Izrada vlastitog biljnog terarija je jedan zabavan projekt. Sve što nam je potrebno za njega je staklenka, staklena boca ili neka druga prozirna posuda s poklopcem, zemlja, kamenčići i svakako biljke. Dno naše posude potrebno je napuniti kamenčićima minimalno jedan centimetar. Bolji su sitniji kamenčići primjerice pijesak s plaže. Preporučeno je kamenčiće kratko prokuhati u vodi i dobro isprati. Na sloj kamenčića stavlja se zemlja debljine nekoliko centimetara. Zemlju za cvijeće možete kupiti u većini dućana, ali ako niste u mogućnosti, poslužit će i zemlja iz prirode. Biljke raznih vrsta mogu uspjeti u ovakvom okolišu. Bitno je samo birati vrste koje ne vole previše svjetlosti i koje vole vlagu. Na internetu postoji inspiracija s biljkama, a po mojem odabiru najbolja je mahovina (koje možete naći u prirodi) i Fitonije (koje možete kupiti u vrtnim centrima). Svakako u terarij možete staviti i biljke koje pronađete u prirodi.
Nakon što ste biljke posadili u zemlju bitno je malo zaliti zemlju i dio vode pošpricati po površini biljka. Tada zatvorimo staklenku i uživamo u novom vrtu. Unutra možemo postavljati i ukrase poput kamenja drva i sličnih. Pozitivna stvar je to što se ovakav vrt rijetko zaljeva i općenito zahtjeva malo brige jer poklopac drži vlagu unutar staklenke. Uz to moguće je da nam iz zemlje izrastu neke neočekivane biljke poput gljiva i raznih trava. Postoje primjeri terarija koje vlasnici nisu otvorili godinama, pa čak i desetljećima. Moguće je stvoriti mali ekosistem koji će u staklenkama uspjeti opstati čak desetljećima.
Svakako postoji mogućnost kupiti već napravljene biljne terarije ili posebne staklenke za njih. No, poanta ovoga je zabava i to što je apsolutno sve vaš vlastiti odabir. Primjerice vi birate biljke, staklenku i vi sami aranžirate prostor unutar vašeg mini vrta.
Izvor slika: https://www.pexels.com/