Na našem planetu imamo 2 polarne regije: Arktik na sjeveru i Antarktika na jugu.
Ova je dva područja najlakše razlikovati tako da zapamtimo kako je Arktik ocean u potpunosti okružen kopnom, dok je Antarktika kontinent u potpunosti okružen oceanom. Upravo iz tog razloga Arktik ima polarne medvjede ali ne i pingvine, a Antarktika ima pingvine ali ne i polarne medvjede.
Naime, počnimo prvo s Arktikom:
1. Sastoji se od ogromnog, ledom prekrivenog oceana koji je okružen permafrostom odnosno stalno zamrznutim tlom.
2. Zanimljiv je podatak da su na Arktiku prosječne temperature izuzetno niske, čak sežu do -40°C dok je pak najniža zabilježena temperatura bila -68°C. Dakako, nekim ljudima ni ovo nije nepodnošljivo te se unatoč ovakvim temperaturama već tisućama godinama svejedno nastanjuju na ovakvom području.
3. Život na Arktiku primorao je sve vrste da se prilagode ovakvim uvjetima te su organizmi navikli živjeti “u ledu“ ili “na ledu“ – zooplanktoni, fitoplanktoni, ribe, morski sisavci, ptice i nekolicina ljudi.
Antarktika:
1. Antarktika je za razliku od Arktika u potpunosti nenaseljena od strane ljudi. Ljudima je ovdje život nemoguć i uvjeti su za nas previše ekstremni, no vrste jače i izdržljivije od nas koje naseljavaju Antarktiku su pingvini, alge, bakterije, gljivice.
2. Budući da je gotovo 98% Antarktike prekriveno ledom, ne iznenađuje činjenica da je izmjerena temperatura od -89°C, kao ni činjenica da je riječ o najhladnijem, najvjetrovitijem i najsušnijem kontinentu.
3. Antarktika je najjužniji kontinent Zemlje i obuhvaća Južni pol te je kao takav peti najveći kontinent na Zemlji (ispred njega mjesto zauzimaju Azija, Afrika i Sj. i J. Amerika).
4. Zanimljivo je da se poima kao mjesto gdje izrazito puno pada snijeg, no Antarktika je toliko suha da se zapravo više smatra pustinjom.

Zašto je Antarktika hladnija od Arktika?
Jedan od razloga je taj što je na Antartici većina kontinenta iznad morske razine, a poznato je da temperatura opada s povišenjem. Upravo zato i na vrhovima planina ima snijega.
Također, izgleda da je Antartici suđena hladnoća – za vrijeme tzv. Afela u srpnju kad je Zemlja najviše udaljena od Sunca, upravo je tada na Antartici najhladnije što rezultira duplo jačom hladnoćom.
Bez obzira na neljudske uvjete, i Južni i Sjeverni pol su nam itekako važni – polovi pomažu moderirati temperaturu i tako nam daju stabilno vrijeme, a kako se topi led na Arktiku, zahvaljujući klimatskim promjenama i globalnom zatopljenju, vrijeme postaje sve više i više nestabilnije. Stoga, iako možda ne možemo živjeti na tim područjima, to ne znači da ih možemo zanemarivati.
Izvor fotografija: Pinterest