Što sam starija sve sam svjesnija toga koliko malo znam o financijama i upravljanju novcem. Financije su u najširem smislu riječi praksa i znanost o kreditiranju, bankarstvu i novcu. Jednostavnije rečeno bave se problemima o novcu i njegovim resursima.
Kao mladi ljudi, s vremenom, bivamo sve upleteniji u pitanja financija i sve općenito baratanja novcem. Sa samostalnošću i samostalnim zarađivanjem dolazi i velika odgovornost, kojoj nažalost smo rijetko kada podrobnije učeni u školama.
S obzirom na to da sam se i sama susrela s nekim pitanjima u nastavku vam donosim nekoliko savjeta koje sam sama stekla tijekom svog iskustva studiranja i rada na studentskim poslovima. Honorary mention ide mojoj mami, računovođi, koja mi je posebice pomogla da steknem bolju i veću sliku zarađivanja vlastitog novca i njegovog ulaganja u budućnost.
U nastavku slijedi nekoliko korisnih savjeta:
- U ugovoru o radu iako će pisati bruto plaća, isplaćena nam je uvijek neto plaća ( s obzirom se naša plaća umanjuje za različite doprinose: za porez i za mirovinsko)
- Uplata štednje (uvijek je dobro otvoriti štednju kada krećemo raditi kako bismo imali novce za ‘crne dane’)
- Mirovinski fondovi (postoje 4 fonda; 1. i 2. fond je obavezan od države, a 3. stup uplaćujemo dobrovoljno; mirovinski fondovi se kako sam ranije navela uplaćuju od naših plaća svaki mjesec)
- Neoporeziv dio studentske zarade (studenti imaju određeni limit koliko smiju godišnje zaraditi na svojim studentskim poslovima ako su porezna olakšica nekome; ove godine je limit povećan na 24 tisuće kuna)
- Novinari, umjetnici, glumci, medicinske sestre i sl. ne moraju se zaposliti po ugovoru o radu (sami sebi isplaćuju doprinose)
- Regres (do 25. godine ako smo zaposleni po ugovoru o radu i poslodavac plaća porez za nas, država nam taj porez isplaćuje nazad, od 25 do 30 godine se isplaćuje 50% tog poreza)
Photo credit: Pixabay