Na Rektoratu Sveučilišta u Rijeci, potpisano je pismo potpore u prijavi Zajednice znanja i inovacija za područje vodnih, morskih i pomorskih sektora i ekosustava („Pomorski ZZI“) Europskog instituta za inovacije i tehnologiju (ETI) programa Obzor Europa.
Pismo potpore potpisali su ministar znanosti i obrazovanja Radovan Fuchs i ministar mora, prometa i infrastrukture Oleg Butković. Cijelu inicijativu podržala je i Primorsko-goranska županija, kao i Grad Rijeka. Grad koji je uvijek orijentiran prema plavom, moru, brodogradnji i pomorstvu. Grad koji proizvodi i stvara vrhunske kadrove. A ti kadrovi stvaraju vrhunske proizvode. Šteta je to ne iskoristiti i ne pozicionirati se na karti Europe, istaknuo je primorsko-goranski župan Zlatko Komadina.
Najveći projekt na prostoru EU
Svrha projekta je transformiranje regije u kontekstu plave ekonomije i digitalne zelene agende. Potpisivanje potpore samo je prvi korak u realizaciji ciljeva, ciljeva strateške nacionalne važnosti pri mapiranju Hrvatske i Kvarnera kao središta razvoja održive ekonomske domene. Ključno je bilo u prvom koraku dobiti podršku Ministarstva mora, prometa i infrastrukture te uistinu ministra Butkovića, kao našeg resornog ministra jer se radi o zajednici znanja i inovacija koja je vezana za pitanja vode, mora i pomorskog ekosustava. Također, ključna je podrška našeg resornog Ministarstva znanosti i obrazovanja jer se radi o najvećem Horizon projektu. Dakle, radi se o ogromnom poslu koji nas tek sada čeka, zaključila je rektorica Snježana Prijić Samaržija.
Rijeka kao sretno rješenje
Ministar Fuchs izjavio je da grad na moru tako postaje jedini logičan slijed događanja pri realizaciji brojnih infrastrukturnih projekata. “Težimo da budemo kap znanja, a mislim da to možemo s obzirom na ljude, projekte i razvoj. Ono što slijedi nakon ovog potpisivanja je neupitna potpora i podrška Vlade Republike Hrvatske. Ipak, cijeli je projekt potrebno podići na dodatnu dimenziju kroz Europske institucije. Ovo je samo jedna od inicijativa koja može unaprijediti i pozicionirati Hrvatsku izvan Europske karte”, rekao je ministar nadodavši da se izuzetna vezanost odnosi na Sveučilište u Rijeci, koje promišlja i razvija ideju o budućim tehnološkim rješenjima.
Butković je još najavio da, ukoliko pripreme za 2026. godinu prođu uspješno, Rijeku očekuje još jedna takva institucija.
Energija budućnosti
Rektorica je istaknula da inicijativa nije novost, već da se Sveučilište za nju priprema godinama. Riječ je o velikom projektu u koji Sveučilište ne može ući samostalno, već zahtijeva podršku Vlade i lokalne zajednice. Shodno tome, pripreme za prijavu projekta otvaraju se početkom iduće godine.
“Ovo je trenutak kada okupljamo naše hrvatske partnere, a nakon toga nastupamo internacionalno, gdje se očekuje sudjelovanje iz Austrije, Njemačke, Norveške, Italije i Slovenije. Međutim, ovo je trenutak za uključivanje dodatnih partnera koji bi donijeli dodatnu vrijednost ovoj aplikaciji”, rekla je izvršna direktorica Lürssen Design Kvarner i Maritime Center of Excellence Kvarner, Ana Odak.