Danas na svijetu postoje tri glavne struje stripa; SAD, Francuska i Japan. Amerika ima dugu stripovsku tradiciju te se ona nikada nije izgubila. Ondje su svakako najpopularniji i dalje stripovi o super junacima koji se adaptiraju u filmove. Japanska scena se vrti oko posebnog formata stripa “Mangi”. Ovakav format ima specifičan stil, ali se čita “naopačke” ( s desna na lijevo). Mange su izrazito popularne u Japanu i najčešće izlaze u velikom broju. Strip umjetnici “Mangaka” se susreću s mnoštvo problema kao što su premale plaće za previše truda. Ovaj posao je često okarakteriziran kao ropstvo jer u slučaju da manga postane popularna rijetko koji izdavač će dopustiti drastične promjene autoru ili zaustavljanje same priče. Uz to ovi stripovi izlaze najčešće na tjednoj ili mjesečnoj bazi što iziskuje izrazito strog raspored. Francuski strip s druge strane ima drugačiji odnos prema umjetnicima. Njihovi stripovi su najčešće većeg formata, te su općenito znatno kvalitetniji od Američkih ili Japanskih stripova. Strip je ondje komad umjetnosti, od priče i crteža pa do finalnog produkta. Ovdje su također česti stripovi koji imaju samo jedan broj.
No, kakva je scena u Hrvatskoj? Na prvi pogled činilo bi se kao da prevladavaju stripovi Talijanskih izdavačkih kuća koji su bili popularni nekada poput Zagora, Alan Forda ili Dylan Doga. Ipak Hrvatska je dom velikom broju strip umjetnika. Neki od njih poput Igora Kordeja, Darka Macana ili Esada Ribića probili su se i na izrazito zahtjevno Američko tržište te su crtali za kuće kao što su Marvel, Dark Horse comic ili Detective Comics. Komikaze su platforma stvorena za širenje stripova. Manje poznati umjetnici tako imaju svoje mjesto na kojem se njihovi uradci mogu objaviti. Ivana Armanini je osnivatelj ovakve platforme. Prednosti su te što svatko može poslati svoj uradak te se on objavi online. Uz to prisutna je i stripoteka radova koji su objavljeni kroz 20 godina djelovanja Komikaza. 360 umjetnika iz 65 različitih zemalja svoje radove je prikazalo u 58 elektronskih stripzina.
Komikaze izdaju ove stripove i u fizičkom obliku. Iz vlastite tiskare izašlo je 20 Komikaza strip albuma uz još veliki broj drugih tiskanih strip fanzina. Ovakav tip platforme je stvorio zajednicu umjetnika koja je usko vezana u stripove, ali i druge oblike umjetnosti kao što je street art. Vrijedi pratiti stranice Komikaza ako vas zanimaju hrvatski stripovi i njihove izložbe koje su izrazito zanimljive za pogledati. Možete ih zapratiti na društvenim mrežama: https://www.facebook.com/komikaze.hr i https://www.instagram.com/komikaze_hr/
Izvor fotografija: https://www.facebook.com/komikaze.hr/photos/a.335585069824921/5749012371815470/?type=1&theater