U subotu 10. 12. 2022. imali smo priliku prisustvovati na događaju pod nazivom Fragmenti odrastanja koji se održao u sklopu Pukotina u Dječkoj kući u Rijeci.
Pukotine su platforma kojoj je cilj otvaranje virtualnog prostora za mlade (ali i za ostale generacije) – prostora unutar kojega mogu detektirati i definirati vlastite probleme, identificirati se s drugima i njihovim poteškoćama i pukotinama kao i otvoriti mogućnost za lijepljenje i zacjeljenje. Pukotine teže postati mjesto koje može olakšati procese i faze tijekom odrastanja u ovom izazovnom okruženju, društvu i zajednici.
Fragmenti odrastanja naziv je za putujuće razgovore koje predvodi Adrian Pezdirc. Razgovori su posvećeni brizi o mentalnom zdravlju tijekom odrastanja, a održani su u Zagrebu, zatim Sisku te Rijeci! Fragmentima odrastanja u Rijeci prisustvovali su javnosti poznati gosti: Maja Krištof (poduzetnica i aktivistica), Pamela Perkić (aktivistica i model) i Marko Kovačić (profesor matematike i fitness trener).
Fragmenti odrasanja obuhvatili su aktivizam, tijelo, autentičnost i budućnost.
Gosti su podijelili svoja osobna iskustva, stavove, kako su se nosili sa određenim problemima tijekom odrastanja te kako su pronašli sebe i ono čime se vole baviti. Tijekom razgovora svaki je gost imao priliku ponešto reći o određenom fragmentu odrastanja.
Aktivizam je ono što ih je već u ranoj dobi odvajao od ostatka društva jer su bili željni promjene i drugačijeg, malim koracima počeli su se boriti za ono što je potrebno. Raznolikost i prihvaćanje raznolikog je ono što ih je guralo naprijed u traženju sebe i spoznaji svega što znaju danas. Od neprihvaćanja svog tijela, osuda drugih do zdravog balansa i ljubavi prema vlastitome tijelu i zdravlju. Tijelo je tu za nas, da nam služi onome čime je prvenstveno namijenjeno, a ne kako bi se uklapalo i mijenjalo prema nametnutim trendovima. Na kraju je razgovor bio posvećen mentalnom zdravlju kojem su se priključili psihoterapeuti Miranda Novak, Dušanka Kosanović i Mihael Kozina.
Maja Krištof i Pamela Pekić osvrnule su se i na problem virtualnog zlostavljanja u okviru društvenih profila koje vode. Obje su doista aktivne na svojim društvenim mrežama i nerijetko progovaraju i problematiziraju aktualne teme zbog čega se ponekad nalaze na meti zlostavljača. Upravo kroz tu temu provlači se i problem idealnog instagramskog izgleda, objasnile su kako je izuzetno važno prihvatiti sebe takvim kakvim jesmo i ne vjerovati svemu što vidimo online. Maja je spomenula kako se povezala s Pamelom i kako su dugim razgovorima pomogle jedna drugoj. Kao profesor matematike u osnovnoj školi Marko je progovarao o navedenim temama kroz školstvo i koliko nastavnik ima izuzetno važnu ulogu pri odgoju djece i ostavljanja kvalitetnih i ispravnih stajališta.
Zaključno su se složili kako je zajedništvo, potpora i reagiranje na aktualne probleme i promjene ono što nas pokreće i što bi nas trebalo voditi k boljoj budućnosti i zdravijem društvu. Upravo ovakvi razgovori omogućuju mladima da poslušaju iskustva drugih, osvijeste važnost mentalnog i fizičkog zdravlja i vrijednosti kojima bi trebali težiti. Tolerancija, pravo na jednakost i različitost, prihvaćanje jedni drugih ključno je za napredak društva kojem pripadamo.
Fotografije: pktn.hr
Pukotine u suradnički program Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, kolektiva BoliMe i organizacije FamilyLab, uz podršku Ureda UNICEF-a za Hrvatsku.