Odabir studija i studiranje nude mnoštvo opcija, a svakako se ne moraju ograničiti na ono unutar države. U razgovoru sa studenticom Anom Šegotom otkrili smo ponešto o studiranju u Italiji, točnije Milanu. Ana je pristala podijeliti svoje iskustvo s Nove akademije likovnih umjetnosti što može pomoći svakome koga zanima takav studij ili pak Erasmus/nastavak studija u Milanu.
Što te privuklo da si se opredijelila za studiranje u Italiji (Milanu)? Možeš li ukratko podijeliti svoje iskustvo, prednosti, mane?
Od vrlo rane dobi me zanimalo crtanje, kroz niže razrede školovanja sudjelovala sam na brojnim radionicama. Upoznavši nastavnicu likovne kulture s kojom sam povezana i privatno razvila sam dodatno zanimanje za umjetnost i ilustriranje. Ista nastavnica me uputila na studij NABA (Nova akademija likovnih umjetnosti) u Milanu. Meni se svidjela ta ideja da se okušam u nečemu takvom izvan Hrvatske. Prednosti su svakako velik izlazak iz zone komfora, upoznavanje novih ljudi i stjecanje brojnih iskustva, korištenje i uvježbavanje stranog jezika, život u drugoj kulturi općenito. Pod mane bih ubrojila odvojenost od doma, iako sam se vraćala za praznike, potrebno vrijeme za prilagodbu i drugačiji način i tempo života. Sam u drugoj zemlji s nepoznatim ljudima, prisutnost jezične barijere koja ponekad onemogućuje da izraziš ono što želiš. Ipak s vremenom postane sve lakše i uhvatiš ritam takvog života.
Tvoj odabir bio je Visual arts and painting, možeš li nam reći nešto više o tome smjeru, možeš li reći na koji način vidiš napredovanje u svom umjetničkom iskustvu i tehnici?
Prisustvovala sam Danima otvorenih vrata i opredijelila sam se za smjer Visual arts and painting upravo zbog načina na koji je predstavljen. Zainteresiralo me i u tom trenutku mi se činilo kao dobra ideja. Spomenuti smjer nudi više slobode i mogućnosti za izražajem u odnosu na druge smjerove koji su bili predstavljeni. Prije studiranja nisam poznavala svijet umjetnosti i način na koji funkcionira, a studij mi je omogućio da ga upoznam. Omogućeni su nam posjeti različitim galerijama, gostovanja predavača te razgovori s istima. Što se tiče umjetničkog izražaja imali smo puno slobode što je na jednu stranu bilo izvrsno, no na drugu izazovno. Ta sloboda omogućila mi je da otkrijem ono u čemu sam dobra, što mi se sviđa, a što ne. Izrađivali smo različite instalacije, objekte, učili kako predstaviti svoj rad u galeriji, okušali se u kiparstvu, multimediji (audio i video zapisi). Istaknula bih projekt FOI (Fear of intimacy) koji je povezivao poeziju i umjetnost. Pisala sam poeziju koja se vezala uz moje iskustvo, epifaniju. Ispisane riječi u konačnici sam koncem i iglom ušila na platno i tako izradila svoj rad koji povezuje instalaciju i poeziju. Zaista vidim napredak i postala sam sigurnija u svoju tehniku, stil i način crtanja. Moj stil se postepeno razvijao. I prije studiranja me zanimalo ilustriranje (i dalje me zanima) samo nisam imala stil koji bi mogla nazvati svojim. Mogu reći da ga još uvijek razvijam i usavršavam. Studij mi je pružio priliku da eksperimentiram što se ranije ne bi ni usudila, a možda ni ne bi imala prilike.
Koji su tvoji planovi u budućnosti? Čime se želiš baviti, na koji način ostvariti svoje zanimanje?
Trenutno sam izabrala slobodnu godinu za istraživanje mogućih opcija, svojeg usmjerenja, a voljela bih i volontirati. Zapravo me zanimaju vizualne komunikacije i art terapija. To je spoj umjetnosti i prakse u koja pomaže ljudima. Povezanost umjetnosti i rada s ljudima. Za to su potrebne još dvije godine studija, nešto poput diplomskog. Za sada se ne vidim u galeriji, voljela bih biti u dodiru s ljudima, a upravo ova dva smjera to omogućuju. Ne bih htjela upasti u zamku da samo proizvodim zbog prodaje, a ne zbog onoga što želim izraziti.
Bi li se htjela vratiti u Italiju? Koja je tvoja preporuka/savjet za studente koji razmišljaju o Erasmusu/studiranju u Italiji?
Za sada ne. Željela bih posjetiti neke druge zemlje u kojima bih mogla studirati, nastaviti s upoznavanjem različitih kultura i područja. Savjetovala bih da se prije studiranja u Italiji treba dobro upoznati s jezikom, istražiti mjesto studiranja i biti otvoren za nova poznanstva! Smatram da kada je u pitanju studiranje izvan svoje državne ne bi trebao biti samo fokus na edukaciji već i na kulturi i drugačijem načinu života. I to je svojevrsna edukacija. Potrebna je dobra administrativna priprema, budžet – posebice kada je u pitanju smještaj. Postoje različite stranice na kojima se može naći povoljniji smještaj. Studentski poslovi su mogući iako ponavljam, potrebno je dobro poznavanje jezika.
Družila sam se sa studentima svoje studijske godine i mogu reći da je studij u Italiji otvoren za strane studente te ima dobru ponudu programa. Jedini nedostatak je jezična barijera zbog koje je ponekad teško razviti dodatna poznanstva i iskustva.
Fotografije: Pixabay, Ana Šegota