Proces se zove drug checking ili provjera sastava supstance, a najbliže nama provodi se u Sloveniji. Drug checking nije isto što i drug testing jer ne testira prisutnost supstance u osobi niti se fokusira na kazneni progon. Naprotiv, ova praksa u cilju ima zaštitu zdravlja korisnika i povećanje sigurnosti na rizičnim mjestima kao što su noćni izlasci i festivali.
Drug checking provodi se u nekoliko europskih zemalja
Drug checking provodi se u nekolicini zemalja u Europi s velikim uspjehom već godinama, primjerice u Švicarskoj, Francuskoj, Španjolskoj, Portugalu, Njemačkoj, Austriji, Nizozemskoj i Sloveniji. Usluga ovisi o zakonima unutar države, recimo kako je definirano tko smije i zašto posjedovati nešto za što je utvrđeno da je droga. Italija je jedna od restriktivnijih zemalja po tom pitanju, no Neutravel project uspio je u suradnji s nevladinim organizacijama i Zavodom za javno zdravstvo provesti akciju drug checkinga koja je pokazala iznimno pozitivne rezultate i otvorila put k uvođenju prakse u druge regije u zemlji. Ključnu ulogu odigrao je odnos s institucijama vezanim uz zdravstvo kao i kreatorima politike. U Beču još od 1997. godine djeluje Checkit! – organizacija za mobilno provjeravanje lijekova na festivalima, klubovima i rave partyjima. Financirana je od strane grada Beča i Federalnog ministarstva socijalne skrbi, zdravstva i zaštite potrošača. Ove i brojne druge primjere moguće je pronaći na stranicama TEDI networka, odnosno Trans European Drug Informationa čiji pravilnik jasno definira sve aspekte drug checkinga na postojećim slučajevima.
Kako funkcionira drug checking?
Princip je sljedeći: na unaprijed određenom drop in mjestu korisnik usluge ostavi svoj uzorak koji se zatim šalje na analizu u laboratorij. Tamo se provjeravaju sastojci i uspoređuju s onim što korisnik misli da je kupio. Potom se uzorak vraća korisniku uz detaljne informacije o sastavu i korisne savjete za sigurniju uporabu. Ukoliko bi se detektirala prisutnost nekih neočekivanih štetnih ili nepoznatih tvari, korisnik bi dobio upozorenje te je na njemu odluka što će učiniti kad ima na raspolaganju informacije o supstanci. Tako laboratoriji osim testiranja vrše i sigurno odlaganje supstanci ako se korisnik odluči da ih ipak ne želi konzumirati. Postoji i drugi oblik testiranja on site gdje se primjerice na predviđenom mjestu na festivalu testiraju supstance u kratkom vremenskom roku kako bi posjetitelji mogli uživati u eventu na sigurniji način.
Provodi se radi smanjenja rizika i očuvanja zdravlja
Čitav ovaj proces je anoniman, a u kontakt s uzorcima mogu doći samo oni koji su od države odabrani te stručno educirani o postupku. U Zakonu o suzbijanju zlouporabe droga stoji da drogu mogu posjedovati i ”djelatnici koji provode programe prevencije, liječenja, odvikavanja i smanjenja štete te znanstveno-istraživačke projekte radi praćenja dostupnosti i pojavnosti novih psihoaktivnih tvari u cilju zaštite javnog zdravlja”. Na taj način uspostavlja se odnos uzajamnog povjerenja i otvara se put ka boljem informiranju javnosti. Usluga provjere droga provodi se s namjerom da se korisniku pomogne u smanjenju izloženosti riziku bez prosuđivanja njihove odluke o konzumiranju droga i nepotrebnog stigmatiziranja. Dakle, drug checking je integrirana usluga koja omogućuje pojedincu kemijsku analizu droga i savjetovanje, pritom nastojeći smanjiti štetu uzrokovanu konzumacijom droga kroz bolje informiranje pojedinaca o sadržaju droga koje namjeravaju konzumirati.
Prednosti drug checkinga
TEDI je identificirao četiri glavna načina kako testiranje uzoraka podupire vladine intervencije: smanjuje broj nesreća vezanih uz zlouporabu psihoaktivnih supstanci, povećava efikasnost vladinog odgovora prilikom pojave novih ili smrtonosnih droga, smanjuje kratkoročne i dugoročne posljedice po zdravlje uzrokovanih zlouporabom alkohola i droga te uvodi intervencije kod grupa u ranijim stadijima zlouporabe psihoaktivnih sredstava, koji inače kasnije osjete potrebu da potraže pomoć. Drugim riječima, osim što je koristan za javnost, drug checking omogućava nadležnim institucijama uvid u trendove na tržištu. Primjerice, pojava fentanila i raznoraznih sintetičkih droga čija djelovanja još nisu sasvim poznata predstavlja veliku opasnost za korisnike. Uvođenjem ove prakse Slovenci su uspješno detektirali prisutnost fentanila u sastavu nekih droga i izbjegli tragične posljedice. Tako je drug checking važan doprinos sustavu ranog upozoravanja jer otvara prostor za intervenciju prije nego što dođe do kritične situacije. Općenito postoji malo istraživanja o njegovim efektima na konzumaciju droga i druga rizična ponašanja; Benshop i suradnici 2002. godine proveli su početna istraživanja koja pokazuju kako drug checking ne stimulira povećanje konzumacije droga već ga čak i smanjuje. S obzirom na važnost ove teme sigurno je kako je nužno nastaviti s istraživanjima i prenošenjem informacija javnosti. U Hrvatskoj drug checking nažalost još ne postoji, najsličniji projekt proveo je Nastavni zavod za javno zdravstvo “Dr. Andrija Štampar” u suradnji s Gradom Zagrebom gdje su omogućili anonimnu i besplatnu analizu opojnih sredstava koja je bila namijenjena roditeljima te su morali osobno donijeti uzorak koji su željeli poslati na testiranje. Ipak, postoje neki koji se intenzivno zalažu za uvođenje usluge provjere droga i sigurno ste za njih već čuli.
Tko su Tripsitteri i zašto je dobro da su na partyu?
Tripsitters Rijeka projekt su Udruge Terra nastao 2019. godine i njihovo polje djelovanja je outreach za sigurno noćno okruženje. Sama Udruga Terra bavi se uspostavljanjem odnosa uzajamnog povjerenja i pružanja pomoći ovisnicima i povremenim konzumentima opojnih droga koji nisu adekvatno obuhvaćeni zdravstvenim i socijalnim mjerama postojećih ustanova i službi, kao i smanjenjem štete nastale konzumiranjem opojnih droga. Program u svijetu poznatiji kao Harm reduction fokusira se na ostvarenje ravnopravnog položaja tih osoba u svim sferama društvenog života. Udruga provodi niz aktivnosti poput zamjene pribora (čisto za prljavo) i podjele kondoma koja se provodi u prostoru udruge te vođenje “drop-in” centra; prostora u kojem ovisnici tijekom radnog vremena mogu boraviti i razgovarati s djelatnicima i volonterima udruge o specifičnim zdravstvenim problemima vezanim za ovisnost (hepatitis B i C, AIDS, druge spolno prenosive bolesti, apstinencijska kriza, apscesi, sklerotične vene). U svrhu dostupnosti korisnicima i prilagođavanju potrebama zajednice osnovali su i Tripsitterse. Njihova ciljana mjesta su kafići, klubovi i ljetni festivali te sva neformalna mjesta okupljanja mladih. Ukoliko ste ih susreli na terenu mogli ste vidjeti njihove edukativne letke s mnogo informacija o svakoj supstanci zasebno, ali i njihovom kombiniranju, kao i reagens testove kojima na licu mjesta mogu utvrditi sastav droge i/ili prisutnost fentanila. Također, kao dio programa povećanja sigurnosti u noćnim izlascima nude i edukativne letke o spolno prenosivim bolestima te kondome. Tripsitteri su sudjelovali na brojnim eventima ovoga ljeta: Trk u šumu, SeaStar, SeaSplash, Velvet festival, Defected, Pandemonium te punk/metal festival 3FF. Na štandu su posjetitelji mogli doći po okrijepu u obliku besplatne vode, magnezija i drugih vitamina i svježeg voća, zaštitu od sunca, čepiće za uši te već spomenute letke, kondome i lubrikante. Drugim riječima, ponešto za svakoga. Tim koji čine voditelji Maša Serdarević i Andrej Rupnik s volonterima, uvijek je spreman na intervenciju kao i opušten, informativan razgovor. Osim festivala, Tripsitteri su se angažirali u brojnim drugim oblicima javne edukacije kao što su predavanja i informativni kvizovi, a trenutno rade na širenju programa na naš glavni grad. Volonteri su uvijek dobrodošli, a za sve druge informacije kao i prostor za siguran i anoniman razgovor potražite ih na Instagramu i TikToku.
Gdje u Hrvatskoj napraviti drug checking?
U svrhu podizanja svijesti o potrebi drug checkinga u Hrvatskoj snimili su i video u suradnji s Cro Mountom. Pored poznatijih uzroka težih oboljenja ili smrti zbog zloupotrebe supstanci kao što su predoziranje, oboljenja od malignih bolesti i problema krvožilnog sustava te samoubojstva, komplikacije od neprovjerenih psihoaktivnih supstanci predstavljaju veliki rizik. Naime, supstance se miješaju s raznim tvarima kako bi se poboljšala njihova efikasnost ili umanjila njihova realna vrijednost na ilegalnom tržištu. Dovoljno je samo jednom naletjeti na krivi mix da bi imali trajne posljedice kao što su traume od bad tripa, razvitak psihičke bolesti ili pak eskalacija u obliku nanošenja štete samom sebi ili drugima. Zato je testiranje supstanci najbolji način za izbjegavanje neugodnih iznenađenja i mirnu dušu u provodu. Ovaj projekt podržava EHRA – Eurasian Harm Reduction Association, a Tripsitteri podsjećaju da sve dok se drug checking ne uvede u Hrvatsku provjereni reagens test je moguće kupiti online (link u opisu njihovog profila).