Romolo Venucci rođen je 4.2.1903. godine u Rijeci od majke Čehinje i oca Mađara. U svom rodnom gradu završava srednjoškolsko obrazovanje te govori tri jezika; Češki, Mađarski, ali i Talijanski (Fiumanski dijalekt). Kroz svoju mladost je uvučen u obližnju Talijansku kulturu čemu svjedoči i njegovo prezime Wnoucsek kojeg je promijenio u “Talijansko” prezime “Venucci”. Nakon srednje škole završava, tada prestižnu akademiju umjetnosti u Budimpešti.
U isto vrijeme u Italiji se rađa novi književni i likovni pokret Futurizam. Kako mu i samo ime govori glavni fokus je na budućnosti, a okarakterizirala ga je želja za promjenama i za zanemarivanjem tradicije, stare umjetnosti i književnosti. Venucci je bio ukomponiran u Talijansku kulturu od malena. Nakon studija on se vraća u Rijeku koja tada pripada Italiji i pronalazi svoj stil u Futurizmu. Njegova djela su i dan danas vidljiva u Rijeci. U atriju Kapucinske crkve tako možemo vidjeti njegove zidne slike, a skulpture anđela krase ulaz u Crkvu Svetog Romualda i Svih Svetih na Kozali. Nakon drugog svjetskog rata njegova umjetnost je često karakterizirana kao “fašistička”. U futurizmu su djelovali brojni fašisti, čak je i Crkva svetog Romualda financirana od Mussolinijeve vlade. No, političke promjene u njegovom rodnom gradu ne sputavaju Venuccija u njegovom daljnjem stvaranju.
Tada ulazi u svijet obrazovanja te predaje likovni u Talijanskoj gimnaziji i osnovnim školama. Uz to u zajednici Talijana, Circolo otvara tečaj slikarstva. U svom rodnom gradu ostaje do smrti 1976. godine. 80 njegovih djela donirano je muzeju moderne umjetnosti gdje se i dalje čuvaju. Ovaj izrazito zanimljivi slikar ostavio je neizbrisiv trag na grad Rijeku. Ovdje se ne misli samo na trag kojeg su ostavila njegova djela, već i na inspiraciju i znanje koje je prenosio na svoje učenike. Koliko god bila turbulentna njegova vremena on je ostao vjeran svome gradu.
Utjecaj grada na njegovo stvaranje vidimo i u ciklusu slika gdje je glavni motiv riječki stari grad. 1971. godine ova djela bila su prikazana na samostalnoj izložbi, a danas muzej moderne umjetnosti svakih nekoliko godina stvori novu izložbu od njegovih 80 slika od kojih većina prikazuje grad Rijeku. Njegovo stvaralaštvo je 1972. prepoznao i grad Rijeka koji mu je dodijelio nagradu grada.
Ako vas više zanima njegovo stvaralaštvo svakako pratite događanje muzeja moderne umjetnosti grada Rijeke koje svakih nekoliko godina ponovno prikaže javnosti njegova djela. U slučaju da u budućnosti naiđete na njegovu izložbu nemojte ju nikako propustiti.
Izvor slika: https://ppmhp.hr/ i https://galerijagal.hr/