Za početak je potrebno odgovoriti što to su zapravo fanzini. U najkraćem smislu to su samoizdani časopisi. Glavna karakteristika je njihova neprofesionalnost. Rijetko koji fanzin ima uredništvo, fotografa, lektora i druge funkcije koje imaju gotovo svi časopisi. Tko su onda ljudi koji rade fanzine? Kao što samo ime govori “Fan-zine”, oni su fanovi koji u svojim uradcima pričaju i raspravljaju o svojim interesima i stvarima koje vole. Ova vrsta izražavanja je nastala 1940-ih kada su fanovi znanstvene fantastike počeli izdavati svoje fanzine s vlastitim pričama. Kasnije njihova tematika evoluira i u njima se kreće pisati o određenoj TV seriji ili o nekoj knjizi. Fanzini svoje zlatno doba doživljaju s pojavom punk glazbe, kada postaju jedan od temeljnih dijelova punk subkulture. Popularnost fanzina je znatno opala radi pojave interneta. Blogovi su omogućili ljudima da svatko može vidjeti njihove tekstove s računala, a njih su kasnije zamijenile društvene mreže.
Popularnost fanzina danas raste, ali tu je potrebno istaknuti razliku između takvog medija i časopisa.
Glavna karakteristika fanzina je neprofesionalnost. Neki fanzini poput riječkog “Drugost” su sufinancirani pomoću raznih projekata. Tako je Drugost preko natječaja Studentskog kulturnog centra Rijeka dobila 9200 kuna. Pitanje je da li se ovakvim postupkom gubi autonomnost i sloboda koja je temelj fanzina? Da li su urednici stvarno u potpunosti slobodni ako trebaju ispunjavati određene uvjete za prolazak i provedbu projekta? S uvođenjem pretjerane birokracije, fanzin zapravo postaje časopis kojeg nazivamo “fanzinom” zato što je to sada “in”. Teško je usporediti trud i rad pojedinca ili skupine koja mora uložiti vlastita novčana sredstva u uređivanje i printanje fanzina s fanzinom koji je financiran od države ili EU fondova.
Val fanzina nije preskočio ni Rijeku. Ovu priču su započeli srednjoškolski fanzin “KULT” i omladinski časopis “Val” koji je tijekom svog izdavanja postao profesionalan. Svakako točan broj ovakvih uradaka je nemoguće saznati jer se nije vodila nikakva evidencija. Neki od njih su i “Self tilted” koji se bavio punk scenom 2000-ih. Slično njemu “Drum zin” je 2018. služio kao glasilo punk scene vezane uz skvotirani prostor “Podrum” u Rijeci.
U slučaju da se bavite bilo kakvim kreativnim radom, poput pisanja, crtanja, fotografiranja ili istraživačkog novinarstva, fanzin je savršen način da pokažete svoje radove vašim prijateljima ili široj publici. Cilj ovakvog medija je upravo vaš osobni izričaj. Format, dizajn, sadržaj, tematika… to su sve vaši osobni odabiri. Dizajn se može stvarati potpuno digitalno pomoću računalnih programa kao što su “Adobe Illustrator”. No, moguće ga je napraviti i tehnikom kolaža gdje svaku stranicu stvaramo pomoću rezanja i lijepljenja sadržaja kojeg želimo. Inspiraciju možete potražiti u nekoliko hrvatskih Infoshopa, koji su često mjesta za razmjenu anarhističkih ideja. U Zagrebu tako posjetite infoshop “Pippilotta”, u Zadru “Iskru”, Redakciju u Splitu, Infoshop u Karlovcu ili pratite događaje u “Kasarni” u Fažani gdje se često održavaju radionice fanzina. No, ako ste udaljeni od ovih gradova inspiraciju svakako možete potražiti na internetu. Pinterest tako nudi brojne dizajne koji vas mogu inspirirati, čak postoje i YouTube tutoriali. Nakon što je vaš fanzin spreman za printanje, bitno je pronaći najbolje (u kvaliteti i cijeni) tiskare. Svakako ovdje mogu poslužiti i tiskare sa studentskim popustima. Za samu promociju vaših uradaka mogu poslužiti i prispomenuti Info Shopovi koji će s dobrom voljom prihvatiti nekoliko vaših primjeraka u svoju kolekciju s ciljem danje promocije.
Ovakav proces može biti posebno iskustvo i uradak u moru kopija. Potpuna sloboda koju vam pruža ovaj medij, nije moguća na internetu ili u klasičnom novinarstvu. Iako fanzinska scena nije toliko razvikana kao nekada i dalje postoje entuzijasti koji se bave ovakvim umjetničkim radom. Uz to prisutna je publika. Na samom kraju ovakav rad, proces i sama zajednica fanzinaša može poslužiti kao forma otpora modernom novinarstvu. Iskustvo koje dobijete ovakvim “hobijem” svakako će vam poslužiti u daljnjem životu, pogotovo razvijanje vaše kreativnosti.
Izvor naslovne slike; https://www.pinterest.com/pin/856528422894423022/