Pokretači obilježavanja Svjetskog dana oceana, The Ocean Project, u svome radu imaju primarnu zadaću. Njihova zadaća je podizanje svijesti o očuvanju oceana i radu na njihovoj zaštiti. Obilježavanje dana pokrenuli su davne 2002. godine, a uz mnoge pregovore, UN je 2008. godine odredio 8. lipanj kao Svjetski dan oceana.
Teme Dana
Svake godine Dan je određen drugom temom. Iako je obilježavanje pokrenuto 2002. godine, tek nakon UN-ovog određenja Dana nastupaju teme. Neke od prošlogodišnjih tema su:
- “Naši oceani, naša budućnost”
- “Očistimo naš ocean!”
- “Ocean: život i sredstva za život”
- “Revitalizacija: kolektivna akcija za ocean”
PROBLEMI (ZAGAĐENOSTI) OCEANA
Svake godine temperatura oceana i mora sve je veća. Povećanje temperature ima znatan utjecaj na ostatak svijeta pa tako i na toplinske valove, uragane, suše ili obilne kiše. “Voda uz obale Meksičkog zaljeva porast će do 2050. godine za 30 centimetara, što je ogroman porast. To može olujne udare i uragane učiniti još gorima nego su sada.” rekao je David Holland, znanstvenik koji se bavi klimom. Sve veće uništenje oceana i svjetskih mora uzrokovane su ljudskom rukom. Izrazito mnogo dijelova oceana i mora nije istraženo, no otkriveno je kako već sada postoji 500 mrtvih zona u oceanima diljem svijeta, a koliko je još neotkrivenih. Zaključak je da već sada postoje mjesta u oceanima gdje nema nikakvog života.
Najgore po ocean i more je plastika. Postoji velikih 5 otoka otpada – najveći je Veliki tihooceanski otok, oko 2 000 km od Kalifornije i čak je 11 puta veći od Jadranskog mora. Drugi je Zapadni pacifički otok blizu Japana. Te otoke smeća čini uglavnom mikroplastika koja se pod utjecajem sunca, soli i valova raspada.
Naše Jadransko more jedno je među zagađenijima zbog svog položaja i “oblika zatvorenosti”.
THIS, NOT THIS!!!
“VIŠE CVIJEĆA, MANJE SMEĆA!”
Slike preuzete s Pixabay-a.