Početak je bio dramatičan, s uraganom Beryl, koji je postao najraniji uragan pete kategorije ikad zabilježen. Kao da to nije bilo dovoljno, pojavili su se Helene, Milton i Leslie, kao šećer na kraju.
Područja koja je uragan zahvatio pretrpjela su katastrofalne posljedice. Gutali su sve pred sobom, od stanova, kuća, bazena, cvijeća, automobila…, a da je popis i više nego dug najbolje dokazuje Florida.
Više od 2,25 milijuna prekida struje prijavljeno je širom države u petak poslijepodne, smanjeno s više od 3 milijuna, prema PowerOutage.us.
Ovakvi vremenski udari uobičajeni su za rujan, no čini se da se more povuklo s pozornice, ostavljajući nas da se pitamo, je li možda uzelo godišnji odmor. Međutim, nismo se dugo trebali brinuti: klimatske promjene samo su pojačale intenzitet uragana, što ukazuje da je ova sezona daleko od završetka….
Mogu li uragani pogoditi Hrvatsku?
Dok razmišljamo o tim uraganima, postavlja se pitanje – može li i Hrvatska doživjeti slične vremenske ekstreme? S obzirom na to da se klimatske promjene nastavljaju, stručnjaci upozoravaju da bi i naša obala mogla postati „žrtva“ sve intenzivnijih vremenskih fenomena (naravno ne TOLIKO ekstremnih). Što se tiče Leslie, na društvenim mrežama, poput TikToka, šuška se da bi mogao proći kroz Španjolsku i Francusku. Dok čekamo daljnje prognoze, svi se pitamo hoće li Leslie donijeti slične vremenske uvjete kao što smo ih vidjeli ranije u sezoni, ili će se možda ponašati kao nestašni glumac na velikoj sceni.
@exploreskyus Latest Update: Complicated Direction of Storm LESLIE, Today #lesliestorm#hurricane #milton #stormeurope
Ako ništa drugo, barem smo naučili da uragani postaju jači, dok more snima svoju verziju „Tihe noći“, ali s dramatičnim nagovještajem da bi se nešto loše moglo dogoditi, što samo sugerira nastavak ove olujne serije.
Pravo je pitanje, koliko je vremena ostalo do finala? Očekivanja su visoka, a more je očito u fazi introspekcije. Ako nas ništa drugo ne nauči, barem možemo „uživati“ u pomalo ironičnoj situaciji:
- Nevjerojatne prirodne pojave
- Neizvjesnost hoće li se more ikada ponovo razbjesniti?
Što učiniti (u najgorem slučaju) ako se uragan dogodi?
Ako se suočite s uraganom, donosimo vam vodič za preživljavanje:
- Pripremite se unaprijed: Napravite plan evakuacije i označite sigurnu lokaciju. Spremite osnovne potrepštine poput hrane, vode, lijekova i baterijskih lampi.
- Sakrijte se u sigurnim prostorijama: Tijekom oluje, sklonite se u unutarnje prostorije bez prozora ili u podrum. Izbjegavajte visoke katove.
- Pratite vremenske izvještaje: Redovito provjeravajte vijesti i slušajte upozorenja meteoroloških službi. Informacije o promjenama vremena ključne su za sigurnost.
- Očistite dvorište: Uklonite sve predmete koji bi mogli postati meta vjetru.
- Ostanite mirni: Održavanje smirenosti važno je za donošenje ispravnih odluka. Ako imate kućne ljubimce, ne zaboravite i na njihovu sigurnost!!!
Slamka spasa
Ako se ovakva situacija dogodi u Hrvatskoj, sjetite se da živite u Rijeci – ili bolje rečeno, u Gradu koji teče. Za nas, to će biti samo još jedan kišni dan u nizu. Na neki način, možda će to značiti i odgodu predavanja za jedan dan. 🙃