U srijedu, 29. svibnja u ponovno otvorenom kultnom kafiću Teta Roža (Kumičićeva 55) održat će se prva (ikada!) večer Anonimnih Autora. Riječ je o studentskom projektu čiji je cilj unaprijediti i vrednovati studentsko stvaralaštvo koje je ujedno i anonimno kako bi fokus bio na samoj književnosti te stvoriti okruženje za čitanje istoga. Nakon prikupljanja anonimnih književnih radova u srijedu slijedi predstavljanje zbirke u kojoj su objedinjeni. Ako volite dobru pisanu riječ, u srijedu dođite u Tetu Rožu u 19 sati gdje ćete moći prolistati i uzeti zbirku, te ono najvažnije – čitati i čuti anonimne radove, i poeziju i prozu.
Za vas smo pripremili intervju s voditeljicama projekta, dvije od četiri, Paulom Horvat i Katarinom Bošnjak.
Za početak mi recite tko su Anonimni Autori i što cijeli projekt znači za studente?
Sama bit projekta je da su autori anonimni, mi kao urednice ne znamo tko su naši autori. Anonimni su autori književni potencijal koji postoji među studentskom populacijom a koji prije ovog projekta nije imao puno prilika biti ostvaren. Shvatile smo da puno studenata ne želi svoje ideje i svoje radove potpisivati svojim imenom i prezimenom, odnosno, ne žele otkrivati svoje identitete i da je zapravo ključna ta anonimnost. Anonimni autori su bili prilika za ogromnu količinu studentica i studenata da izlože svoje književne radove i da ih mogu vidjeti realizirane u zbirci. Ovo je nekakav način da se sve izloži bez da moramo razmišljat o tome hoće li neko povezat naše lice i naš lik s našim riječima.
Smijete li nešto reći o voditeljima projekta?
Mi smo četiri studentice na 3. godini Kulturologije koje su u sklopu kolegija Kulturne politike na odsjeku za kulturalne studije u sklopu kojeg se već godinama provode određeni projekti. Ovo je jedan od projekata koji smo mi zajednički stvorile iz osobne strasti prema književnosti, a koji je nekim spletom okolnosti izrastao iz akademskog okvira i prerastao u nešto veće zahvaljujući Studentskom Kulturalnom Centru Sveučilišta u Rijeci koji nas je podržao i na čiji smo se natječaj bile prijavile. Sve mi jako volimo čitati i volimo književnost, poštujemo pisanu riječ i mislimo da jedan dio inspiracije isto došao iz prošlogodišnjeg studentskog Vriska.
Kako je tekao proces nastajanja projekta, jeste li se suočile s nekakvim problemima?
Nas četiri smo radile u timu što je bilo jako zanimljivo jer smo sve prijateljice. Bilo je teško i bilo je tu svega, ali smo na kraju demokratskim putem riješile sve probleme. Razvijale smo svoju ideju, ona se mijenjala kroz cijeli taj proces i na kraju je došlo do toga da sada imamo jednu kompletnu zbirku radova i jedan veliki književni događaj u nastajanju. Svaka od nas je dala svoju ideju u toj cijeloj stvari, svaka je pridonijela nešto svoje jer svaka ima različite interese i to smo uspjele ukomponirati u cijeli projekt, npr. što se tiče društvenih mreža, dizajna, promidžbe s kabanicama, ali radile smo timski.
Čujem da imate i društvene mreže. Recite mi malo o tome.
Imamo Instagram stranicu koju vodi naša kolegica Jana ali sve mi pomalo pomažemo, to je zapravo bio jedini naš društveni medij koji smo imale u početku, sad imamo i Face profil, služio je da prije nego što objavimo natječaj za zaprimanje radova malo zaintrigira sve one koji su pratili naš rad. To su bila neka misteriozna pitanja kojima smo htjele pokazati javnosti a najviše studentima da su otvorena i da na njih tražimo odgovor koji smo dobile kroz njihove radove, npr. Što je to autor?, Tko je to autor?, Zašto je autor anoniman?, Jesi li ti možda autor?. Mi smo pitanjima htjele ukazati na veću važnost rada, a manje na autora što daje prostor anonimnim autorima da se više fokusiraju na to što piše a ne tko piše jer odmakom od autora stavljamo fokus na kolektivnu svijest, interese, problematike i rad koji zajedno stvaramo.
Smijemo znati teme tekstova ?
Ima raznih tema, ali koliko smo mogle zaključiti, svi se tiču identiteta i propitkivanje identiteta kao mlada osoba u današnjem društvu, npr. seksualnost, ženstvenost, klasne borbe, ima puno ljubavnih tekstova, puno različitih formi koje su bile dosta zanimljive jer smo shvatile kako svatko ima svoj način pisanja, netko koristi interpunkciju na različit način, dijalog i slično. Svi su radovi povezani okosnicom intimnosti koja je ključan faktor jer se ne bi mogla tako dobro predočiti da nema toga predznaka koji je anoniman.
Koliki je bio odaziv na natječaj?
Bio je dosta dobar, veći od očekivanog. Nismo imale velikih očekivanja jer je ovo prvi put da smo tako nešto napravile. Dobile smo preko 90 radova. Cijeli je proces selekcije bio naporan i težak, puno smo dobrih radova morale maknuti jer smo morale napraviti mjesta za neke koje smo smatrale boljima. Stvorile smo neke standarde tako da je cijela selekcija neko naše mišljenje, ali ne možemo reći da je ijedan rad bio loš. Taj veliki odaziv je glavni indikator toga da studenti stvaraju i da žele stvarati, pisati i raditi na svojoj književnosti, ali nisu imali dovoljno prostora.
Dakle, radove ste ukomponirale u zbirku. Kako se zbirka zove? Što sadrži?
Zbirka se zove Anonimni Autori kao naziv našeg projekta. Sadrži 37 radova nakon duge selekcije. Dizajn nam je radila naša dizajnerica Tina Tus koja je napravila jako dobar posao uz sve naše lude ideje i primjedbe. Dodala je neke svoje ilustracije za koje je mislila da idu uz teme radova. Tiskana je uz pomoć Studentskog Kulturnog Centra Sveučilišta u Rijeci. Tu je objedinjena književnost studenata. Zbirka se može naći na našoj književnoj večeri, imamo limitiran broj ali imamo neke planove tiskati još. Bit će dostupna i digitalno nakon Književne večeri, na našem Instagramu i Facebooku će biti link na koji svi koji nisu uspjeli dobiti svoj primjerak Zbirke, mogu preuzeti i pročitati digitalno.
Recite mi nešto o književnoj večeri. Gdje će se održati, kada, koliko će trajati program i kakav je uopće program?
Teta Roža, 29.05. u 19 sati. Program je zamišljen tako da prvo imamo čitanje radova, imamo par čitača koji su nam odlučili pročitati na svoj način i interpretirat radove koje su oni sami izabrali. Tamo će biti i kabanice koje su simbol anonimnosti koje promoviramo i imaju kapuljaču, a živimo u Rijeci (mislim da ne moram reći koliko je potrebna kabanica). Ove nisu obične kabanice, na njih su stihovi i citati iz radova ispisani na kabanicama koje smo mi svojeručno ispisale, a koje će sretnici koji će htjeti moći preuzeti. Nakon čitanja se družimo uz glazbu i DJ-a Belovica, koji je jedna polovina benda The Usual Suspects do 02:00 sati.
Što očekujete od Književne večeri?
Nadamo se da će doći što više ljudi, a očekivanja su produktivnost i dobra zabava, naravno. Želimo tim događajem izazvati više književnog rada, još više pisanja i uživanja u pisanoj riječi. Očekujemo dobre rasprave o književnosti, tu smo da čujemo i želje, primjedbe i prijedloge za nastavak ovakvih projekata u Rijeci. Nadamo se da će ovo biti inspiracija za ljude sjednu i napišu nešto.