10. jubilarni međunarodni studentski filmski festival u organizaciji udruge Flmaktiv i Studentskog kulturnog centra Sveučilišta u rijeci počinje u ovu srijedu.
40 filmova podijeljenih u 11 programa iz 17 zemalja natječu se za titulu najboljeg igranog, dokumentarnog i animiranog filma te za pobjednika prema odabiru publike. Selektorice festivala su Maša Drndić koja je ujedno i umjetnička direktorica festivala te Marta Ban.
“Od toga je sedam hrvatskih naslova što nam je jako drago jer je to oštra svjetska konkurencija pa je lijepo vidjeti da su hrvatski filmovi sve jači i da mogu ući u tu svjetsku konkurenciju. Do sada smo uspjeli pregledati 6500 filmova koji su bili prijavljeni, prikazali smo 450 filmova, a imali smo oko 12, 13 gostovanja u Hrvatskoj i inozemstvu sa svojim programima te podijelili 50 nagrada.” – Maša Drndić
U svakoj od natjecateljskih kategorija (igrani, dokumentarni i animirani film), tročlani žiri odabrat će najbolje od najboljih, a također će biti organizirano i glasanje publike za njihovog favorita.
Ovogodišnje izdanje festivala posvećeno je temi Desetljeće.
Bogat program traje sve do nedjelje.
POPRATNI PROGRAM – IZLOŽBE, RADIONICE, RAZGOVORI, PARTIJI, POPODNEVNI DORUČCI…
Izložbeni program festivala obuhvaća niz događaja, uključujući predfestivalski program Retrogradni Merkur / Mercury Retrograde koji će se održati od 20. do 22.11. u Galeriji SKC, multimedijalnu izložbu Démodé (22. – 26.11.) koja će biti postavljena u prostoru Galerije SKC te radionički program za javnost pod nazivom Arcade.
Retrogradni Merkur/Mercury Retrograde
Posvećen je arhivskom istraživanju popularnih oblika vizualne komunikacije i društvene kritike na internetu koji su nastali tijekom proteklog desetljeća. Radionicu će voditi nezavisna inicijativa Spačke i multimedijalni umjetnik Damjan Šporčić koji su pripremili fascinantnu audio-vizualnu postavu koja će vas voditi kroz desetljeće internetskog stvaralaštva. Glavno pitanje koje izložba postavlja; u svijetu hiperprodukcije, što možemo naučiti iz arheologije jednog desetljeća? Radovi i participativni programi obrađuju temu prolaznosti i mijena kroz proteklo desetljeće, ekonomske i političke uslove, međuljudske odnose u digitalnoj i fizičkoj svakodnevnici.
Izložbeni program okuplja petnaestak umjetnika i umjetnica iz brojnih zemalja koje kroz različite perspektive i audio-vizualne formate progovaraju o globalnim, ali i intimnim promjenama.
Kroz duboko intimne prikaze i društvene osvrte, izložba Démodé pretresa proteklo desetljeće: razvoj komunikacijskih i informacijskih tehnologija, klimatske krize, ratove te političke, društvene i ekonomske promjene i kako se one odražavaju na svijet rada i kvalitetu života. Otvorenje izložbe je 22. studenog u Galeriji SKC s početkom u 21:00, nakon čega slijedi druženje u OKC Palach.
Arcade / Igraonica radionice
Potaknut će građane Rijeke na prisjećanje, zamišljanje, asocijaciju i stvaranje stimuliranjem osjetila. One pozivaju sudionike da kroz različite aktivnosti spoznaju nove načine doživljaja i razumijevanja svijeta filma i umjetnosti.
Radionica How To Love Many in Many Ways
Njemački umjetniki Gabriel Hensche istražuje šire značenje ljubavi, čija će radionica poslužiti kao vježbaonica za brigu o sebi i okolini. Ova radionica potiče da uspostavimo odnose s različitim živim bićima, biljkama i predmetima koji svakodnevno oblikuju naše živote, uključujući čak i mobilne uređaje. Radionica će se održati 25.11. u dvorani Filodrammatica od 15:00 do 17:00 sati.
Distribute this! (Green edition)
Uz How To Love in Many Ways, predzadnji dan festivala nas očekuje radionica DISTRIBUTE THIS! (GREEN EDITION) pod vodstvom Morane Ikić Komljenović, koja je odlučila polaznicima omogućiti detaljan uvid u pripremu filmskog projekta – od razvoja ideje do finalizacije i distribucije. Radionica će se održati u Mini Art-kinu u popodnevnim satima kada ćete imati priliku zaroniti u svaki aspekt filmske produkcije. Morana će podijeliti svoje bogato iskustvo i praktične savjete kako pretvoriti filmsku ideju u konkretni projekt, kako pripremiti scenarij i osigurati da vaša priča bude uspješno ispričana na filmskom platnu.
How To Get Lost In The Safe Space
Posljednji dan festivala, u vremenskom okviru od 14:00 do 17:00, posjetitelji će imati priliku sudjelovati u radionici How To Get Lost In The Safe Space riječke umjetnice Petre Mrše. Ova radionica nudi umjetničku metodologiju koja potiče intimni angažman i istražuje prostor između digitalnog prostora i tijela. Mjesto održavanja je dvorana Filodrammatica.
VRIJEME JE ZA PARTY…
Nakon radionica i programskih blokova, slijedi završni party u Nemo klub, gdje ćemo proslaviti slavlje uspješnog desetljeća u 23:00. Za glazbenu atmosferu će se pobrinuti član TBF-a i polovica Banana zvuka – Luka Barbić, koji vješto plovi kroz razne stilove i razdoblja. Reggae, funk, pop & hip-hop, 80-e, 90-e, 00-e, pokrenuti će vaše noge na ples!
Ako ste više raspoloženi za razgovor i gledanje filmova, pozivamo vas na opuštanje uz Studijske priče / Tales of Studying u atriju Art-kina. Mirela Džafić je za vas pripremila inspirativni razgovor i toplu zakusku uz projekciju filma Sarma, studenata i studentica Akademije primijenjenih umjetnosti koja liječi i najgori mamurluk. Okupljanje talentiranih studenata i pobjednika STIFF-ove Dekade zamišljeno je kao dijeljenje iskustava iz svijeta filma; kako izgleda sam proces kreacije i koji su ključni izazovi s kojima su se autori susreli.
Zatvaranje festivala bit će upriličeno u ugodnom ambijentu Art-kina uz opuštenu diskusiju i popodnevni doručak.