih rezultata
  • Naslovna
  • Sveučilište
  • Kultura
  • Sport
  • Znanost
  • Kolumne
  • Radio Sova
Nema rezultata
Pregled svih rezultata
Kišobran
Nema rezultata
Pregled svih rezultata

Najstariji gradovi svijeta

Počeci civilizacije

Lea Kujundžić od Lea Kujundžić
19. srpnja 2022.
u Kultura
Najstariji gradovi svijeta

Damask, Sirija

Grad Damask se smatra najstarijim gradom u svijetu. Smatra se da je grad star oko 11 000 godina, dok neki dokazi, poput imena „Dimaška“ pronađenog u hijeroglifskim tablicama u Egiptu prije 15 000 godina, pokazuju da je grad još stariji. Ime „Dimaška“ spominje se još u arhivima grada Elbe (Italija) i grada Mari u Siriji. Grad Damask je upisan na UNESCO-ov popis svjetske baštine 1979. godine, a 2008. godine izabran je za arapski glavni grad kulture.

Jerihon, Palestina

Jerihon je grad koji se nalazi na zapadnoj obali Palestine. Grad je okružen bedemima, a arheolozi su otkrili ostatke dvadeset naselja za koje se smatra da datiraju unazad 11 000 godina. Starost grada arheolozi su utvrdili prema slojevima sušene opeke od kojih su građene kuće, a kasnije je starost utvrđena i kamenim zidovima. Jerihon u prijevodu znači Mjesečev grad.

Alep, Sirija

Grad Alep smješten je na sjeveru Sirije, a star je oko 8000 godina, iako su pronađeni ostaci koji indiciraju da je grad star možda i 11 000 godina. Budući da je lociran između Mediteranskog mora i Mezopotamije, grad je zbog svog geografskog položaja bio bitno odredište za trgovinu. Ime grada se prvi put spominje u arhivima iz drevnoga grada Eble prije 3000 godina kao mjesto važnoga hrama posvećenog bliskoistočnom bogu oluje Hadadu.

Byblos, Libanon

Byblos, poznat još pod imenima Jubayl ili Jebeil, je grad u Libanonu star oko 8000 godina, a neprekidno je naseljen 5000 godina. Tijekom povijesti je bio dio mnogih civilizacija, uključujući Egipćane, Feničane, Asirijce, Perzijce, Rimljane, Osmanskog carstva, itd. Grad se nalazi na UNESCO-ovm popisu.

Atena, Grčka

Atena je glavni i najveći grad Grčke. Grad je neprekidno naseljen prije 3000 godina pa sve do danas, ali se smatra da je star između 7000 i 11 000 godina. Grad je svoje ime dobio prema grčkoj božici mudrosti i inteligencije Ateni. Atena je od svoga osnutka bila važno strateško i trgovačko središte, središte kulture i teatra, raznih škola, početaka filozofije, raznih mitova i slično. Zbog svojih bogatih kulturnih doprinosa, Atena se često naziva kolijevkom zapadne civilizacije.

Bejrut, Libanon

Bejrut je glavni i najveći grad države Libanon. Treći je najveći grad u regiji Levant. Bejrut je naseljen više od 5000 godina, a u pismima iz Amarne ime Bejrut se spominje u 14. stoljeću prije Krista. Grad je ime dobio po kanaanskom nazivu Be’ erot koji u prijevodu znači zdenac, a odnosi se na podzemnu vodu koju lokalno stanovništvo još uvijek koristi.

Susa, Iran

Grad Susa, ili drugim nazivom Shush, drevni je grad smješten u dolini planine Zagros u Iranu. Grad je smješten na strateški važnom položaju, nalazio se na Putu svile, a pojavljuje se u ranim sumeranskim zapisima. Ime Susa spominje se još u Tori i Knjizi Jubileja. Prema pronađenoj keramici koja je pripadala dvjema različitim civilizacijama u neolitskom razdoblju, arheolozi su utvrdili da je grad star oko 7000 godina.

Erbil, Irak

Erbil, drugim nazivom Hawler i Arbela, drevni je grad u regiji Kurdistan u Iraku. Grad je star oko 5000 godina, a spominje se u sumerskoj i asirijskoj povijesti. Erbil je stoljećima bio važno trgovačko odredište te je bio povezan cestama s gradovima u Turskoj, Iranu i Siriji. Erbilom su tijekom povijesti vladali Sumerani, Asirijci, Babiloci, Medijanci, Perzijanci, Grci, Arapi, Parti i Osmanlije.

Sidon, Libanon

Grad Sidon, poznat još kao Sayda ili Saida se smatra kao jedan od najstarijih feničkih gradova. Spominje se u epu o Kirti oko 17. stoljeća prije Krista, u tekstovima Hetita u 14. stoljeću prije Krista i u spisima iz Amarne. Sidon je bio važno trgovačko odredište, a njegova je luka prije imala važan strateški položaj. Danas se koristi samo za male brodice. Sidon je kasnije postao simbol za čitavu Feniciju, a danas je treći najveći grad u Libanonu.

Plovdiv, Bugarska

Grad Plovdiv drugi je po veličini u Bugarskoj, odmah iza glavnoga grada Sofije. Od antičkog razdoblja je bio najveći grad i središnje regije gornje Trakije. Plovdiv je jedan od najstarijih gradova u Europi sa starosti otprilike 8000 godina. Grad su osnovali Tračani, a tijekom povijesti njime su upravljali Grci, Rimljani i Osmanlije. U gradu se nalaze mnogi objekti i iskopine poput amfiteatra, odeona te arheološkog kompleksa Eirene. Plovdiv je stariji od Rima, Kartage i Istanbula (bivšeg Konstantinopola), a tijekom povijesti su mu mijenjana imena – tako se Plovdiv prije zvao Philippopolis prema Filipu II. Makedonskom, ocu Aleksandra velikog.

Varanasi, Indija

Grad Varanasi je smješten na rijeci Ganges u indijskoj saveznoj državi Utar Pradeš. Znanstvenici vjeruju da je grad star oko 3000 godina, a mit o osnutku grada kaže da ga je osnovao hinduistički bog Šiva prije 5000 godina. Varanasi je jedan od osam svetih hinduskih mjesta, a smatra se najsvetijim mjestom za hodočašća s oko milijun posjetioca godišnje. U gradu se nalazi hram Kaši Višvanat za kojega se vjeruje da u njemu obitava jedna od reinkarnacije šive. Varanasi je još poznat kao grad hramova.

Jeruzalem, Izrael

Jeruzalem je drevni grad smješten na području Izraela i Palestine. Naziv grada na starohebrejskome znači ‘posjed dvostruka mira’. Jeruzalem je 1981. godine upisan na UNESCO-ov popis svjetske baštine u Aziji i Oceaniji. Arheološki nalazi pronađeni na području Jeruzalema upućuju da je grad bio naseljen od prije 3000 godina, dok zidovi i bedemi grada pokazuju da datira još iz 16. stoljeća prije Krista.

Faiyum, Egipt

Fayum je glavni grad Al Fayyumskog guvernorata u sjevernog Egiptu, a nalazi se jugozapadno od Kaira. Fayum se prvotno zvao Shedet. Grci su ga zvali Grad krokodila, a bio je jedan od najvažnijih gradova u Eguptu radi svoga strateškog položaja. Grad Fayum star je oko 4000 godina, a ruševine i pronađena keramika i posuđe sugerira da je grad star 5000 godina, a moguće i 6000 godina.

 

Argos, Grčka

Argos je smješten na poluotoku Peloponezu u Grčkoj, a arheolozi smatraju da je grad star otprilike 7000 godina. Tijekom povijesti je bio u posjedu Rimskog i Osmanskog Carstva, a tijekom antike je bio u sukobu sa Spartom radi strateškog položaja. Mještani ovoga grada većinom su se bavili agrikulturom, a u gradu se mogu pronaći razni hramovi, teatri, antička agora, stari trg, dvorac Larissa te piramida Argolisa.

Shahr-e Rey, Iran

Shahr-e Rey ili skraćeno Raj najstariji je grad u Teheranskoj provinciji, tj. sastavio je dio glavnoga grada Teherana. Grad je tijekom svoje povijesti imao veliki trgovinski značaj, budući da se nalazio na Putu svile. Shahr-e Rey je osnovan otprilike prije 6000 godina, a tijekom njegove duge povijesti njime su vladali Arapi, Turci, Mongoli i mnoge druge iranske dinastije. Također se smatra da je grad bio središte zoroastrizma ili zaratustrizma.

 

 

Foto: Pinterest

 

 

Poveznice: civilizacijagradovikulturasvijet

Vezani članci

UNIFEST 2025. – okupio više od 4200 mladih
Kultura

UNIFEST 2025. – okupio više od 4200 mladih

22. svibnja 2025.
Prvi Queer Beez Awards oduševio publiku
Kultura

Prvi Queer Beez Awards oduševio publiku

16. svibnja 2025.
Visoka koncentracija suvremenog plesa ovog svibnja u HKD-u
Kultura

Visoka koncentracija suvremenog plesa ovog svibnja u HKD-u

30. travnja 2025.
“Raspored slučajnosti” Radovana Kunića u Kortilu ovog svibnja!
Kultura

“Raspored slučajnosti” Radovana Kunića u Kortilu ovog svibnja!

30. travnja 2025.
Otvaranje izložbe „Scenografija, kostimografija, ilustracija i strip“
Kultura

Otvaranje izložbe „Scenografija, kostimografija, ilustracija i strip“

28. travnja 2025.
Novi nastavak popularnog serijala “Igre gladi”
Kultura

Novi nastavak popularnog serijala “Igre gladi”

28. travnja 2025.
Slijedeći članak
Ljepote austrijske prirode

Ljepote austrijske prirode

Trending

  • Zaštićene biljne vrste u Hrvatskoj

    Zaštićene biljne vrste u Hrvatskoj

    0 shares
    Podijeli 0 Tweet 0
  • VELIKA galerija fotografija Riječkog karnevala – grupa Kampus

    0 shares
    Podijeli 0 Tweet 0
  • UNIFEST 2025. – okupio više od 4200 mladih

    0 shares
    Podijeli 0 Tweet 0
  • Obilježeno srce – serija koju želite pogledati

    0 shares
    Podijeli 0 Tweet 0
  • Koja je razlika između Arktika i Antarktike?

    0 shares
    Podijeli 0 Tweet 0

Radio Sova realiziran uz pomoć

Kišobran

Arhiva

Kontakt

  • Impressum
  • Budi dio Kišobran tima
  • Ul. Radmile Matejčić 2
  • info@kisobran.uniri.hr

Linkovi

  • Sveučilište u Rijeci
  • SZSUR
  • Student servis
  • Studentski kulturni centar Rijeka
  • Prijava na portal

© Kišobran - studentska medijska platforma Sveučilišta u Rijeci.

  • Naslovna
  • Sveučilište
  • Kultura
  • Sport
  • Znanost
  • Kolumne
  • Radio Sova
  • Budi dio Kišobran tima
  • Impressum

© Kišobran - studentska medijska platforma Sveučilišta u Rijeci.

Dobro došli nazad!

Prijavite se na vaš račun

Zaboravljena lozinka?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Prijava
Ova stranica koristi kolačiće. Nastavkom korištenja ove stranice pristajete na korištenje kolačića. Privacy and Cookie Policy.