Ako ste „početnik u glazbi“, odabir pravog instrumenta može biti izazovan. Različiti popisi također mogu zbuniti i uplašiti početnike. Važno je znati da ne postoje početnički instrumenti per se. Svaki instrument više-manje može biti sviran na početnički i ekspertni način.
Prije svega, morate odrediti svoje motive i ciljeve. Nijedan odabir nije nužno pogrešan, ali sve ovisi o vašim interesima, sposobnostima (moguće je da će vam sviranje nekih instrumenata biti intuitivnije od sviranja drugih), posveti i budžetu.
Želim istaknuti da je sasvim u redu eksperimentirati i odlučiti ležerno se baviti glazbom. Ukoliko niste sigurni koji bi vam instrument najbolje odgovarao, ponekad je bolje početi s manjim i/ili jeftinijim verzijama istih ili sličnih instrumenata. Svejedno nemojte previše štedjeti na glazbenom instrumentu jer bi vas preniska kvaliteta mogla obeshrabriti.
Ovaj će popis sadržavati popularne glazbene instrumente koji se pojavljuju na velikom broju ostalih lista online. Uz njih će biti ukratko objašnjeno zašto su smatrani dobrim početničkim odabirima.
Blok flauta
Blok flauta je često prvi instrument s kojom se osoba susretne još u osnovnoj školi. Zato se često na nju gleda kao na igračku, ali važno je napomenuti da se radi o glazbalu s bogatom poviješću te se koristi i u „ozbiljnoj glazbi“. Blok flaute su pristupačne po cijeni i lako ih se čisti i održava. Radi svoje jednostavnosti, izvrstan su početnički instrument, pogotovo za stvaranje osjećaja za melodiju i upoznavanje s glazbenom teorijom.
Ukelele
Ukelele se nalazi na gotovo svakoj listi instrumenata preporučenih početnicima. Razlog tome jest da je manji instrument sa četiri žice što ga čini malo jednostavnijim za učenje od gitare. Naravno, radi kraćeg vrata, uglavnom ima manje oktava od klasične gitare. Na kraju dana, oba instrumenta imaju svoje pozitivne strane. Ukoliko niste sigurni koliko ste ozbiljni u vezi ovog interesa te nemate nikakvog iskustva sa sviranjem instrumenata, možda je ukulele bolji odabir za vas. Možete početi navikavati ruku na prebiranje žica i mijenjanje akorda na tom manjem instrumentu. Ukulele je vrlo prilagodljiv te se može koristiti za mnoge žanrove glazbe.
Usna harmonika
Usna harmonika je isto tako na mnogim listama instrumenata za početnike. Radi se o malom, lako prenosivom instrumentu koji može stati u vaš džep. Ako tražite neki instrument koji možete nositi bilo kamo sa sobom, ili se želite iskušati u puhačkom instrumentu, ovo je definitivno dobar početnički odabir. Razlikuje se od blok flaute po tome što na usnoj harmonici možete svirati akorde. Također je popularnija u modernoj glazbi te se smatra svestranijom; upotrebljava se u bluesu, jazzu, folku, rocku… Postoje mnoge vrste usnih harmonika te oni koji duže sviraju znaju imati više njih. Međutim, za početnike se najboljom opcijom smatra dijatonska usna harmonika – u C tonalitetu.
Gitara
Gitara je još jedan instrument koji se često preporučuje početnicima. Ona je laka za učenje i ima jednostavan sustav akorda, što znači da možete brzo naučiti svirati svoje omiljene pjesme. Tome također pridonosi činjenica da je gitara najpopularniji instrument u svijetu (zaobiđemo li rasprave o ljudskom glasu kao instrumentu). To znači da je lako uopće pronaći note/tablature bilo koje pjesme; ili općenito online lekcije. Gitare su dostupne u mnogim veličinama i stilovima, tako da možete pronaći onu koja odgovara vašem stilu i budžetu.
Klavir ili klavijatura
Klavir se često smatra najlakšim instrumentom za početnike jer njegove tipke odgovaraju notama na notnom crtovlju. Dakle, klavir je jedan od najboljih instrumenata za učenje solfeggioa što također može biti dobar početak za bolje razumijevanje i daljnje bavljenje glazbom. No, samo zato što je na klaviru lako proizvoditi note ne znači da je lako tek bilo što odsvirati. Za samo malo kompleksnije pjesme ili skladbe potrebno je koristiti obje ruke istovremeno što zahtjeva mnogo prakse i mentalne koncentracije. Za početnike je klavijatura, koja je manja i jeftinija, definitivno bolji izbor – također za one koji se žele baviti modernom glazbom. Dok klasični klavir ima 88 tipki, električna klavijatura ih ima manje. Postoje mnoge vrste i dimenzije između kojih osoba može birati.
Bongo bubnjevi
Bongosi su smješteni na kraj liste kao bonus. Radi se o afro-kubanskoj udaraljki od dva manja bubnja. Malo su drugačiji od prije spomenutih glazbala. Prvo, za razliku od, na primjer, blok flaute kojom možete dobiti bolji osjećaj za melodiju, sviranjem bongosa razvit ćete ritmičke sposobnosti (osim toga, poboljšava koordinaciju i motoričke sposobnosti). Drugo, često se govori o tome kako su bongosi dobri za sviranje u grupi – iako grupa nikako nije preduvjet za sviranje. Bubnjevi su na više-manje svim listama početničkih instrumenata. Međutim, radi se o skupom i glasnom instrumentu. Za početnike se uglavnom preporučuju električni bubnjevi koji su međuostalom manji, mobilniji i tiši (iako ovisi o raznim preferencijama). Za one koji su zainteresirani za bubnjeve, ali nesigurni, bongosi su dobra, jeftinija i jednostavnija alternativa na kojoj možete početi vježbati svoje ritmičke sposobnosti.
Izvori:
https://www.savethemusic.org/blog/easy-instruments-to-learn/
https://takelessons.com/blog/easiest-instrument-for-adults
https://higherhz.com/easiest-instruments-to-learn/
https://dittomusic.com/en/blog/8-easiest-instruments-to-learn-for-musicians-on-a-budget/
Sve fotografije su preuzete s Pixabaya.