Mia Hadžikadunić je studentica Kulturologije na Filozofskom fakultetu koja aktivno sudjeluje na riječkoj glazbenoj sceni. Njeno glazbeno stvaranje se bazira na DJ-ingu, voditeljica je emisije o elektronskoj glazbi na Radio Roži i uz to se bavi organizacijom događaja u klubu Manual kao i ostalim djelatnostima vezanim uz clubbing. Ovaj intervju će nam iz prve ruke prikazati njen vlastiti angažman na glazbenoj sceni, te će nas uvesti u priču kluba Manual.
1.Koliko dugo se baviš DJ-ingom i koji je tvoj omiljeni dio tog procesa?
Od 2019 se bavim DJ-ingom. Kod DJ-inga najviše volim traženje muzike, selekciju i biranje, spajanje, spajanje nespojivog. To šarenilo muzike kao takve. Ne volim se ograničavati žanrovima, al opet s druge strane volim da sve ima nekakvu konceptualnu priču.
2.Kada je započela cijela ideja kluba Manual i kako si se ti pronašla u tome?
Da ti budem najiskrenija ne znam kada je točno počelo, ali bi rekla okvirno prije dvije godine. S time da sam ja na početku bila aktivna samo kao DJ, a od kada sam se drugi put vratila iz Njemačke, znači od devetog/desetog mjeseca, sam aktivnija u organizacijskim i produkcijskim poslovima.
3.Možeš li nam pobliže opisati svoje aktivnosti na glazbenoj sceni?
Trenutno sam na sceni aktivna, ajmo to tako reći, na tri pozicije. Kao DJ, kao radijska voditeljica emisije o elektronskoj glazbi FADER na community radiju Radio Roža i u Manual klubu sam u organizaciji, produkciji i bookingu.
4. Kako pjesma pronađe put na tvoje DJ-setove? Koji je postupak pronalaženja glazbe koju ćeš puštati?
Različito pronalazim pjesme. Nekad ih čujem jer čitam o nekom label-u, nekad jer slušam nečiji set, nekad jer mi iskoči nešto na društvenim mrežama, a nekad čujem pjesmu na radiju pa se borim da dođem do nje. U principu, sada već imam nekakve svoje omiljene diskografske kuće gdje onda istražujem i preko kojih dolazim do novih diskografskih kuća i artista.
5.Kako funkcionira organizacija događanja u klubu Manual i je li se ona promijenila zbog pandemije?
Što se tiče organizacije evenata, sve ovisi o kojem se eventu radi. Znači ako pričamo o Manualu kao klupskom prostoru on već ima nekakve osigurane stvari kao što su gramofoni, playeri, mixer, razglas i rasvjeta. Zatim slijedi komunikacija sa artistima ili kolektivima te se dogovaraju uvjeti. I to je u principu to. Naravno da se sve promijenilo uz pandemiju jer klubovi nemaju dovoljno sredstava da u dovoljnoj količini plate honorar, pa se tu ide na dogovor.
Što se tiče organizacije općenito,Manul je specifičan jer nije klasični klub nego funkcionira kao udruga. To znači da u prostor ulaze samo oni koji se učlane, a članstvo funkcionira tako da te pozove netko od članova ili da se ti osobno javiš organizatorima i onda s njima dogovoriš da te oni učlane.
6.Što znači princip rada “members only” kluba?
Members only je princip koji se provodi jer je Manual udruga. Radi se o pravnim stvarima koje se moraju ispoštovati , a i izabralo se takav princip rada jer se želi dati do znanja koje su vrijednosti u clubbingu bitne, na neki način selektirati ljude koji vole muziku, koji će specifično doći na određeni događaj jer to žele, koji će doći tamo radi muzike, plesanja i druženja, što treba bit glavni cilj, a ne doći i ne znat šta se dešava, iskonzumirati sve i svašta i prazan otići doma.
7.Kakva vrsta glazbe se pušta u klubu Manual?
U Manualu se za sada vrti sve oko elektronike, raznih žanrova elektronike što je zaista širok pojam. Što ne znači da će samo na tome i ostati.
8.Kako mladi DJ može nastupati u Manualu?
Eto to je sad baš jedna od stvari kojima se ja najviše bavim u Manualu. Naime, uveli smo da klub radi i četvrtkom kako bi se prilika dala novim mladim DJ-ima, onima sa manje ili bez iskustva. Takvi mi se mogu javiti kada god žele i onda ću ih ja probati stavit u program ovisno o tome da li odgovaraju konceptu. Naravno, ja sam isto ta koja istražuje, traži njih i pita ih da li bi htjeli puštati. Za sada je koncept još jako otvoren i nisam toliko stroga u selekciji, haha, ali s vremenom će postojati stalna baza newcomera uz koje će se uvoditi novi “newcomeri”. Cilj je educirati i svakome dati priliku da stane iza pulta, da se makne taj elitizam, sram i strah.
9.Razmišljaš li ikada o reprezentaciji žena u poslu DJ-anja?
Činjenica je da cijelom scenom dominira muška populacija. Bitno je da se daje jednako prostora svima s time da bi ja tu naglasila ne samo ženama nego i svim drugim rodnim identitetima te mislim da treba raditi na vidljivosti svih njih na glazbenoj sceni.
Ako želite nastupati u klubu Manual, možete se javiti direktno Mii na mail miahadzikadunic@gmail.com ili ju nađite preko društvenih mreža.