Prošloga tjedna u popodnevnim satima održana je treća „Kultura“ u vodstvu Katarine Podobnik, kustosice i asistentice pri Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci, organizirana u sklopu RiBroo kampa za brucoše. Kako navodi Katarina, vođena šetnja Rijekom nastala je suradnjom Studentskog zbora Sveučilišta u Rijeci i Studentskog kulturnog centra (SKC-om), a na inicijativu potonjeg. Voditeljica Centra Jana Ažić naglašava kako je smisao upoznati studente, većinom brucoše koji dolaze iz mjesta van Rijeke, s kultnim mjestima za okupljanje u Rijeci, kao i s povijesno važnim dijelovima grada kroz zabavnu i opuštenu šetnju. Prema riječima voditeljice šetnje, Katarine, odabrane lokacije spoj su kulturne ostavštine grada Rijeke i mjesta za provođenje slobodnog vremena.
Mit o Trsatskim stubama, grb grada Rijeke, uloga Palacha…
Okupljanje je započelo na terasi studentskog kafića Akvarij na Kampusu otkuda se nastavilo preko Trsata, Stubama Petra Kružića (poznatijima kao Trsatskim stubama) do Mrtvog kanala, zatim do Jelačićevog trga i Korzom do Omladinskog kulturnog centra Palach. Neke od kulturno značajnih priča koje su studenti mogli čuti uključuju povijest Kampusa na kojem je bila smještena vojarna, mit o Trsatskim stubama koji glasi da je nemoguće prebrojati točan broj stupa, lik i djelo arhitekta Josipa Pičmana, graditelja sušačkog nebodera, grb grada Rijeke i ulogu Omladinskog kulturnog centra Palach u stvaranju glazbene i kulturne riječke scene. Voditeljica je usput sa studentima podijelila i neke druge zanimljivosti o Rijeci i Riječanima poput činjenice da je Jelačićev trg jedini trg koji nazivaju imenom i da se po gradu obično orijentiraju na temelju zgrada, trgovina ili kafića, a ne po nazivima ulica. Studentima je također savjetovala kafiće koji bi im se mogli svidjeti ovisno o glazbi koju slušaju, kojim dijelovima grada prošetati i koja značajna mjesta posjetiti.
Interaktivnoj šetnji pridružili su se brojni studenti
Po očekivanjima voditeljice, šetnja je zbilja bila interaktivna što se očitovalo u želji studenata za uključivanjem u raspravu i mnogim postavljenim pitanjima. Studenti su zaključili kako im je vodstvo bilo izuzetno korisno jer su prije svega, naučili glavne stvari koje će im pomoći u snalaženju u novoj sredini, ali i neke zanimljivosti koje nisu imali priliku čuti. Jedna je studentica napomenula kako joj se jako svidjelo što je prikazani sadržaj uključivao različite skupine ljudi, čime se pokazuje da u Rijeci svatko može pronaći svoje mjesto pod suncem, a studenti su pohvalili organizaciju i vodstvo. U šetnji nisu sudjelovali samo studenti iz drugih krajeva Hrvatske, već nam je nekoliko studenata otkrilo da su čak i kao Riječani saznali nešto novo o povijesti svog grada, što dokazuje kulturni značaj tog događanja.