Prošloga tjedna su na sveučilišnom Kampusu održana dva predavanja u sklopu akcije Movember. O temi ”Tumori testisa” govorio je izv. prof. dr. sc. Dean Markić, a o temi ”Testosteron i muško zdravlje” govorio je doc. dr. sc. Antun Gršković.
Okupljene je na samom početku pozdravila rektorica Sveučilišta prof. dr. sc. Snježana Prijić Samaržija koja ja naglasila važnost širenja svijesti o važnosti muškog zdravlja te najavila postavljanje edukativnih plakata po sastavnicama Sveučilišta. “Često govorimo o ženskom zdravlju, ali treba svakako govoriti i o muškom. U suradnji sa studentima Akademije i stračnjacima – izradili smo plakat koji će biti postavljeni po svim sastavnicama riječkog Sveučilišta, a koji prikazuje kako ispravno napraviti samopregled testisa”, rekla je uvodno rektorica Prijić Samaržija.
Profesor Markić rekao je u svojem izlaganju više o samom pokretu Movember i o važnosti samopregleda testisa. “Movember je pokret iz Australije, koji se proširio se na cijeli svijet. Tijekom mjeseca studenoga posebna se pažnja posvećuje muškim bolestima i to raku prostate, raku testisa i mentalnom zdravlju, naglasivši važnost fizičke aktivnosti.
Nadodao je da je veliki broj karcinoma izlječiv ako se otkrije u ranom stadiju, čak njih 95 % se može otkriti markerima kojima raspolažu ordinacije. Govoreći o uzroku nastanka, navedeno je da postoji određena sumnja na nezdravi stil prehrane kod oboljelih i da je posebno važan samopregled za koji će biti postavljeni edukativni plakati. Kod uočavanja krvžica ili uvećanja testisa potrebno je odmah se javiti liječniku.
Docent Gršković govorio je o ulozi testosterona pri čemu je testis žlijedza koja ima svoju egzokrinu i endokrinu funkciju te dobiva signale od hipofize i hipotalamusa. U starijoj životnoj dobi nastupa hipogonadizam pri čemu je istaknuo da manjak testosterona može utjecati na muskulatorni sustav, spolno zdravlje te u konačnici povećati i mortalitet.
Predavanja su zajednički organizirali Sveučilište u Rijeci, Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci i Klinički bolnički centar Rijeka.
MOVEMBER
Movember je pokret obilježavanja studenog kao mjeseca zaštite zdravlja muškaraca. Sam naziv nastao je spajanjem dviju riječi moustache (brkovi) i November (mjesec studeni). Pokret je nastao u Australiji 2003. godine te je vremenom izrastao u pokret koji se bavi unaprjeđenjem svjesnosti o muškom zdravlju. Fokus je na zdravstvenim problemima koji pogađaju muškarce, kao što su rak prostate i rak testisa, ali i na često zanemarenim poteškoćama vezanim uz mentalno zdravlje i samoubojstvo. Od raka prostate, najčešćeg novodijagnosticiranog raka muškaraca u Hrvatskoj, godišnje oboli oko 2800 osoba, a prema posljednjim je podacima u 2021. godini umrlo njih 805.
U gotovo 90 % bolesnika javlja se kod muškaraca starijih od 60 godina, a incidencija je u porastu. Prema smjernicama Hrvatskog urološkog društva u muškaraca starijih od 50 godina preporučuje se PSA testiranje (testiranje prostata specifičnog antigena), ali svakako treba procijeniti koristi i rizike tog postupka. Rak testisa najčešći je maligni tumor koji se javlja u muškaraca između 15. i 44. godine života. U Hrvatskoj od njega godišnje oboli oko 200 muškaraca. U usporedbi s drugim sijelima raka, prognoza je vrlo dobra te je petogodišnje preživljenje oko 95 %. Izuzetno je bitno da se jednom mjesečno učini samopregled testisa kako bi se tumor otkrio u što ranijoj fazi, kada je i liječenje manje agresivno. Pronalazak kvržice na testisu ili njegovo povećanje mogu govoriti u prilog postojanja testisa te je neophodno posjetiti liječnika. Liječenje raka testisa otkrivenog u ranom stadiju, pa čak i uklanjanje jednog testisa, najčešće ne utječe na seksualni život ili plodnost.
Samoubojstvo je vodeći uzrok smrti među ozljedama kod muškaraca između 20. i 64. godine života u Hrvatskoj. Prema posljednjim su podacima u 2021. godini od suicida umrla 454 muškarca, što je 78 % od ukupnog broja smrti od suicida te godine. Brojna istraživanja pokazuju da su muškarci manje skloni od žena potražiti pomoć kod pojave zdravstvenih problema, pa tako i kod pojave psihičkih teškoća.