Ljeto za mnoge studente osim sezonskog posla znači pisanje završnog rada. Jer zašto pisati dok traju predavanja, ako imaš cijelo ljeto za napisat? Ima logika, zar ne? Ali kad počneš pisat i shvatiš da je prevruće za išta, onda ti nije svejedno i pomalo te hvata stres. Ovaj članak daje nekoliko iskustva iz prve ruke koje će ti barem malo olakšati pisanje.
Prije samog pisanja završnog rada
Odaberi dobrog mentora
Jedan od najvažnijih koraka pri pisanju završnog rada je pronalazak dobrog mentora. Ako ne znaš o čemu pisati, pronađi profesora koji ti se svidio tijekom studija ili koji predaje predmet koji te zanimao. Dobar mentor će ti dati savjete kako bi tvoj rad trebao izgledati i pružiti smjernice o temi. Pitaj studente viših godina o iskustvima i prijedlog za mentora. Oni su kroz ovo već prošli.
Pronađi temu koja te zanima
Odabir prave teme je neophodno za dobar završni rad. Ako te zanima digitalni marketing, nemoj pisati o financijama. Literatura će biti neinteresantna i dosadna, pa ćeš izgubiti živce. Odaberi temu koja te stvarno zanima, jer ćeš tako imati više motivacije i entuzijazma za istraživanje i pisanje.
Kada pišeš o nečemu što te zanima, istraživanje će ti biti zanimljivije, a pisanje će biti puno lakše. Plus, istražujući temu možeš saznati nešto što će ti pomoći na budućem radnom mjestu.
Zapiši bitne datume
Nitko te neće tjerati za ruku i podsjećati da moraš prijaviti mentora ili predati sažetak do X datuma. Na početku godine ispiši sve bitne datume i postavi podsjetnik dva tjedna unaprijed. Na taj način ćeš imati dovoljno vremena napraviti sve što trebaš, a i ako zaboraviš, nećeš paničariti dan prije.
Organizacija je ključna. Pripremi kalendar i zabilježi sve važne rokove. To će ti pomoći da izbjegneš stres u posljednjem trenutku.
Pročitaj pravilnik o završnom radu
Svaki faks ima pravilnik o završnom radu, pročitaj ga.. Koji font koristiti, koja veličina, kako napisati početnu stranicu, kakve teme moraju biti, koliko podnaslova i podpodnaslova trebaš imati. Pravilnik ti može pomoći da se bolje organiziraš i pripremiš za pisanje. Također, pazi na formalne zahtjeve kojih se moraš pridržavat. Ovo ti može uštedjeti puno vremena kasnije kada se budu radili ispravci.
Zadaj mikro ciljeve koje moraš taj dan napravit
Nemoj pisat rad odjednom, zadaj si male zadatke koje ćeš postupno odrađivati. Ovo su samo neki od mikro ciljeva koje si možeš zadat.
- Istraži o temi
- Pronađi 5 članaka na tu temu
- Uđi u dubinu i upoznaj se s temom
- Napiši sadržaj
- Napiši uvod
- Napiši poglavlje o X
- Napiši poglavlje o Y
- Ispravi tipfelere i gramatiku u poglavlju X
- Napravi 2 tablice
- Citiraj sve korištene izvore
Postavljanjem manjih ciljeva lakše ćeš se fokusirati i pratiti napredak. Svaki dan napravi barem nešto, nebitno koliko nebitno izgledalo. Tako ćeš se osjećati produktivnijim i manje ćeš biti pod stresom.
Odvoji tjedno X sati i fokusiraj se napraviti nešto
Desilo mi se da sam napisao 70% završnog rada u travnju. Počeli su kolokviji, pa onda završni i za čas je prošlo 2 mjeseca od kad sam dotaknuo završni. Zadaj vrijeme svaki tjedan kada ćeš sjesti i par sati biti fokusiran na istraživanje i pisanje. Kada si konzistentan, znat ćeš kako stojiš i što još moraš napisati.
Pravilno citiraj
Citiranje je obavezan dio svakog rada. Ako nisi siguran kako citirati, pogledaj na stranicama svoga fakulteta pravilan način ili pročitaj članak koji je napisao Kišobran o pravilnom citiranju. Pravilno citiranje nije samo obaveza, već i znak akademske čestitosti. Također, pomoći će ti da izbjegneš optužbe za plagijat. Pravilno citiranje također daje vjerodostojnost tvom radu i pokazuje da si temeljito istražio temu.
Koristi alate za provjeru gramatičkih grešaka
Piše li se “u kratko” ili “ukratko”, “je li” ili “jeli”, “podsjetnik” ili “potsjetnik”? Za većinu toga znamo kako se piše, ali u 20+ stranica teksta nećeš primijetiti svaku pogrešku. Ubaci tekst u neki program za provjeru gramatike i ispravi ono što je krivo.
Nitko ne želi isprintati i predati završni rad, a onda primijetiti da je krivo napisana neka bazična riječ. Korištenje alata za provjeru gramatike pomoći će ti da izbjegneš neugodne pogreške i poboljšaš kvalitetu svog rada.
Zaključak da sumiramo sve napisano
Pronađi dobrog mentora i odaberi temu koja te zanima. Ispiši bitne rokove. Zadaj si mikro ciljeve i redovito odvajanje vrijeme za pisanje. Pravilno citiranje i provjera gramatike dodatno će poboljšati kvalitetu tvog rada. Slijedeći ove savjete, bit ćeš spreman napisati kvalitetan završni rad i istovremeno uživati u ljetu.